Osm hor

• Itálie Le otto montagne (více)

Pietro je chlapec z rušného italského města, Bruno je kluk ze zapomenuté alpské vesnice. Jeden se každé léto vrací do hor s rodiči, druhý kopce nikdy neopouští. Sdílí lásku k majestátním vrcholům, složitý vztah k vlastním otcům a časem i husté plnovousy. Tak jako příroda roste, usychá a znovu vzkvétá, mění se i jejich přátelství. Ztráta v Pietrově životě ho po mnoha letech zavede zpět na venkov a opětovné setkání s Brunem změní jeho pohled na svět. Za adaptaci stejnojmenné knihy Paola Cognettiho o přerodu chlapců v muže, hodnotě přátelství a hledání smyslu života v tichu spektakulárních Alp či Himálaje, získali režiséři Felix van GroeningenCharlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

Anderton

Európsky koprodukčný mix Skrotenej hory (bez sexu) a Medenej veže (bez poriadneho konfliktu). Dĺžka je možno prepálená, respektíve ide možno viac materiál pre minisériu, kde by sme sa v každej časti venovali jednému obdobiu a časové skoky by nepôsobili tak unáhlené. Herci sú uveriteľní a výborne chápu, o čo v scenári ide; o jedno veľké, celoživotné priateľstvo medzi dvoma mužmi.  Aj o tom je život, nielen o milostných vzťahoch. Implicitný náznak homosexuality tu síce je, ale pre ústrednú myšlienku o nezničiteľnom priateľstve je to v podstate jedno, akú majú obaja chlapi orientáciu. Nakoniec ale filmu najviac dominujú krásne zábery horskej prírody. 70% ()

LEGACY

Ohromně silný příběh, kde mě celou dobu trápil fakt, že jsem věděl o stratistiplném konci. Musím se přiznat, že oddání se divokosti přírody, kdy jde člověk bezhlavě do extrému až za hranu, je moje a už zítra začíná moje putování, kdy budu říjen-listopad stanovat na západním pobřeží deštivého a už asi i chladného Irska. Stopáž je tady zcela adekvátní, perfektně představila pouta mezi oběma horaly, jejich vztah k horám, lidem, i celoživotní snaze se přiblížit člověku, kterým chtějí být. Záběry z Alp jsou nadpozemské, značení tras jsem zažíval i já, kdy nás můj táta vzal poprvé do Fatry a ta představa pietně vzdát hold postavením horské chaty je prostě noblesní a hrozně inspirující. V Tatrách člověka v horkých chatách hned napadá jaké to asi je žít v oblacích, odpověď, zcela omračující, ale daň se platí s přirážkou. Každopádně lidi jsou různí, co je pro jednoho bláznovina, je pro druhého modla a žít a zemřít pro to, co milujete, v co věříte, v čem jste jako ryby ve vodě, kde na sobě necítíte tlak, to za to mnohdy stojí. Pietrova evoluce byla taková moje, no a z Bruna mám v sobě maličko taky - každopádně na rozdíl od něj mám tu rodinu, které mě drží daleko od myšlenek na strávení zimy někde mimo civilizaci. Však to byla má sestra, kdo mně film ukázal, bravo, kandidát na film roku jak vyšitý. ()

shade000

Juuuj, na tento film som sa tešil veľmi dlhú dobu, no čakanie sa veru oplatilo. Je to už dobrých pár rokov, čo som čítal knihu od Paola Cognettiho. Bol to neskutočne krásny príbeh o živote v horách, o priateľstve dvoch ľudí v mladosti, neskôr v dospelosti a o rôznych pohľadoch na život ako taký. Odlišné povahy, odlišné rodiny, no predsa ich dokázalo niečo jedinečné spojiť. Je len málo filmov, ktorým sa aspoň trošku podarí priblížiť knižnej predlohe, no tu sa to podarilo všetkými desiatimi. Neskutočne nádherná krajina, do toho úžasný soundtrack a trošku prekvapivo vybratý formát v pomere strán 4:3, ktorý síce pri dychberúcich scenériách hôr trošku nedáva zmysel, no zase filmu dodáva tú artovosť, ktorú si toto dielo určite zaslúži. Dúfam, že jedného krásneho dňa sa podarí sfilmovať aj ďalšie Cognettiho knihy ako napríklad Niekedy netreba zdolať vrchol prípadne Chlapca z divočiny... ()

Brennos

Musím souhlasit s tím, že volit formát 4:3 u vizuálního filmu z hor je skoro až nešťastné. Záběry byly krásné... a byly by úžasné v širokém formátu. Film samotný trochu doplácí na délku, ale jinak příjemně plyne, dá vyniknout přírodě... zásadní myšlenku ani emoce nepřinese, ale možná donutí zamyslet se alespoň samotného diváka. KVIFF 2022 ()

Maynard.

Je s podivem, že sem vůbec dvou a půl hodinový dráma dokoukal na jeden zátah a pozor, dokonce bez usnutí :o). Kdo bych (podle názvu) čekal, že se tady bude lozit po horách, tak je vedle. Tady se sice na hory podíváš, ale jen párkrát a už vůbec ne na hory, kde ti jde o kejhák. Co teda vůůbec nechápu, tak proč je to takle dlouhý. Na druhou stranu, kdy se člověk mže podívat na italskej filmek. ()

• Film sa natáčal v talianskych Alpách, Turíne a Nepále počas siedmich mesiacov od leta 2021. (Arsenal83)
  • Když Giovanni (Filippo Timi) a Pietro dokončí svou první túru, vidíme je, jak společně kráčejí po hřebeni směrem od vrcholového kříže. Stejný záběr se stejným sněhovým útvarem je později vidět se starším Pietrem. (Johnny.ARN)

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

V úterý dopoledne proběhla další tisková konference k blížícímu se 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, na níž byli mimo jiné oznámeni členové porot jednotlivých soutěžních… (více)

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové… (více)