Reklama

Reklama

Krysař

  • angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Obsahy(1)

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (140)

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Každá scéna je zde výtvarným skvostem a dokonalým řezbářským uměleckým dílem, stejně jako sugestivní loutky. Ještě nikde na mě nesálala středověká atmosféra jako zde, i když byla některými prvky potlačována. Učarovala mě pararela pohybů postav s orlojem a nádherné vizuální ztvárnění krysařovy vábící hudby. Barta je našim národním pokladem stejně jako Trnka a je smutné, že po revoluci nedostal možnost pokračovat ve své mistrovské tvorbě, avšak i v tvorbě pro rodinné publikum (Na půdě) ukazuje, že nic neztratil ze své vizuální nápaditosti a dokonalého smyslu budovat atmosféru, doufám, že jeho návrat někomu konečně otevře oči. ()

hunterDave 

všechny recenze uživatele

Upřímně netuším kde mohl vzít tento snímek tak vysoké hodnocení hraničící s 90%. Zpracování mi přišlo spíše nepříjemné (hlavně neustále se opakující zdlouhavé scény a slátaniny zvuků nahrazující řeč postaviček), škoda Dykova předloha mohla být zpracována mnohem lépe. Jako celek slabý průměr, s knihou se to tolik nesehrálo, pointa překroucená, ani mě to nijak nebavilo, podruhé bych se na to nepodíval. ()

Reklama

Vercinix 

všechny recenze uživatele

Když jsem to četl, tak jsem si představoval všechno možné, ale tohle to snad ještě předčilo! Málo kdy se stává, že film je lepší než kniha, ale zde to s knihou může nejn směle soupeřit, ale snad i s přehledem vyhrát! Loutky a atmosféra z kterých běhá mráz po zádech! stělesněná noční můra, která však čímsi působí tak důvěrně zně a až skoro mile a přitom je tak latentně děsivá! NO PROSTĚ SUPER:) ()

Knuckless 

všechny recenze uživatele

Městečko Hammeln má problém- je v něm totiž plno "krys". Naštěstí se objeví cizinec ostře řezaných rysů, nadaný nejen hudebním talentem... Nu myslím že v popisu děje asi netřeba dále pokračovat. Celkově hodně ponuré a co se loutek týče, tak nečekejte žádný roztomilý maňásky... A ještě k hudbě- pánové Stivíne, Pavlíčku a Kocábe- bravo! ()

topi 

všechny recenze uživatele

S určitostí se musí uznat, že československá, potažmo česká animovaná a loutková tvorba nemá ve světě konkurenci a mnozí zahraniční tvůrci si berou za vzory právě české mistry (např. Jan Švankmajer, Garik Seko, Karel Zeman, nebo právě Jiří Barta). Jeho snímek Krysař je vyjímečný nenapodobitelný kousek, expresivně ztvárněný loutkový horor s výrazně stylizovanými kulisami, vyprávějící středověkou legendu o krysaři, který ztrestá hříšné město Hammeln. Film je zvláštní i tím, že se v něm nemluví a různé zvuky, kvílení a pazvuky geniálně vyluzují Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Michal Pavlíček, Vilda Čok a Michael Kocáb. To je kapitola sama pro sebe, stejně jako hudba, o kterou se postarali již zmínění umělci Pavlíček s Kocábem a Jiří Stivín obstaral tklivé a chaotické zvuky krysařovi flétny. S animací vypomohla nestorka loutkové školy Vlasta Pospíšilová. Vpravdě unikátní záležitost! ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Filmoví cenzori vo vtedajšej ČSSR chceli film zakázať, a to hlavne z dôvodu, že hudbu k nemu zložil Michael Kocáb, ktorý bol členom vtedy zakázanej kapely Pražský Výběr. Po čase však film získal niekoľko ocenení na zahraničných filmových festivaloch, a tak ho nakoniec cenzori povolili. (Jello Biafra)
  • Ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa původně nabízel svůj scénář Krysaře režiséru Juraji Herzovi, ten jej však přepsal do podoby, v níž hlavní roli měly hrát krysy a jejich stát. Pixa tedy přípravy zastavil a o rok později předal námět a scénář Jiřímu Bartovi. O samotné natáčení se Pixa nezajímal, a tak pro něj byla první projekce hotového filmu velké překvapení. Před Pixovou zuřivostí zachránil Bartu německý producent, který filmu zatleskal vestoje. Podle Bartova svědectví Pixa prohlásil, že druhého dne bude potřeba film přestříhat, naštěstí však byl do rána odvolán z postu ředitele. (Přemek)

Reklama

Reklama