Na nebezpečnou výpravu do neprostupné džungle na úpatí konžské sopky Mukenko se vydává pestrá společnost, v níž má téměř každý svůj vlastní skrytý cíl. Mladý vědec chce vypustit do přírody gorilí Samičku, energická elitní zaměstnankyně telekomunikačního magnáta hledá pro svého šéfa superčistý diamant a rumunský dobrodruh chce najít bohatství ve starobylém městě Zinj, postaveném u legendárních diamantových dolů krále Šalamouna. Překážkou strastiplné cestě k vytouženému cíli je nejen neprostupná džungle, ale i občanská válka, jež v zemi vypukla. Na místě pak výpravu čekají potíže s vraždícími opicemi i ohrožení náhle probuzenou sopkou... Dobrodružný snímek Kongo, natočený podle románového bestselleru Michaela Crichtona, patří mezi snímky, odvozující komerční úspěch od zručného využití osvědčených prvků a témat. Ve filmu Franka Marshalla se tak vedle sebe objevuje africká džungle se vzácnými horskými gorilami, futuristická technika a bájné diamantové doly krále Šalamouna, střežené kmenem vraždících opic. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Docela zábavná dobrodružná blbina, kterou kazí všudypřítomný papundekl a blbě zrežírované scény s opicemi, u kterých se rejža ani pořádně nesnaží nějak zručně maskovat uměle působící, ale v rámci možností jinak hodně obstojné mechanické modely. Přitom trikově skvěle zvládnutá závěrečná útěková sekvence ukázala, že to nemusí vypadat tak škaredě. Dějově je to taková dobrodružná klasika v podobě honby za bájným městem, která vyloženě nenadchne, ale příznivce žánru určitě neurazí. Za zmínku určitě stojí i hudba Jerryho Goldsmitha. Něco mi ovšem říká, že Crichtonova předloha bude zcela jistě daleko serióznější záležitost. ()

Jordan odpad!

začínam stárnuť a moje mozgové bunky odumierajú vo veľkom? alebo som tento film pozeral veľmi vyčerpaný a unavený a v divnom duševnom rozpoložení? alebo to spôsobil dabing alebo som videl niečo úplne iné, ako ostatní? neviem, vážne neviem, čo je príčinou, ale ja mám pocit, že som videl jednu z najväčších filmárskych tragédií. k*kotinu a p*čovinu najťažšieho formátu a kalibru. hrôza a des, strach a hnus . . . ()

Desperado

Knihu som čítal, bola záhadná, napínavá a čítala sa jedným dychom. Pokiaľ očakávate to isté aj od filmového spracovania skvelého Crichtonovho románu, budete sklamaní. Marshall sa snažil nakrútiť dobrodružný, zábavný, napínavý thriller. To posledné prídavne meno však nechtiac obišiel. Miera humoru je, obávám sa, trochu prepísknutá. A čoho sa obávám ešte viac, že to nebolo zámerom. A tak divák miesto očakávaného tajomna vidí dobrodružný takmer-sitcom s nevydarenou hovoriacou gorilou, krásnou prírodou, umelou džunglou, sympatickou Laurou Linney, absurdne zábavným Timom Currym v úlohe balkánskeho dobrodruha Herkermera Homolku :-), či neodolateľného Delroya Linda v roli kapitána Wantu. Suma sumárum, slušná zábava, pokiaľ to nechcem porovnávať s knihou. ()

moriero

Už jsem si nějak zvykl, že krom Jurského parku všechny ostatní filmy podle Crichtonových předloh značně pokulhávají za svou knižní předlohou. Kongo se četlo jedním dechem. Film jsem poprvé viděl jako malý kluk....a líbilo se mi to. Shlédnutí po letech ale dopadlo poněkud rozpačitě. Příběh jsem znal, v tom to nedrhlo. Ale na to, že to točili až po Jurském parku (i když knížka byla z roku 1980), gorila Amy vypadala vedle takového T-Rexe jako špatný vtip. Efekty tedy nula bodů. Jak už to u zfilmovaných knížek bývá, fůru věcí autoři vynechali...anebo semleli dohromady. Tragéda Herrkermena Homolku byste v knížce našli spíš v Karen Rossové. Tam to byla chladná frigidní mužatka, co šla jenom po diamantech, a nijak se tím netajila. Za tak vysoké hodnocení může jedině nostalgie. Jo, to moje dětství v devadesátkách.... ()

helrohir

Nedávno som to videl asi tak po šiestich rokoch. Vtedy ma to bavilo, predsalen, film o vraždiacich gorilách je rozhodne zaujímavým námetom. V súčasnosti už nezdieľam také nadšenie, ale aj tak je to celkom pozerateľná zábava, aj keď herci nič moc, scenár je tiež dosť slabý, ale na druhej strane tu máme pekný soundtrack a celkom fajn atmosféru strachu z neznáma. Čistých 50%. ()

• Na motivy filmu byla vytvořena firmou Viacom Multimedia stejnojmenná počítačová adventura, do které byly použity záběry se skutečnými herci. (Robbi)
  • Ve filmu byly použity tzv. diamanty Hermiker, zapůjčené od newyorské filmy Herkimer Diamond Mines. Nejde o pravé diamanty ale o odrůdu křemene. Jsou to křišťálové útvary, které podle svého lesku a tvaru diamantu dostaly toto označení. Tyto dvakrát zakončené krystaly jsou velmi vzácné a jejich zařazení do kategorie "diamant" je odvozeno od jejich fyzikálních vlastností, jimiž se velice blíží pravým diamantům. Jde o průchodnost krystalů, jež je téměř bez inkluze, velmi lesklý a zářivý vzhled, stejně jako geometrický tvar krystalů (6 stran a 2 zakončení). (Kroup4)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)