Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Simon Birch nemusel vykonat vůbec nic mimořádného - VŽDYCKY byl hrdinou ... svým přístupem k životu. Leč jeho duchovním otcům to evidentně nestačilo, neboť vás jeho prostřednictvím hodlají zasáhnout přímo do srdce. Možná vám jejich počínání bude chvílemi připadat trochu vyděračské, ale ... víte ... co se mě týká - jsou chvíle, kdy se nechám docela ráda dojmout. ()

Lucjen 

všechny recenze uživatele

Milé. Film od prvej minúty navodí príjemnú atmosféru, s vtipnými dialógmi a pôsobí ľahko. Ku koncu začína tlačiť na emócie, ale nič, čo by mi vadilo. Dokonca sa mu podarilo viackrát ma prekvapiť, nielen rozprávaním J. Carreyho. Takéto snímky mám zaradené ako tie najlepšie na nedeľnajšie poobedie. Škoda, že som si akosi nenašla cestu k hlavnej postave - Simona mohol hrať niekto sympatickejší...J. Mazello bol rozhodne roztomilejší. :) ()

Reklama

Lapacka 

všechny recenze uživatele

Hodně lidí tady píše, že má silný vztah ke knižní předloze tohoto filmu. Je možné, že je to vynikající knížka. Film dává znát, že je knižní předloha asi docela výjimečná, ale nepodařilo se to tak úplně přenést na plátno. Dvanáctiletí kluci tam vedou řeči o pár let starších puberťáků, chybí jakási podstatnější akce, myslím vývoj těch postav. Svět, který zřejmě dokázal vytvořit autor knižní předlohy, se v tomto filmovém zpracování docela rozmělnil. Na druhou stranu je zde obdivuhodně předvedeno, že pro lidi v USA je zcela běžné chodit do kostela a uvažovat o Bohu. V tomto směru je film docela zajímavý a poučný. ()

Piškotka 

všechny recenze uživatele

Docela typický J. Irving libující si v nevšedních handicapech a situacích. Samozřejmě že film je smutný, ale je o opravdovém přátelství a citech na celý život. Skýtá tajemství a jitří rány. Malý Simon byl autentický a byl tahounem celého filmu. Již od počátku mi byl sympatický se svým zralým pohledem na svět, i když lpěl na opravdu zvláštních myšlenkách o svém působení na tomto světě. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Nečetla jsem Irvingovu předlohu a "Simona Birche" jsem na HBO viděla tak dávno, že si z něj pamatuji jen tolik, že se mi hodně líbil - děj velmi hrubě, žádné detaily. Třeba se mi to podaří někde sehnat a oživit si zážitek... a snad nebude o moc horší. No a potom se asi poohlédnu po knize a možná si tak filmovou adaptaci dokonale znechutím:-). Zatím 75% za první dojem z dob mého mládí. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama