Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 252)

genetique 

všechny recenze uživatele

Typická Burtonovská rozprávka. Zamotaná mysterióznosť sa niekedy hodí, inokedy je úplne nesvoja. Vážnosť situácií strieda netypické vtipy podobné ako v Edwardovi, kde sa to ale hodilo. Netypický bol aj výber rolí, hlavne Van Diena, Ricci, ktorá sa mi sem nehodila ako už dávnokto nie a samozrejme Walken, ktorý odviedol svoje. Exteriéry sú síce úžasné, rovnako aj pôvodná zápletka, no s prehnaným záverom a všetkým tým ostatným je to len škoda, že som to nemohol vidieť v kine. 75%. ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Nejkultovnější Burton, přítom pro mně ten nejhorší. Jeho experiment mix žánru nevyšel. Začátek je hodně stylový, pan režisér na nás vypouští obrovský oblak hutné a tajemné atmosféry, místy jsem ohromením necítil čánky prstů na rukou. Ale s příchodem tajemného rytíře - přišla akce, která dokonale vybroušenou atmosféru rozpríšila pod kopyty oře. A z velkého nadšení přišlo velké zklamání v podobě tří hvězdiček, u kterých si ani tak nejsem jist, poslední půlhodinka působila přeplácaně až kýčovitě, což by u Burtova neměl být problem, ale tady byl, neukočíroval kulisy a postavy. Docela se divím, protože Tim je ojedinělý režisér, který svede vytvořit výborně temnou atmosféru a vyšperkovat prostředí, které místy bere dech (viz. Big Fish). Johnny Depp si razí cesticku do mé topky, jeho výkony mě čím dál tím víc udivují a překvapují, výborný herec. Obarvená Ricci průměr, celkem normální role na její poměry. Mirandě Richardson to neobyčejně sluší. Casper Van Dien ve své nejlepší roli (na plátně asi tři minuty), celkem hezky umřel. ()

Reklama

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Možná to může vzhledem k negativnímu hodnocení vypadat, že jsem zklamán, ale není tomu tak. Atmosféra je stylová, je okouzlující, ale já jsem si ji vůbec neužil. Musel jsem stále myslet na to, jak je to takové vyumělkované, nepříjemné, předvídatelné, uff, možná i trapné. Na horror jsem byl snad až příliš netečný. Jako pohádka pro dospělé to fungovat může, ale v té mám rád zase roztomilost a tu jsem zde nenašel. Když se k tomu připočte fakt, že nesdílím současnou mánii okolo Johnnyho Deppa a Christině Ricci role takové echt dobračky nesluší, musím jít dolů, i když mě to trochu mrzí. Hudba je velmi dobrá a Elfman stoupá v mém zájmu hodně vysoko a je spolu s atmosférou ( i když počítačovou) to nejznamenitější na celém filmu. Byl bych býval dal tři, ale jsem dneska nějaký zlý, sorry :-) ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Manieristický režisérov štýl sa opäť prejavil v kostýmovom spracovaní legendy o bezhlavom vraždiacom jazdcovi. Mestský vyšetrovateľ, predstavujúci racionalistu, s neomedzenou vierou vo výdobytky vedy je konfrontovaný so svetom kúziel, znamení a nevysvetliteľných javov. Príbeh samotný, najmä v druhej polovici, nie je veľmi originálny ale zároveň ani príliš dôležitý. Podstatné je omračujúce výtvarné riešenie a desivo-komická atmosféra počas celého filmu podporená napudrovanými tvárami skvelých hercov. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Tim Burton je mistr atmosféry a pohádkových světů, které z jeho fantazie čerpají nepřeberné množství detailů a drobností, jenž musí být divákem obdivovány. Ospalá díra je legenda o bezhlavém jezdci, kterou perfektním způsobem přetvořil Burton do temně laděné pohádky, které i když v ní občas teče krev nejde upřít jistá naivita a podobnost s pohádkami, které nám za našich mladých let vyprávěli rodiče. Hereckému obsazení samozřejmě vévodí božský Johny Depp, který by dokázal zahrát i prkýnko u záchoda způsobem, nad kterým budou kritici kývat nechápavě hlavou. Další skvost do sbírky made by Tim Burton. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (51)

  • Ve scéně, kdy bezhlavý jezdec (Christopher Walken) vyskočí ze Stromu Mrtvých, je stále vidět jeho meč nad hrobem vedle Ichaboda Cranea (Johnny Depp). Jezdec přitom drží tentýž meč nad hlavou. (Perth)
  • Výbuch mlýnu byl vytvořen digitálně. Pro efekt však byly natočeny vymrštěné hořící třísky. (Pir.z.Ka)

Související novinky

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Americký filmový režisér, scénárista a výtvarník Tim Burton v Praze 25. března 2014 uvede koncert filmové hudby svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana, Oba tvůrci se ojedinělé události osobně… (více)

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)

Reklama

Reklama