Dům se láme na kousky. Bučící kráva se ve víru zvedá do vzduchu. Traktory padají jako déšť. Těžký benzínový tanker se stává letadlovou bombou. Rozsáhlá ničivá přírodní síla devastuje vše a blíží se rychlostí 300 mil za hodinu. Tornádo udeřilo. Začíná vířící dobrodružství plné vzrušujícího napětí a skvělých speciálních efektů s Helen Huntovou a Billem Paxtonem v roli vědců stíhaných nejničivější silou přírody. Tito lovci bouří doufají, že pomocí elektronických senzorů získají dost informací na vytvořené lepšího varovného systému. Aby to dokázali, musí vražednému tornádu vstoupit do cesty. Honička začíná. (Universal)

Mark1983

Když jsem tento film viděl poprvé,chodil jsem ještě nějaký čas na základku.Poprvé mě to sebralo a líbilo se to dlouho.A pořád se mi to líbí,i když už o něco méně,jelikož i když se v podstatě jedná o nejlepší film s tornádem zatím,ale nakonec je to jen další průměrný katastrofický film s dobrým dějem. ()

Otan

Je to trochu lepší béčkový film.Pěkné jsou ty tornáda,ale jinak vlastně nevím o co tomuto snímku jde.Chvilku se mi zdálo,že má tornádo vlastní rozum,ale pak se toho leklo a možná i filmaři.55% ()

Profík

Velmi slušný katastrofický film. Má tam sice pár klišovitých scén a působí trochu šablonovitě, ale je to slušná zábava se sympatickými herci a triky, které nijak výrazně nezestárly. 80%. ()

BStone

Skvělý film o lovcích tornád, který jsem poprvé viděl v kině. Vizuálně povedené, ústřední dvojici to parádně ladí. Dnes už klasické dílko 80 % ()

Maikispider

70%... Zvuk, Vizuálne efekty, scéna a veľká partia nadšencov a lovcov búrok.... ...dobrodružstvo, katastrofa v podobe tornád ktoré pustošia všetko čo sa im dostane do cesty... ...a na koniec sa do veľkého nebezpečenstva dostane aj rodina samotnej hlavnej postavy Helen Huntovej - Dr. Jo Harding a jej exmanžela Billa Hardinga - Bill Paxton, kde sa bez varovania blíži na mestečko Wakitu tornádo o sile asi F4 kde býva teta hlavnej postavy...Ozaj film na úrovni... ()

finkie

Pokud režisér Čelistí produkuje film o tornádech, musí z toho nutně vzejít něco na úrovni Žralokonáda, to dá rozum. Po zhlédnutí této taškařice jsem očekával hodnocení v černých číslech, zdejších 69 % mi vyrazilo dech.Tady je - kromě na svou dobu výborných, byť nerealistických triků - špatně úplně všechno. Postavy ve vedlejších rolích vypadají jako blázni na útěku z léčebny. Proč se ti lidé celou dobu chovají tak dětinsky a afektovaně? Proč jim někdo napsal tak humpolácké dialogy? A kde proboha vyhrabali toho uslintaného vidláka Dustyho? Celý "ústřední milostný trojúhelník" je přinejmenším bizarní (ženská je tam celou dobu za trubku, jenom pořád ječí a hroutí se, aby půl hodiny před koncem řekla, že už na to nemá, a zmizela?). Skutečná tornáda se chovají jinak, formují se během silných bouřek, a ne že se někde nad prérií zčistajasna objeví mrak a z něho si jen tak vyletí tornádo. Nemluvě o groteskních scénách, kdy hrdinové koukají na tornádo (odhadem tak "F12"), které sto metrů před nimi vyhodí kamion s cisternou desítky metrů do vzduchu, zatímco kolem nich se v prosluněné krajině na stromech ani lístky nepohnou. ()

J.CTORN

Právě jsem dokoukal a musím říct že na tu dobu „jak převratné". Nejdříve bych uvedl to co se mi líbilo a co cením a pak ty negativa. Nejdříve bych chtěl poukázat na skvělou kameru rozmístěnou po autě. Takhle kvalitně natočené jízdy autem jentak v 90.kách neuvidíte. Potom tornáda vypadají opravdu reálně a masivně. Postavy tu fungují celkem dobře, například flashback na F5, kterou naší hrdinku doprovází k jejím činům. Další postavy tolik neznáme ale dokážeme se do jejich role dostat. Až na předvídatelnost, efekt kdy vybuchlo auto v tornádu (byl fakt hroznej, ale na tu dobu) musím říct že to je film co měl potenciál a dosáhl ho. 8/10 ()

