Na východě Mississippi nenajdete legračnější dvojici než mluvku Rayforda a konzervativního Clauda. Náhoda je svedla dohromady při společné cestě za rychle získanými penězi a nevědomky se zapletli do zločinu. Nekonečná smůla je dostane až před soud, ale oba zjišťují, že ať budou kdekoli, jsou a budou přáteli na život a na smrt. (oficiální text distributora)

mistr97

Doživotí se mezi mé oblíbené filmy nezařadí. Představitelé hlavní dvojice mi sice jsou sympatičtí a jednoduchý děj by mi v komedii také naprosto stačil, ale s humorem to bylo horší. Murphy a Lawrence neukázali vše ze svého komediálního umu, a proto jsem se příliš nebavil. Je to takové velmi odlehčené drama, což je zvláštní kombinace. 50 % ()

vander19

Výborná dvojica černoškých komikov robí z tejto komédie niečo vďaka čomu som mal veľa pozitívnych zážitkov. Ani sám sa neviem rozhodnúť kto je lepší, istú časť filmu kraluje Eddie, ale potom sa dotáva do ráže Martin a zase je to vyrovnané. Hlavne zo začiatku je Murphy tou dominantnejšou persónou. Ale Martin Lawrence sa vie pre mňa až priam dokonale šklebiť a ksichtiť v pravý moment. Lawrence Vás rozosmeje už len svojou prítomnosťou. Nezabnuteľná je aj hudba napr. pri priereze černoškou históriou v USA alebo v záverečných titulkoch. A aj keď to moc nemusím (presladený Made in USA koniec) v tomto filme som si ho naprosto užil. Ku koncu som rozmýšlal o 3*, ale hlavne záver filmu, keď sú už obaja aktéry na "dôchodku" je úžasne dobre zvládnutý. Veľkú podstatu v tom aj zohralo aj režisíjné počínanie Demmeho. Česť jeho pamiatke. ()

Kremik

Toť otázkou, jestli je to komedie nebo vážný příběh. Každopádně v obou směrech to funguje a komediální dvojice Murphy Lawrence tu dokazuje, že není jen přiblblou černou komediální dvojicí...Má to jiskru, patos. Je to prostě sakra dobré komediální drama, či dramatická komedie o přátelství...Ray a Claude si získali moje sympatie:) ()

helloween93

V devadesátých letech přišel úpadek Murphyho herecké kariéry, buď totiž jeho projekty byly propadáky po komerční stránce nebo po obsahové, většinou však film propadl v obou aspektech. Rok 1999 mohl být pro Eddieho restart kariéry, protože nejprve šel do kin projekt Teda Demmeho Life, který byl rozhodně inteligentním filmem, který přechází z komedie do dramatu a naopak, scénář je sice plochý a předvídatelný, ale film rozhodně neurazí a Murphy ukázal, že to jde i vážněji. Navíc se autorům velmi vydařily masky hlavních představitelů. V létě 99 studio Universal nasadilo do kin další projekt s Eddiem, Bowfingera, ve kterém se Stevem Martinem zkoušeli resuscitaci svých kariér. Přestože se jednalo o zajímavé filmy, v tržbách to nebylo žádné velké posvícení. Platilo však, že jak Life, tak Bowfinger byly citelný vzestup kvality Murphyho filmů. Bohužel pro něho přišly katastrofální Zamilovaný profesor 2 a Dr. Dolittle 2, ve kterých opět spadl do trapných fórů a nechutností. A aby toho nebylo málo, tak v roce 2002 Eddiemu nejprve propadl v kinech Showtime, poté přišla finanční zkáza v podobě Pluto Nash a do třetice všeho špatného propadla v témže roce i buddy komedie I, Spy, kde hrál s Owenem Wilsonem. A star power Murphyho byla nenavrátně pryč, pak už za zmíňku stojí jen hlas oslíka ve Shrekovi. A teď k zpátky k Life, viděl jsem to na AMC a kdo čeká crazy komedii, ten bude zklamán, kdo vězeňskou komedii s nádechem dramatu, ten bude překvapen nenuceným Murphyho projevem. 3* ()

MickeyStuma

Martin Lawrence se s Eddiem Murphym sice setkal již ve snímku Bumerang, ale tady mu už tentokrát bylo dopřáno daleko více prostoru. Ba co víc, vlastně se oba podělili o hlavní postavy příběhu odehrávající se ve třicátých letech. Což znamená v době rasové segregace vůči černošským obyvatelům. Naprosto každý vlivem účasti obou komiků očekával další výtečnou komedii, ale chyba lávky. Tentokrát oba vsadili na drama, což byl pro mnohé šok a snímek tak, svým způsobem, poslali k ledu. A přitom se zas až tak o hrozné počínání rozhodně nejedná. Životní etuda neprávem na doživotí odsouzených zdánlivě vypadajících kamarádů někde ve věznici mezi komedií a dramatem balancuje, což skutečně často vypadá, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, jak to tedy po žánrové stránce bude. Už jak film začne a objeví se Eddie se svou typickou užvaněností, komediální nadšení nemůže být na pochybách. Když se k němu přidá Martin, všemu dokonáno jest. Jenomže to netrvá dlouho a atmosféra se ubere k vážnějšímu tónu a do legrace již ve své podstatě nikomu náhle není. Děj nijak složitý není. Naopak je jednoduchý až hamba, ale jenom proto, aby bylo dostatek místa na odlehčení pomocí hlášek a přirozeného humoru. A to tu na správný vězeňský film je vše. Počáteční nevraživost mazáků k nováčkům, drsný dozorce, těžká práce vězňů, pokusy o útěk, sport a mnoho dalších. Jen se jedinou chvilinkou netlačí na pilu ve vážnosti či napětí. Na komedii tedy málo popcornového humoru, na drama málo vážnosti. Vznikl tak spíše vězeňský rodinný film cílený zcela na jinou strukturu diváků a když se to vezme kolem a kolem, nakonec proč ne. ()

• Ačkoliv je příběh filmu zasazen do Mississippi, natáčení probíhalo v Kalifornii. (PanBlack)
  • Slovo "fuck" ve filmu zazní 63x. (D3VIL)
  • Spankyho (Rick James) kulhání nebylo předstírané. Scéna totiž byla natočena po Jamesově operaci. (D3VIL)