Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Nějakej cenťák sem, nějakej cenťák tam, pro mě je důležitý, jestli ten člověk je svůj a originální. A to Simon bezesporu byl a taky, že to dával hlasitě najevo! Možná až moc naivní, ale totálně upřímnej. Ze všeho nejvíc jsem se bál, že Markova prvotina se bude snažit divákovi nakázat: " A teď breč.", což bytostně nesnáším, zvlášť když vím, že někdy to člověk ani nepotřebuje a je lepší, když odchází s dobrý pocitem, než s urousaným kapesníkem. Tady ten pocit nemám. 8O% ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Průzračně čistý film o malém, ale přitom v srdci vekém, sympatickém človíčku Simonovi, který si na svůj osud nestěžuje, ale hledá v něm nějaký smysl. Docela by mě zajímalo, jaký je životní úděl Iana Michaela Smithe dnes, ale věřím, že ho žije zrovna tak plnohodnotně, jak se o to snažil i Simon Birch. ()

Reklama

Chosé85 

všechny recenze uživatele

Bohužel, úspěch Pravidel moštárny se nekoná, a to i přesto, že autorem předlohy je John Irving. Opravdu mi to připadalo osekaný, málo zaostřený na postavy. A to stálé mluvení o údělu a plánu, který má s Birchem Bůh, mě časem docela nudilo. Já vím, z takových věcí bych si neměl dělat srandu, ale tady opravdu řežisér se scénaristou zaspali.... ()

Autenticita 

všechny recenze uživatele

Krásný film s hlubokým emocionálním a myšlenkovým dojezdem. Přiměl mě klást si otázky a našla jsem v něm odpovědi - nemusí to být na první pohled patrné, ale má pevnou vnitřní logiku, takže se tam ty odpovědi najdou.  Jeho sledování mi pomohlo zvědomit si poměrně zásadní věci, které nás ve škole, ani v "nedělní" škole a většinou ani v rodině nikdo nenaučí, ale jsou rozhodující pro psychickou stabilitu. Navíc jsme pak lépe ovladatelní, když si je neuvědomujeme, a taky psychologové a dealeři drog by mohli přijít o obživu, kdyby jejich klienti nehledali to, co potřebují, mimo sebe. Neříkám, že ten film může změnit život, ale něco ovlivnit ano. Držím palce, aby si tam každý našel to svoje. ()

evson 

všechny recenze uživatele

Přestože ve filmu chyběly stěžejní události, věci se udály jinak a Owena Meanyho jsem si vždy představovala také jinak, film Simon Birch mě zaujal, že jsem se dívala až do konce. Milovníci Johna Irvinga, nepouštějte si Svět podle Garpa, ale toto. Modlitba za Owena Meanyho patří k mým nejoblíbenějším knihám a nevěřila jsem, že by se dala promítnout do filmu. A jak už jsem řekla, s knihou to nemá zase až tak moc společného, přesto je to hezké a hřejivé. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama