Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (332)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Teprve "Dobrodružství Barona Prášila" (1988) v režii Terryho Gilliama mě přiměla k tomu, abych oprášila dávné vzpomínky a po letech se znovu podívala na snímek mága české animace Karla Zemana. Jeho Baron Prášil sice není dokonalý, ale nezapře svého duchovního otce a nejen průkopnickou animací, ale především lehkým vtipem, poetickou hravostí a noblesně servírovanou satirou vítězí na celé čáře. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ťažko povedať ešte niečo nové a originálne k neuveriteľnej imaginácii Karla Zemana. K Barónovi doplním, že zhruba každých 30 sekúnd sa dočkáme jedného luxusného vizuálneho alebo slovného gagu. K plnému hodnoteniu mi chýba lepšie zvládnutá dramaturgia, príbeh patrične negraduje. Mal som pocit, že to najlepšie sme videli v prvých dvoch tretinách. Tentokrát nebudem vlastenec a priznám, že Gilliamova verzia je o chlp (asi 5%) lepšia, pretože je svižnejšia. Po projekcii v kine poslednú hviezdu (btw. videné v kine Hviezda), vlastne mesiac, pridávam. ()

Reklama

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Ach... Jak mě nenadchla Cesta do pravěku, tak stejnou měrou mě dostal Baron Prášil. Anebo spíš Milda Kopecký? Anebo Karel Zeman? Tohle všechno v Baronu Prášilovi funguje jako celek, vhodně doplněný úžasnými animacemi a triky. Chvílemi mě napadlo, jestli Johny Depp nenašel svou inspiraci pro Jacka Sparrowa právě v tomhle filmu :) Líbily se mi narážky na literární díla, vtipy (Černé moře, Žluté moře a Rudé moře), postavy (Jan Werich coby kapitán nebo Jana Brejchová jako Bianca di castello negro) a hlavně Miloš Kopecký jako snílek, don Juan, dobrodruh i jako obyčejný neobyčejný muž. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Překvapily mě dvě věci: 1. dost nezáživná první půlhodina, ve které mě všichni ti Turci vůbec nebavili. Útěkem z paláce a hlavně precizními triky (koně přeskakující propast), a taky příchodem Jana Wericha, a v břiše velryby, se to všechno napravilo. 2. čekal jsem, že baron Prášil bude víc prášit, až na pobyt ve velrybě a pár přeletů na zádech dělových koulí to vesměs všechno bylo dost uvěřitelné. Kutnohorák Ruda totálně mladý a Jana Brejchová k nepoznání, asi nejhezčí, co jsem jí zatím kde viděl. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Už jsem si zvykl (nebylo to vůbec těžké), že výtvarná stránka Zemanových filmů, to je vskutku vyšší dívčí, poctivá masterclass. Inu, i mélièsovská tradice nespoutané fantazie a fantastických dobrodružství má v naší zemičce své místo, a hlavně díky Karlu Zemanovi se nemáme, zač stydět, ba právě naopak, můžeme být právem hrdí. Rozhodně se tu však tímto komentářem nechci pouze vlastenecky prsit, to vůbec - to důležité, co chci říct je to, že jelikož jsem si již navykl na určitou úroveň, tak, abych neupadl do jednotvárné euforie, musím si pro každý další objev nutně hledat něco dalšího, nad čímž bych mohl plesat. Zde by to mohl být onen jemný humor (z toho mála, co jsem zatím viděl, je Baron Prášil bezkonkurenčně nejzábavnější; a to v užším slova smyslu, totiž pokouší se o nějaké ty srandy) a suverénní výkon Miloše Kopeckého (opět: z toho mála, co jsem zatím viděl, má Baron Prášil bezkonkurenčně nejhvězdnější obsazení). Za mě: Baron Prášil patří k těm filmů, které by ctitel národní kinematografie neměl minout. A teď mě omluvte, jdu se proletět na dělové kouli. 80 % ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)
  • Snímek byl inspirován knihou „Baron Prášil“ od Gottfrieda Augusta Bürgera. (Ded@M@tes)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama