Režie:
Brian KnappenbergerScénář:
Brian KnappenbergerHudba:
John DragonettiHrají:
George W. Bush (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Ahmad Shah Massoud (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Donald Rumsfeld (a.z.) (více)VOD (1)
Epizody(5)
-
Systém blikal červeně (E01)
-
Nebezpečné místo (E02)
-
Temná strana (E03)
-
Dobrá válka (E04)
-
Hřbitov impérií (E05)
Obsahy(1)
Nekompromisní seriál, který dokumentuje teroristické útoky z 11. září od zrodu Al-Káidy v 80. letech až po ráznou americkou reakci na domácí půdě i v zahraničí. (Netflix)
Recenze (45)
Překvapivě sebekritické, silné fotografie a záběry, které pamětníka, jež tehdy seděl po práci s kolegy "na jednom" a mlčky civěl hodiny na zapnutou telku ve Stodole na Stodolní a zbořil se na žal se všemi, jako ty mrakodrapy, nemůžou nechat netečným. V úvodní kapitole je rekapitulace novodobé historie Afghánistánu, kterou můžeme znát z podrobného, vynikajícího německého dokumentu Afghánistán:40 let války (2020) (ČT2 uvedla nedávno), v dalších dílech vše, co následovalo. Výpovědi, názory, chyby, zbytečné oběti, falešné oběti, sledování společnosti, propírání ambic prezidentů, důsledky a taky kruté úroky další, spláceny utrženými nohami, rukami a životy další generace a ták. Nakolik je co pravda a co politická špína, si člověk udělá názor dle vlastního uvážení. Každopádně dobrý počin, protože tohle by si mohli na Netlixu pustit i zobáci, kteří ještě tehdy nebyli ani v plánu a pro které, logicky, je toto pravěk, nehodný pozornosti, neboť fičí v udržitelnosti, možná v ideologii pro každého stejně a tak podobně. Terorismus pro ně není téma. Řada záběrů je pro silnější nervy, autentické zvukové záznamy telefonických hovorů, pokyny z řídících věží, vzpomínky lidí, kteří se vyhrabali z trosek, údiv a nevěřícné zírání všech jak z ulic NY, tak před televizními obrazovkami. Síla. Analfabetická, sjetá, vyšklebená hadrová hlava, sedící na hromadě kamení se nechala v reále, nikoli v tomto dokumentu, slyšet, že: "Vy máte sice hodinky, ale my máme čas." Hrozivá krása v jednoduchosti, což? S těmito skalními kozojeby si svět ještě užije svoje. Taliban je financován z heroinu, tento prostý fakt dává prostor na další staleté scénáře. Pro holky a tamní inteligenci začala hodně tmavá, dlouhá noc. Nejen na základě aktuálního dění osobně cítím v kostech konec humanismu, vítání i dobré vůle, konec cestování kam se mi zachce, ale taky začátek stavění plotů, zdí, uzavření seskupených států nebo států jednotlivých, prostě takový ten pocit, jestli se definitivně neschýlilo k novým časům. Ale sledujme. Třeba se pletu. ()
Dokument kritický k samozvané roli USA jako světového policajta to bere hodně ze široka a události směřující k 11. září sleduje od napadení Afghánistánu Sověty. V sérii postupně sílí subjektivní hlas, ale dějinné okamžiky do sebe, žel, poměrně přesně zapadají. Chudáci lidi v Afghánistánu jsou jen obětované figurky na šachovnici. ..... A je to vlastně odvážná věc, natočit dokument o tak až nábožensky pojímané tragédii kriticky vůči představitelům USA, byť s pokorou ke statečnosti běžných Američanů. ()
blíží se dvacáté výročí,takže je nad slunce jasné,že se dočkáme nejednoho dokumentu,které nám dobře známé události připomene.Turning point je ale přesto trochu jiný a pro mě je příjemným překvapením.Původně jsem čekal "jen" další z řady standardních dokumentů,který nám rozpitvá ono úterý do poslední vteřiny,ovšem tady na to šli tvůrci jinak a v rámci jednotlivých epizod,kdy každá má vlastní téma se nám snaží předložit poměrně komplexní pohled a zasadit vše do širších souvislostí.Postupně si tak projdeme Ruskou Invazí do Afghánistánu,samotnými útoky,patriot actem,americkou invazí do Afghánistánu,výslechovými praktikami v Guantanamu,invazí do Iráku,honem na Usámu (včetně jeho konce) a skončíme poměrně aktuálním děním opět v Afghánistánu,které je důsledkem a nevyhnutelným výsledkem oněch dvaceti let.Celý dokument se pak na všechny události (nepočítám teď různé konspirační teorie) dívá poměrně střízlivýma a kritickýma očima a třeba Spojené státy nijak neglorifikuje,ba naopak je dost kritizuje a ukazuje,že v rámci honby za pomstou a spravedlností nakonec podělaly co mohly - invazí do Iráku počínaje a "mírem" s Talibanem konče...85% ()
Nejdřív musím potvrdit to, co tu všichni píšou. Opravdu mírné zklamání toho, že se dokument nezaměřuje hlavně na dvojčata, ale je to celkově o terorismu. Záběry na dvojčata a po nich je tu opravdu bohužel minimum. Hodně se o 9/11 v dokumentu zmiňují, ale padne tu taky jak vznikla Al-kaida a celkově se spíš mluví tak deset let před hlavními útoky. Především o Afghánistánu nám řeknou hodně, jak to mají s Amerikou. Dokonce ani o dopadení Bin Ládina toho moc neřekli, to mě taky zklamalo. Každopádně je to ale i tak pěkně natočený. Dal bych devět bodů z jedenácti, ale tak 80/100 ()
Máme tu výročí dvou dekád od osudového útoku na WTC, k tomu alespoň zdánlivý konec války v Afghánistánu, spolu s tím čekejte řadu k této příležitosti vysílaných titulů (x). Netflix boduje s nadstandardní rekapitulací, která přispívá lépe se zorientovat a projde následující: 1) Sám den 11.9.01 jako drsný budíček ze snu o "New World Order" idylce, traumata účastněných a co předcházelo (fail mezi CIA a FBI), 2) Touha po razantní odvetě a bushovský kroužek jestřábů (x), vysoce sporná autorizace k užití sil, Guantanamo praktiky a policejní stát pod záštitou národní bezpečnosti a boje proti terorismu, na úkor vlastních národních hodnot, 3) Invaze na Střední Východ a důraz na Afghánistán (Irák jednoznačně račte zde x), tristní absence jasné strategie, příklad nesmyslných investic a korupce, kontroverze s drony, celkově patová situace až po finální odsun z nejednotné země plné nebožáků a radikálů. Jak pravil Trump: "It’s a mess." / Logicky vás položit si otázku k čemu to sakra celý bylo, zda přineslo víc ztrát a sraček, nebo užitek? Kdo by jste měl náladu dále se zamýšlet a lovit souvislosti, odkazuji na starší sérii The Power Of Nightmares od Adama Curtise. "As we act, let us not become the evil who we deplore." ♪♫ ()
Galerie (26)
Photo © Netflix

Reklama