Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V brzkých ranních hodinách 31. srpna 1888 je v uličce Buck’s Road v londýnském Whitechapelu objeveno zohavené tělo prostitutky Mary Ann Nicholsové. Vyšetřováním je pověřen inspektor Abberline ze Scotland Yardu, který od počátku čelí podezřelému tlaku, aby případ urychleně uzavřel. Zkušený policista dospěje k závěru, že není-li nijak významná oběť, důležitá bude patrně osoba vraha. A ne, že by měl o podezřelé nouzi. V okruhu vyšetřování se záhy ocitá například jasnovidec Lees, těšící se přízni samotné královny, americký herec Richard Mansfield či soudní lékař Llewellyn. Případ získává nový rozměr 8. září nalezením další zavražděné prostitutky Annie Chapmanové. Whitechapelem se šíří panika a strach, které nikdy nepřinesou nic dobrého... V uličkách londýnského Whitechapelu navzdory úsilí Scotland Yardu stále řádí bestiální vrah prostitutek, přezdívaný Jack Rozparovač. Po tzv. dvojité události z noci na 30. září 1888 buntuje George Lusk v čele samozvaného Výboru bdělosti lůzu do zbraně. Policie, jíž se vrah ve svých vzkazech otevřeně vysmívá, se ocitá pod stále větším tlakem. I za těchto okolností se však inspektor Abberline spolu se svým věrným seržantem Godleym dostává krůček po krůčku blíž k pravdě...  Neznámý pachatel, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přízviskem Jack Rozparovač, zavraždil mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 v temných uličkách londýnské čtvrti Whitechapel celkem pět prostitutek. Mimořádná brutalita vražd vzbudila již ve své době nebývalou pozornost a případ, který nebyl nikdy vyřešen, nepřestává různé amatérské badatele i profesionální kriminalisty fascinovat dodnes. Dvoudílný britský televizní film Davida Wickese vznikl ke stému výročí proslulých zločinů a coby dramatická rekonstrukce jejich vyšetřování je jakýmsi shrnutím tehdy dostupných faktů, na jejichž základě tvůrci dospívají k vlastnímu závěru ohledně totožnosti pachatele. Hlavní roli inspektora Abberlina ztvárnil Michael Caine, oceněný za svůj výkon prestižním Zlatým glóbem. Seržanta Godleyho hraje Lewis Collins, u nás patrně nejznámější jako představitel drsňáka Bodieho v seriálu Profesionálové. (Česká televize)

(více)

Recenze (86)

Žralok 

všechny recenze uživatele

Film inspirovaný skutečnými událostmi o řádění nejznámějšího masového vraha všech dob. A také pravděpodobně prvního vraha svého druhu v dějinách. Na to že se jedná o TV film je dobová Anglie vyobrazena skutečně skvěle. Postavy mají svůj vývoj a brzy budete podezírat skutečně téměř každého. Že právě on je bestiální Jack Rozparovač. Jehož totožnost ve skutečnosti nebyla dodnes odhalena. Skvěle gradované napětí a herecké obsazení v čele s výborným Michaelem Cainem (Temný rytíř). Kdo má rád temné thrillery, tak tento film by jistě neměl vynechat. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrá dvoudílná verze o historii brutálních záhadných vražd v Londýně roku 1888. Výborné zpracování tématu, výborné herecké výkony (včetně Lewise Collinse, nám všeobecně známého z TV seriálu "Profesionálové") staví tento film na špičku TV tvorby Velké Británie. Zajímavostí je, že přestože identita osoby, tzv. Jacka Rozparovače", není dodnes jednoznačně odhalena či zveřejněna, tento snímek nám nabízí v závěru jasné a neoddiskutovatelné odhalení vraha a případné možné indície, které by mohly vést k onomu dlouhodobému zahalování jeho skutečné identity. Vedly opravdu stopy vyšetřování až do nejvyšších míst královské rodiny? Pravděpodobně ano. Existuje totiž teorie, spojující s těmito vraždami osobu prince Alberta Viktora, syna tehdejšího následníka trůnu, pozdějšího krále Eduarda VII. Tato domněnka, vyjmutá z článku o Jacku Rozparovači na stránkách otevřené encyklopedie zvané Wikipedie, je ostatně nadnesena i v tomto filmovém dramatu. Na tuto otázku však vyšetřující inspektor Fred Abberline (Michael Caine) při pátrání po vrahovi jasně odpovídá. Jakoby tím chtěl už pro vždycky a navěky uzavřít tento pro královskou rodinu pravděpodobně dodnes nepříjemný okamžik a veškeré stíny pochyb o čistotě královské rodiny z povrchu zemského vymazat. Tomuto filmovému snímku nemám co vytknout. Nejedná se totiž o dokument snažící se ukázat skutečnost tak jak byla, nýbrž jen a jen o napínavé filmové drama, které čerpá informace z dobových spisů a poznámek policie a vyšetřovatelů. A nebojte se, není to pouhý slaboduchý krvavý horor. Je to natočené opravdu vkusně, přestože tuzemský obal tomu nenasvědčuje. :-) ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Pomalý a nezáživný začátek se postupně mění ve zběsilé vyšetřování, obviňování až nalezení pachatele. Hutný televizní snímek, který si za druhý díl zaslouží absolutorium. Napínavé, dobře zahrané, skvělý "Body" Lewis Collins, dobře kapitánský "kapitán Hastings" Huge Fraser a samozřejmě Michael Caine. Spokojenost. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„If the dead woman is a mystery, than the killer must be..“ K jubileu slavného případu, kdy se ve Whitechapelu lehkou rukou kuchaly lehké ženy a pachatel si ve Staru mohl číst o policejní neschopnosti, bezesporu důstojný počin. Trochu to brzdilo Abberlinovo tokání s ženou v kostýmu kvočny a buřičské aktivity pouličního výboru, ale jakmile se vyšetřuje a Caine s kolegou profesionálem překotně servírují dedukce, má ta whodunit atmosféra vyčarovaná hůlkou fabulace své kouzlo (občas i opepřené hororovými prvky viz. proměna herce Mansfielda na pana Hydea). Výprava s všemi těmi fiakry, temnými uličkami a slušivými klobouky perfektní, jen ten stav chrupu prostitutek jevil známky anachronismu.. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Televizní zpracování podle tehdejších teorií. Podle současných poznatků šlo o námořníka, který byl v Americe přichycen u podobného činu. Atmosféra filmu je tu dobrá, působí přirozeněji a temněji než třeba u detektiva Murdocha. Zajímavé bylo sledovat tehdejší policejní postupy často mařené nátlakem médií a veřejným mínění (umývání místa činu), k tomu politické pletichy a přítomnost věštců. Napínavá detektivka, i když divák přede ví, jak to dopadne. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (6)

  • V USA měl tento film premiéru ve stejný čas, když druhá stanice vysílala film Without a Clue, kde hráli hlavní role také Michael Caine a Lysette Anthony. (Chatterer)
  • Hugh Fraser nosil šaty, které na sobě opravdu měl Sir Charles Warren. (Chatterer)

Reklama

Reklama