Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katolická církev se potřebuje zviditelnit a tak vyhlásí velkou akci s možností očištění od hříchů. Stačí projít v den konání slavnosti portálem kostela sv. Michala. Toho se rozhodnou využít Bartleby a Loki, dva padlí andělé, které bůh vyhnal z nebe, když odmítli plnit jeho rozkazy. Jenže pokud by se jim to povedlo, měli by cestu zpět do nebe otevřenou, čímž by zvrátili boží rozhodnutí a to by znamenalo konec světa. Aby se tak nestalo, obrátí se na rozvedenou Bethany Slaone, která je sice katoličkou, ale víru už dávno ztratila, serafín Metatron, který je zástupcem a mluvčím boha, a snaží se ji přesvědčit, aby se vydala do New Jersey oba padlé anděly zabít a zachránit tak svět. Slíbí jí dva pomocníky a ochránce, kterými se stanou svérázní drogoví dealeři Jay a mlčenlivý Bob. Ti ji hned druhý den zachrání život, když je přepadena Styxskými trojčaty, pomocníky démona Azraela, který má v plánu zničit boha a chce k tomu využít právě dvojici padlých andělů. Bethany, která je ve skutečnosti praneteří Ježíše a jeho posledním vzdáleným potomkem, se s Bobem a Jayem vydává na místo konání slavnosti. Cestou se k ní přidává z nebe spadlý třináctý apoštol Rufus, o kterém se v Bibli nepíše, protože je černoch a také mýtická múza Serendipita. Čeká je dlouhá cesta plná nebezpečí, jako třeba útok pekelného zabijáka Golgoťana, a překvapivých informací, jako třeba, že Ježíš byl taky černoch a bůh je ve skutečnosti žena. A na jejím konci pochopitelně střetnutí s Lokim, Bartlebym a také démonem Azraelem, který nehodlá dopustit, aby někdo překazil jeho plán. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (563)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ ste fanúšikom Kevina Smitha, budete sa zabávať. Môžete byť aj fanúšikom Simsonovcov alebo South Parku. Ak ste na iný typ humoru, nebudete chápať, kde je sever. Keďže som natoľko otvorený, že si dokážem zachovať nadhľad, prepáčim Smithovi aj slabšie chvíľky a uznávam jeho špecifickú a veľmi relatívnu komediálnu genialitu, ktorá ale dosiahla vrchol o niekoľko rokov neskôr v Clerks 2. ()

Ducharme 

všechny recenze uživatele

Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova! ()

Reklama

Arsenal83 odpad!

všechny recenze uživatele

Snímok nás už na začiatku varuje, že môže ísť do nezvratného odpadu a tam aj skončil. Myslím, že existuje mnoho, mnoho tém, na ktorých sa dá zasmiať. Život prináša veľa úsmevných situácií, ktoré stačí len dať do scenára a máte vydarenú komédiu. V posledných povedzme 20 rokoch to ide ale čoraz viac z kopca. Tie „najlepšie” komédie musia byť o sexe a keď sa táto téma vyčerpe, musíme ísť urážať napríklad aj náboženstvo. Zaujímavé ale je, že ide takmer výlučne o urážku kresťanskej viery, trochu menej sa uráža židovská viera, úplne málo budhizmus, či hinduizmus, ale islam ten asi nikdy. Prečo je tomu tak? Žeby práve pôvodne kresťanským štátom to je úplne jedno, ale keď urazíte islam, tak vám môže ísť aj o život? Nerozumiem ale vôbec prapodstate myšlienky urážať náboženské cítenie kohokoľvek, je to citlivá téma. Máme v tom toleranciu, ale toto považujem za prekročenie hranice. Alebo snáď zabudli aj tvorcovia tohto veľdiela, že ho mohli natočiť len práve vďaka tejto tolerancii? ()

InJo 

všechny recenze uživatele

Kevin Smith je pro někoho možná jen zvrhlík a prasák, pro mě je však svérázným géniem, který se ve svých filmech nebojí použití nějakého toho sprostého slova, respektive otevřeného (a úžasně zábavného) diskutování o (nejen) partnerských vztazích a o různých sexuálních praktikách, ale také zjevného prokazování své lásky ke kinematografii, komiksům a popkultuře obecně (každý jeho film je plný zamilováníhodných citací a odkazů). Dogma je sice tak trochu jiný film v jeho filmografii, ale v zásadě je to pořád on bez sebemenšího zaváhání, jen s tím rozdílem, že tentokrát se vášnivě nerozmlouvá nad vztahy a popkulturou, ale nad jiným, neméně v(d)ěčným a delikátním tématem - náboženstvím (a o všem s ním spojeným). Smith to má v hlavě moc dobře srovnané a všechny ty chytré a vtipné narážky na katolickou církev, bibli atd. jsou prostě geniální a často i velmi inspirativní a trefné. Přál bych si, aby zhlédnutí téhle mile provokativní konverzačky mělo na náboženské fanatiky stejný účinek jako Damonova promluva k jeptišce v úvodu filmu. Třináctý apoštol Chris Rock to vyjádřil skvostně: Víra je na nic, lepší je mít názor! ;-) 90 % ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Naprosto skvělý Damon a Affleck si možná střihl nejlepší roli. Smith obdivuhodným způsobem zmixoval náboženský film s komedií o feťácích aniž by to působilo rušivým dojmem. Na to že má film nějáké dvě hodiny celkem rychle uteče a nuda to není ani chvíli. Palec nahoru, ale ne až úplně nahoru k nebesům. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (36)

  • Ve scéně, kdy je Loki (Matt Damon) spatřen poprvé, přesvědčuje jeptišku, aby začala žít život ateisty. Později, když Loki (Matt Damon) a Bartleby (Ben Affleck) diskutují o průchodu skrz bránu, je na pozadí záběru možné spatřit stejnou jeptišku, odcházející opilou z kavárny a následovánou místním pracovníkem, který se jí snaží odebrat půllitr s pivem. Záběr obsahuje pouze originálním VHS verze, na Special Edition DVD se již scény nedočkáte. (Ice123)
  • Mlčenlivej Bob řekne ve filmu všehovšudy tři slova: "neměli lístek" a "díky". (Kulmon)
  • Ve scéně, kdy Golgoťan říká: "Žádný muž z ženy zrozen.", cituje Shakespearova Macbetha. (Ice123)

Související novinky

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

23.07.2019

Lidé občas zapomínají, že herci Matt Damon (Marťan) a Ben Affleck (Město) jsou nejen velcí kamarádi, ale také oscaroví scenáristé filmu Dobrý Will Hunting. A přestože spolu během let produkovali plno… (více)

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu

03.11.2007

Hvězdy hudebního byznysu na plátnech kin nejsou ničím novým či neobvyklým. Od Elvise Presleyho až po Justina Timberlakea, zpěváky a muzikanty vždy lákalo zkusit i jiné múzy. Shodou okolností se tento… (více)

Reklama

Reklama