Pythonator

Svého času vynikající trhák. Helen Hunt tam má kouzlo a tornádo vám ukáže, co je to mít respekt k přírodě. Všechno létá, co má peří - a aj to, co je bez péří. ()

motyka52

Kinematografie mě naučila spoustu cenných věcí. Třeba že jaderný výbuch se dá přežít v ledničce nebo že při nejhorším tornádu v histori lidstva, které vytrhává ze země domy a odnáší auta, cisterny, kombajny, traktory, krávy, koně, je důležité mít kožený pásek a poblíž nějakou trubku, stačí průměr do deseti centimetrů. A můžeš se kochat. Což koneckonců můžeš i tímhle filmem, je ale potřeba vyčistit si hlavu a mít v ní na dvě hodiny nic než průvan. Pokud jsi jen trochu kritický fyzik, meteorolog nebo vlastně kdokoliv příčetný, pak ti hlava při sledování Twisteru exploduje. Což by byla škoda. Je to naprostá (a nesoudná) jízda. ()

VelkyMrB

V době kdy to natočily a když jsem to viděl poprvé, tak jsem si říkal ''To je úžasný film. To jsou fakt skvělé efekty.'' Teď, když se v kinech dává rádoby pokračování jsem musel film znova zhlédnout. A po nějakých těch desetiletí si říkám ''to jsou místy, ale příšerné efekty :D.'' Ale jedno se musí filmu uznat. Že je zatraceně skvělý. Příběh, herci, kamera, prostředí, efekty. Prostě bomba. Sice si teď prdím do vlastní plíny, když tvrdím, že efekty byly skvělé. Pokud jde o vizuální efekty, vyrobené pomocí CPU a GPU, tak kromě Twisterů, které vypadají parádně, nám tu smrdí poctivá a zpropadeně dobrá filmařina. Za filmem stojí kus práce a je to vidět v každém záběru. Vytknout se snímku nemá co. Co mu chybí je živá létající kráva. Bylo by fakt skvělé vidět ve filmu létat živou krávu, než uměle generovanou, ale nejspíš chápu proč tam není :D. ()

FiliBauchma

Typický Crichton so všetkým čo k tomu patrí. Kto videl Jurský Park hneď musí tušiť ktorá bije. Dej priehľadný ako prázdna skúmavka, každá reakcia, každý zvrat, celkové vyústenie príbehu nám je jasné ešte skôr než skončia úvodné titulky. Tento film nebol natočený na dlhé dúmanie nad existenciou nášho bytia, chce proste zabaviť, zarobiť a zafúkať vás späť do krásnych rokov deväťdesiatich. A to sa mu vďaka sympaticky napísaným postavám a dobre vymysleným vzťahom medzi nimi väčšinu času pekne darí (Cholerický Bill Paxton spolu s odhodlanou Helen Hunt tvoria veľmi príjemný romantický pár). Na druhú stranu, tornáda (ktoré tu predstavujú plnohodnotných záporákov typu rôznych Kaiju (každé z nich má vlastnú schopnosť(jedno sa rozdvojuje, druhé sa skrýva, F-5 je najsilnejšie))), ma nijak zvlášť nebavili a bral som ich skôr ako atraktívne pozadie dobre obsadeného a zahraného rom-comu. "Another cow." -"Actually I think that was the same one." P.S. Obsadenie Jana De Bonta (dva roky pred tým natočil ešte vynikajúci akčný thriller Speed) na pozíciu režiséra nebol zlý nápad (bývalý áčkový kameraman sa pri niektorých záberoch (predovšetkým pohľady z jazdiacich áut po poli sú parádny adrenalín) rozhodne nezaprie. Len by ma zaujímalo ako by sa k tomu postavil producent Spielberg. Možnosť natočenia veternej verzie Jurského Parku tu predsa len bola. "Windy." ()

Holly_Molly

Devadesátková katastrofická klasika zaměřující se primárně na tým lovců tornád, přičemž oběti a důsledky odsouvá prakticky úplně bokem a má tak příjemnej dobrodružnej až rodinnej feel a dobře se na ní kouká. Díky tomu, že si jen minimálně láme hlavu s jakoukoliv expozicí je to hodně svižnej film, ale taky je kvůli tomu o to těžší si k postavám vybudovat jakejkoliv vztah. Jako malej jsem ten film miloval, ale při sundání nostalgických brýlí už to taková pecka neni, ikdyž furt zábavná :-) ()

CrashHP

Film, ktorý som mal niekoľkokrát možnosť vidieť v TV a nikdy som si ho nenechal ujsť vďaka vynikajúcim hercom a udalostiam, ktoré sa vo filme odohrávajú. Skvelý katastrofický film. ()

Muad

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film za víc jak tři hvězdy rozhodně nestojí. Jsou v něm obsaženy všechny sterotipy a klišé hollywoodu. Hlavní dvojici jsem jejich manželství vůbec nevěřil. Ostaní herci mi byli při nejlepším nesympatičtí. Tento film jsem si pustil s velkou nostalgií, protože jsem z něj ve třinácti letech v kině doslova šílel. Po dalších 14 letech už to taková pecka není. Jediné co nestárne jsou efekty, které jsou pořád výborné. Film má poměrně slušné tempo, což ale bohužel na nadprůměr nestačí. ()

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (více)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy