Vymítač ďábla: Znamení víry

• USA The Exorcist: Believer (více)

Příběh nového Vymítače ďábla začal na Haiti, kde fotograf Victor (na Oscara nominovaný Leslie Odom, Jr.) přišel před dvanácti lety v důsledku katastrofálního zemětřesení o těhotnou manželku. Naštěstí se podařilo zachránit novorozenou dcerku Angelu, o kterou se Victor od té doby vzorně stará. Absolutně ho proto vykolejí, když se jednoho dne Angela nevrátí domů ze školy. Zmizela společně se spolužačkou Katherine v lese za městem a zoufalí rodiče, policisté, vojáci a dobrovolníci po nich marně pátrají. Třetího dne se stane zázrak. Dezorientované a vyčerpané dívky se objeví na malé farmě, daleko od místa, kde zmizely. Bezmeznou radost však záhy vystřídá narůstající znepokojení. Po důkladném lékařském vyšetření jsou sice Angela i Katherine označeny za zcela zdravé, jejich chování ale naznačuje, že si z toho, co prožily, odnesly víc než jen nepříjemnou vzpomínku. Zkušený exorcista by na první pohled poznal, že jsou obě dívky posedlé. Victor je ale pragmatik, který na peklo ani nebe nevěří, dokud ho nezažije na vlastní kůži. Tou dobou už ale může být pozdě. Pro všechny. (Cinemart)

Chrustyn

Kde Friedkin před 50 lety ukazoval, jak budovat atmosféru a strašit, tam nově Gordon Green ukazuje, jak se to určitě nedělá. Po všech stránkách zbytečné a laciné, kde s vypíchnutými oči funguje jen vizuál, který má své filmové kvality. Gordon Green by se možná měl vrátit do žánru komedie, kde se mu dařilo přeci jen více. ()

Astaroth12

Vedel som, že sa natáča nový Exorcista, ale nejako som to neriešil, lebo zatial každé jedno pokračovanie bolo horšie, ako to predošlé. A tak do ďalšieho pokračovania som sa až tak nehrnul, aj keď som bol zvedavý, ako sa s touto témou popasuje David Gordon Green. Lebo jeho Halloweenske pokračovania za veľa nestáli. A ani tu neukázal talent urobiť z tohto filmu aspoň dôstojne pokračovanie kultového diela. A to som si myslel, že by to mohlo dopadnúť ako Evil Dead: Vzostup zla, ktorý ma rozobral svojou efektivitou a svižnosťou, ale na to zatial tento režisér nemá, hádam v ďalšom pokračovaní to bude lepšie. Toto začalo podobne ako Verónica, tam sa dievčatá hrali s "Ouija" tabuľkou a tu zas nejakým kyvadielkom, čo na túto sériu je zvlášť neobvyklé. Tu sa skoro vobec nebudovalo napätie a o atmosfére sa tu da hovoriť, ale veľmi opatrne, tej tu tiež bolo málo. Ale čo ma prekvapilo, že film je vo všetkom strašne jemný, bez krutých či nepríjemných scén. Hádam dve sa trocha vymkli normálu filmu a asi najviac ten krk kňaza a aj bodnutie do očí Ellen Burstyn.  Vidím, že ani pri vysokom veku nezamýšľa ísť do hereckého dôchodku. A ťahať ju do takéhoto filmu mi prišlo už trocha cez čiaru aj keď ona bola asi to jediné, čo spájalo značku The Exorcism , lebo inač okrem nej a názvu by som povedal, že sa jedná o ďalší film na motívy štandardného exorcizmu. A nie o pokračovanie kultovej serie. Dve drsnejšie sceny na skoro dve hodiny je veľmi málo. Hádam sa režisér z tohto poučí a za dva roky natočí oveľa temnejšie dielko, ako je tento nezaujímavý nepodarok. Slabé 3*.. ()

Faustka

K filmu píšu svůj jubilejní 1000 komentář a věřím, a nebojím se použít ta slova, že toto přímo mystické načasování mi vnukl sám Ďábel. Tak to cítím. Jediný problém máme oba s tím, že to není důstojná pocta The Exorcist, (který má už léta čestné místo v mé topce). David Gordon Green šlape pouze kalnou břečku, po většinu snímku bez fungující atmosféry. A to, co mě děsilo (a děsí dodnes!) v hororu z roku 1973, to tady vůbec nefunguje. Kdybych se dokázala oprostit od srovnávání, možná bych byla tolerantnější. Ale v případě mé srdeční záležitosti toho zkrátka nejsem schopna. ()

M.i.k.e

poté co DGG zprznil Halloween asi někomu přišlo jako dobrý nápad, že by třeba jiné velké hororové jméno mohlo dopadnout jinak. No a nedopadlo. Znamení víry mi sice nepřišlo až tak mizerné jako vyjebání s Myersem, ale to neznamená že je to dobrý film. Atmosféra tu prakticky neexistuje, žádné nové nápady to nepřináší a za to jak Green zametl s Ellen Burstyn by si neměl nic natočit hodně dlouho. Schválně co mu svěří příště. Už dlouho tady nebyl další Jason, nebo Noční můra...40% ()

Davered

Klidně by tu mohlo být méně lekaček, počítačových efektů i hudby, i tak se ale jedná o vcelku důstojné oživení Friedkinovy klasiky. Paradoxně nejsilnější a nejděsivější je ještě než se začnou točit hlavičky a krucifixy. Pak už se jede víceméně podle zajeté šablony, ale i tak převládá spokojenost a za mě nesouhlas s negativní odbornou kritikou. ()

• Film sa natáčal v Atlante a Savannah (Georgia, USA) a Santo Domingo (Dominikánska republika). Natáčanie trvalo od novembra 2022 do marca 2023. (Arsenal83)
  • Počas výroby sa krátko povrávalo, že William Friedkin sa podieľa na tomto filme. Friedkin okamžite tweetoval: "To nie je fáma, to je lož." Ďalej uviedol, že „na svete nie je dosť peňazí ani motivácie“, aby ho prinútili akokoľvek pracovať na tomto filme. (Arsenal83)

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

22.01.2024

V pondělí 22. ledna 2024, den před vyhlašováním nominací na Ceny Akademie, byly oznámeny nominace na nechvalně známé anticeny Golden Raspberry Awards, které každoročně vyzdvihují spíše ty nelichotivé… (více)

Nový Vymítač ďábla je v problémech

Nový Vymítač ďábla je v problémech

12.01.2024

Hollywoodská studia Universal Pictures a Blumhouse Productions měla velké plány, co se týče nedávného oživení série Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry. Společnost NBCUniversal v roce 2021… (více)