Dům se láme na kousky. Bučící kráva se ve víru zvedá do vzduchu. Traktory padají jako déšť. Těžký benzínový tanker se stává letadlovou bombou. Rozsáhlá ničivá přírodní síla devastuje vše a blíží se rychlostí 300 mil za hodinu. Tornádo udeřilo. Začíná vířící dobrodružství plné vzrušujícího napětí a skvělých speciálních efektů s Helen Huntovou a Billem Paxtonem v roli vědců stíhaných nejničivější silou přírody. Tito lovci bouří doufají, že pomocí elektronických senzorů získají dost informací na vytvořené lepšího varovného systému. Aby to dokázali, musí vražednému tornádu vstoupit do cesty. Honička začíná. (Universal)

Bouřňák

A stejně nevím, jestli bych neměl hodnotit o hvězdičku méně. Kdysi se tento film možná mohl tvářit hodně povedeně a kvalitně, ale to zejména díky počítačovým trikům. Z hlediska děje jde ale o naprostou pakárnu, kterou ani létající kráva nezachrání :-) Typický příklad filmu, který v době natočení diváka zaujme, ale časem po něm neštěkne ani pes. Už mu prostě odzvonilo !!! ()

Wishkah

Film, který jede přesně podle šablonky a podle všech katastrofických klišé. Ale i klišé jde natočit s pořádnýma koulema. Jan de Bont naserviroval akční a skvěle natočenou lahůdku s partou sympatických hrdinů, u které se zkrátka nejde nebavit ()

Itar

Takové klasické katastrofické cosi, s poměrně sympatickým obsazením a na svou dobu velmi dobrými vizuálními efekty. ()

peetriss

Po zábavné Nebezpečné rychlosti se Jan De Bont posadil podruhé na křeslo režiséra a stvořil další zábavné dílko, které se však již neobešlo bez projevů jeho tvůrčí křečovitosti. Poslední De Bontův film, který lze označit za povedený, byť více než tři hvězdy dát nemohu. Twister je typický představitel filmů, které je nutno sledovat v "brain off" módu. Neustále si musíte opakovat, že to je jen popcornový film, abyste se neustále nepozastavovali nad spoustou fyzikálních, meteorologických i jiných nesmyslů. Co je však hlavní: Twister je film svižný, ve své (a možná i v dnešní) době nevšední s kvalitním hereckým obsazením a zejména s líbivými a fotogenickými představiteli hlavní role - výborně vizuálně svedenými tornády podpořenými profesionální kamerou. Ve chvílích, kdy se však tornáda v obraze nevyskytují, De Bont selhává, a upadá do smutné konverzační a kvaziromantické fádnosti brzdící tempo filmu. Potěšila samozřejmě Helen Hunt, která je deštěm zmáčená, v blátě vyválená a twisterem profouknutá opravdu sexy. ()

Paldiny

Twister zažiť v kine, odletí mi hlava. Toto bola a stále je jazda od začiatku až do konca, tornádo striedajú dve tornáda potom ďalšie a na koniec mega tornádo o sile F5 (nie tej na klávesnici). Vzduchom lietajú kombajny, kravy, traktory, člny aj celé domy a vy nemôžete od filmu odtrhnúť zrak. Po rokoch čo som si film pripomenul, som si uvedomil, že ani nečítam titulky a len s úžasom sledujem prácu trikárov, ktorá zrovna slávila dvadsať rokov! A keď sa tam ešte pohybuje obľúbenec Paxton, nemusím sa dlho prehovárať, aby som znovu zavrel okenice, vypeckoval repráky a vydal sa po stopách tohto ničivého živlu. A Emmerich? Ten sa môže ísť so svojimi búrkami hanbiť do kúta, tornáda prichádzajú, odchádzajú, podobné katastrofické filmy nie. Vlastne mi tu vadil len ten bungee jumping, kedy si hlavní hrdinovia pomýlili ničivý živel s kolotočom. A že ste už od úvodných minút vedeli kto s kým nakoniec skončí? Najvzrušujúcejší džob predsa nenahradíš. ()

Klay

Jeden z prvních velkých CGI blockbusterů mě ve své době naprosto dostal. Hlavně proto, že nejde jen o ukázku nových technologií, ale o výborný a napínavý dobrodružný thriller. ()

spiritus

V prvé řadě to co se odehrává ve filmu je krajně nerealistické.První setkání s tornádem pod mostem by nepřežil ani jeden z protagonistů.Při síle kterou mělo (podle předchozího totálního rozmetání farmy) min. F3, by jednak vzduchem letělo mraky trosek které by je spolehlivě usmrtilo a jednak by dřevěná lávka pod kterou byli schovaní, letěla ještě před autem, které si tornádo vzalo ( a hodilo vedle Melindy).O chvíly později se dostanou do středu dvou tornád a s autem to pouze mírně pootočí, ale vzduchem přitom létá 300 kilová kráva jako pírko.To se všechno ještě dalo přežít.Ale největším překvapením pro mě bylo finále.Přežít atak tornáda F5, připoutaný popruhem k trubce, to byl již velký úlet i na mě.Když pominu že kolem tornáda F5 krouží miliony tun projektilů, některé velké jako železniční vagón, a oni se vklídku nechají vsát do jádrá tornáda, tak nepominu to, že v jádru tornáda by je tlak, který v něm je, rozmetal na kusy.Vítr uvnitř takového víru proudí rychlostí 550Km/h.A oni si tam vesele vlajou na půl žerdi.Chápu že tento film je zaměřen na laického diváka, který byl navíc v té době uchvácen kvalitními triky.Příběh je zajímavý a film jako celek je slušně koukatelný.já mám navíc rád Billa Paxtona a myslím si že zde odvedl dobrý herecký výkon.Ale bohužel za ty naprosté blbosti co se ve filmu odehrávají musím dát pouze ***.Škoda.Určitě šlo tohoto tématu využít lépe a věrohodněji.Snad příště. 69% ()

mosnak odpad!

Před několika lety jsem si říkal,že mě ten film strašně bavil. Nyní jsem Twistra :-))) viděl dnes jako odpolední oddechovku na Nově a jen jsem se smál. Hrůza 5% ()

bobstock

V devadesátkách to muselo přitáhnout pozornost hromady bouřkových bláznů a nadšenců a mě to jako kluka zaručeně podrželo u televize místo učení. :) 75% ()

mira007

Film o partičce lovců tornád, kteří je nahánějí, aby uskutečnili svůj vědecký pokus pomocí senzorů ( nejsem odborník, ale mám pochyby o smysluplnosti a realističnosti onoho pokusu ) - katastrofický film s dobrými efekty na svou dobu, ale výsledek je taková uhlazená předvídatelná fajn dysneyovka bez syrovosti nebo drsnosti. ()

filipvrbik

Je to takové ode zdi ke zdi, chvílemi napínavé s dobrými efekty, chvílemi je to až sebeparodie s příšernými CGI efekty, které tehdy byly ještě v plenkách (ale musím uznat, že tornáda byla natočena pěkně a zlověstně)... Ach ty devadesátky a jejich katastrofické filmy. Dívat se na to dá, ale žádná hitparáda, předvídatelné, chvílemi dokonce nudné. Hlavně však tuctové a nepřinášející nic nového...50% ()

Jaro_slav

Tenhle film zestrárnul překvapivě důstojně a jednu rudou přidávám hlavně kvůli obsazení, který jsem tehdy neuměl docenit. ()

hacho

Kdyz jsem film videla prvne, zamilovala jsem si ho. Dnes uz nesdilim uplne takove nadseni, preci jen je to trochu podobne tema jako u dalsich filmu tohoto zanru, ale tady to proste dobre funguje, takze proc ne? A Huntova je sqela. ()

Brejlil

Mám tenhle film rád. Není sice možná okázale katastrofický a většinu času působí docela civilně, ale právě proto mi přijde působivý. Postavy jsou docela příjemně napsané a příjemně zahrané a tu a tam se objeví i působivý záběr. Zvláště to neustálé přibližování ke konvoji pronásledovatelů tornád vypadá akčně a přitom nic nestojí. Pravda, triky dneska vypadají nepříliš realisticky, hlavně renderování není dobré, a ta létající kráva:-), ale ve své době to byla pecka. Ach jo, už si připadám jak reklama na filmy pro pamětníky. ()

Flopik

Dostal som chuť zaspomínať na túto klasiku a popravde aj dneska som sa bavil. Kopec akcie, kopec tornád čo viac si priať od filmu s názvom Twister. Jasné, niekedy to je absoútne nereálne, ale tak treba tam vypnúť mozog. Čisté 4*. ()

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (více)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy