Reklama

Reklama

Polosvět


Polosvět veksláků (E01)

(epizoda)

Obsahy(1)

Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka šokovala v roce 2006 celý národ. Jak to, že přes zcela mimořádné nasazení různých bezpečnostních složek, nebyla nikdy uspokojivě dořešena? ... Vekslák a miliardář František Mrázek byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 89 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály. Už za komunismu prodával vše, po čem byla poptávka. Bony, elektroniku, kradené starožitnosti, dokonce i náhrobní kameny z židovských hřbitovů. Díky podplácení, vydírání a vazbám na příslušníky policie, či zpravodajských služeb, se Mrázkovi i jeho kumpánům vedlo skvěle. Jeho kariéra a moc strmě stoupala, až do katarze případu zřejmě propojeného s tunelováním společnosti Setuza. V roce 2006 ho jedinou ranou zastřelil neznámý profesionál. Mrázkův kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou zůstává, kdo si jeho smrt objednal a proč? (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tradiční dokument, který je však výjimečný svým tématem - vraždou krále podsvětí Františka Mrázka. Pozitivem a devízou dokumentu je to, že odkrývá spoustu dění kolem této vraždy a přibližuje dobu porevoluční i krapet pozdější. Škoda jen, že stejně jako se vražda nikdy nevyřešila, končí otevřeně i tento dokument. Hudební režie: Eva Javůrková ()

janesX 

všechny recenze uživatele

Tento krimi dokument je síce pútavo spracovaný (drží si vašu pozornosť) a snaží sa byť aj konštruktívny, ale má žiaľ otvorený koniec. Tvorcovia šli len tam, kam sa dalo zájsť a povedať mohli len to, čo mohli dokázať, takže pri takých obmedzených možnostiach nám ostáva len (a aspoň) tušiť kam až viedli (a asi aj stále vedú) chápadlá tejto českej chobotnice. Aspoň vidíme, že Kočnerov je vo svete viac (tento sa moc dlho nedožil). Ďalšie epizódy si určite nenechám újsť. ()

Reklama

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pěkný dokument, byť nájemná vražda nebyla dosud objasněna. Zajímavé je i sdělení dokumentu, proč tomu také tak je. Obávám se ale, že to nejdůležitější se stále ještě nemůže ani příliš naznačovat. A tedy jména politiků, stojících zřejmě v pozadí. Sice touto vraždou údajně skončila doba divokého západu a střílení ze samopalů, ale Mrázek začal něco jiného: mafie bílých límečků, kteří působí veřejně a ještě jsou společensky uznáváni. ()

DruidKarel 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

1837. hodnocení: Pro všechny ty, kteří mají rádi knihy Jaroslava Kmenty je tenhle dokument skvělým způsobem, jak si připomenout zločiny 90. let, kdy politika, policie a zločinecké skupiny často táhly za jeden provaz. V tomto prvním díle nás provázi řada tehdejších vyšetřovatelů i samotný Jaroslav Kmenta a vzpomínají na vyšetřování vraždy kmotra Františka Mrázka. Samotný případ skrývá řadu tajemství i dnes, 16 let od památné vraždy, kdy nám chybí pořád to hlavní: kdo byl objednatelem a kdo vykonavatelem, který znamenal smrt bývalého veksláka. Výborný dokument, úměrná stopáž a příslib dalších dílů. Mohu jen doporučit, 5*. ()

drsny_hery 

všechny recenze uživatele

Ta doba byla svým způsobem fascinující. Tenkrát nám šlohli auto, policajti ho našli a prodali i bez papírů do bazaru, a tam jsme si ho vypátrali sami. Přečetl jsem všechny Kmentovy knihy a k danému tématu se podařilo do stopáže nacpat to nejpodstatnější, přestože některé zásadní informace byly jen lehce naznačené. Většina aktérů si běhá dál po světě a lidi rychle zapomínají. Doba se mění, způsoby se mění, ale tenhle systém ještě několik generací vlád potrvá. Dokument má všechno. Mluvící hlavy, dobové záběry, autentická svědectví, hranou část, adekvátní střih. Bavil jsem se. ()

Zajímavosti (4)

  • Magnetofon z počátku dílu je z řady Nagra 4.2 představený v roce 1968. Vyráběný byl švýcarskou firmou Kudelski SA. (sator)
  • Vekslák je slangové označení člověka, který se v socialistickém Československu věnoval nelegálnímu nákupu a prodeji cizích měn nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex. „Veksl“ pochází z německého „wechsel“, který znamená: směna, změna, střídání, náhrada, záměna, výměna apod. (sator)
  • Jeden z kriminalistů, který nás provádí dílem, je Jaroslav Hruška, který pracoval na Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu. Po odchodu od bezpečnostních složek provozoval ekofarmu a moštárnu. (sator)

Reklama

Reklama