Sisu

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

3DD!3

Fanoušci Quentina Tarantina uvádí... Kdysi dávno v nacisty páleném Laponsku... Když seveřani natočí něco jako Western dá se tomu říkat Northern? Zprvu nenápadný konflikt prospektora šťastlivce, který narazil na pořádnou hromadu zlata, se zbitým nacistickým komandem v kradené sovětské T-55, se promění na krvavou řez, kterou je třeba brát s nadhledem a spíše jako zábavu než jako výpověď s historickou hodnotou a filozofickým přesahem. Krev tak cáká proudem a všechno je natočené fanoušky žánru. S chutí, s pěknými nápady a citem pro vizuál. Nehraje tu nikdo známý s výjimkou Aksela Hennieho v roli nacistického obersturmführera. To je to lano na kterém jsme věšeli Korpiho... ()

Sarkastic

„Opravdu věříš, že je nesmrtelnej?!“ - „Ne. Jen odmítá umřít. Ve Finsku pro to máme slovo, ale nedá se přeložit. Tady nejde o to, kdo je silnější. Je to o tom se nevzdat. A on to nevzdá. Nikdy.“ Krátký mapový úvod i neznalého diváka rychle vpraví do děje. A hned první souboj publiku ukáže, že ho čeká řádně krvavá podívaná. Jenže od chvíle, kdy si Aatami udělá z rýžovací pánve neprůstřelný pancíř, člověku dojde, že na autenticitu a uvěřitelnost se tu vskutku hrát nebude. A postupně se tvůrci už ani nesnaží předstírat, že není nesmrtelný. A tak nám předvede, že disponuje žábrami, na souši zas může zřejmě dýchat kůží (ostatně, kdo by si nedal šlofíka s utaženou oprátkou na krku, že), pro jeho záda není nic příjemnějšího než projížďka pod náklaďákem…a řadu dalších kouzelnických triků na své velmi přímočaré až fádní cestě za pomstou. Z hlediska brutality, boje a atmosféry jsem ještě byl docela spokojen, na vše ostatní mi postupně nestačila ani koňská dávka nadhledu. Bohužel jsem u filmu nedokázal zcela vypnout, takže za mě jen slabší průměr. ()

Dale

Tu krásne vidno rozdiel medzi Tarantinom a keď sa niekto hrá na Tarantina. Áno, film pôsobí drsne, krvavo a miestami zábavne, ale to nestačí. Hlavný hrdina je doslova nesmrteľný, ani obesenie mu nerobí problém, pripadalo mi to, akoby bol mix Terminátora s Rambom, no ešte vyklonovaný na vyšší level. Samotný príbeh je úplne nulový, ťažko hovoriť o nejakom deji a keď som na začiatku počul náckov kecať po anglicky, hneď som vedel, že toto dobre dopadnúť nemôže a keď sa vytasili fínske kurvy s vážnymi ksichtami a so samopalmi v rukách, tak pohár trpezlivosti s týmto filmom pretiekol. Hrozne cool sa tváriaca sračka. ()

Jara.Cimrman.jr

"Možná máme problém." To máte chlapci. Několikrát jste zabili nesprávnýho důchodce a teď se dobývá krumpáčem do letícího letadla. Že to nedává smysl? A mělo by? Tady se prostě hra na realitu nehraje. Tady se zábavně krájí náckové a pokud má film nějaký vyšší poslání, tak jsem ho neodhalil. Možná se ukrývalo na dně rybníka, kde Aatami Korpi dýchal vzduch z mrtvejch nácků. Možná bylo v tý hlavě, na kterou dopadla mina. A možná ho finský děvky skrývaly pod sukní. Ale kdo by hledal nějaký moudra tam, kde se nedá brát vážně nic. Vůbec nic. A to mě baví. ()

luka4615

Do nádherných reálií Laponska je zasazen až karikaturisticky vyvedený příběh, v němž se krví a nápaditými akčními scénami vážně nešetří. Tak zhruba nějak takto lze v jedné větě popsat snímek Sisu režiséra Jalmari Helandera, který nám na střízlivé minutáži nabízí ultimátní grindhouse zážitek, ve kterém jde o historickou stránku až na posledním místě. Pokud tedy akceptujete, že děj nepatří zrovna mezi ty objevné a že vlna absurdity s přibývající stopáží exponenciálně stoupá, tak pak dostanete zábavnou krvavou jednohubku, jež v rámci svých možností dokáže poměrně slušně zabavit. Dobrá práce! ()

• Ač se děj odehrává za druhé světové války, tak jediné vozidlo z německého konvoje, se kterým by v roce 1944 mohl Aatami (Jorma Tommila) v Laponsku opravdu potkat, je motocykl se sajdkárou Zündapp KS 750. Nákladní auta sice dobou odpovídají, ale užití Citroën Type 45 a GMC CCKW 353 německými jednotkami na severu Finska je silně diskutabilní. Avšak u GMC CCKW 353 můžeme přijít s teorií rekvírovaného původně sovětského vozu. Ostatně jako v závěru filmu užité letadlo C-47, které taktéž obdobím odpovídá, ale německé jednotky jím za normálních okolností nedisponovali a jedná se tak o další rekvírovaný kus techniky. (Maulincio)
  • „Sisu“ je finské slovo překládané jako stoické odhodlání, statečnost, odolnost a otužilost. (mikki089)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)