Režie:
Mark Steven JohnsonScénář:
Mark Steven JohnsonKamera:
Aaron SchneiderHudba:
Marc ShaimanHrají:
Ian Michael Smith, Joseph Mazzello, Ashley Judd, Oliver Platt, David Strathairn, Dana Ivey, Beatrice Winde, Jan Hooks, Jim Carrey, Peter MacNeill (více)Obsahy(1)
Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (112)
,,Z GULÍ MÁM SUŠENÉ SLIVKY!“ ,,A JA Z NICH MÁM HROZIENKA.“ __ Pred XY rokmi som zo ,,Simona Bircha“ videl náhodne iba poslednú tretinu a v mysli mi samozrejme utkvel záver v autobuse, ktorý následne dokáže vniesť slzu do oka citlivého diváka. Potom som z neho opäť čosi videl, ale kompletne až teraz, preto hodnotím s plnou objektívnosťou. Nejde vyslovene o citové vydieranie, ani o vypočítavý kalkul, čo sa najmä podpisuje na konečnom hodnotení. Skôr sa mi nepáčilo prílišné tlačenie na kresťanský podtón, cez ktorý vníma Simon svoje predurčenie a skutočnosť, že dospelí sa v prítomnosti vzrastovo maličkého Simona často tvária detinsky. V postave Olivera Platta vidím citovo vyrovnanú a sympatickú osobu , narozdiel od Jima Carreyho v asi najzbytočnejšej úlohe svojej kariéry. (1734. hodnotenie, 99. komentár k filmu) ()
Milé. Film od prvej minúty navodí príjemnú atmosféru, s vtipnými dialógmi a pôsobí ľahko. Ku koncu začína tlačiť na emócie, ale nič, čo by mi vadilo. Dokonca sa mu podarilo viackrát ma prekvapiť, nielen rozprávaním J. Carreyho. Takéto snímky mám zaradené ako tie najlepšie na nedeľnajšie poobedie. Škoda, že som si akosi nenašla cestu k hlavnej postave - Simona mohol hrať niekto sympatickejší...J. Mazello bol rozhodne roztomilejší. :) ()
Simon Birch nemusel vykonat vůbec nic mimořádného - VŽDYCKY byl hrdinou ... svým přístupem k životu. Leč jeho duchovním otcům to evidentně nestačilo, neboť vás jeho prostřednictvím hodlají zasáhnout přímo do srdce. Možná vám jejich počínání bude chvílemi připadat trochu vyděračské, ale ... víte ... co se mě týká - jsou chvíle, kdy se nechám docela ráda dojmout. ()
"Co má káva a koblihy společného s Bohem?" - "Není mi známo, jak můžou řízky vízt k souloži..."- "Rád bych věděl, že vše má své opodstatnění!" Byl předurčen stát se hrdinou... Dojemné komediální drama o přátelství a víře, které dokáží překonat strasti při hledání vlastního otce i sama sebe. Velikost těla rozhodně neznačí velikost duše! ()
„Pán Birch bol veľkým zástancom žuly. Skoro všetko v ich dome bolo z kameňa. Vrátane pána Bircha.“ Ťažko povedať, aký by bol môj vzťah k tomuto prekrásnemu nostalgickému chlapčenskému filmu, keby som čítal románovú predlohu ceneného Johna Irvinga. Každopádne film sa napriek hŕstke (ale skutočne len hŕstke) mínusov (finále s autobusom mi pripadalo zbytočne vycucané z prsta) vydaril na chvályhodnú. Režisér Mark Steven Johnson (pred DAREDEVILOM a GHOST RIDEROM) výborne buduje „stratenú atmosféru“, herci sú bez výnimky skvelí (okrem Iana Michaela Smitha, na ktorého maličkých pleciach zostala najťažšia váha, podáva sústredený výkon určite ešte i Joseph „Tim z JURSKÉHO PARKU“ Mazzello, rozkošný Oliver Platt, cnostný kňaz David Strathairn a odvážna Ashley Juddová... a cameo Jima Carreyho riadne poteší), výprava či hudba detto, dialógy vtipné, scény, ktoré majú rozosmiať rozosmejú a dojímavé scény dojímajú. A celé to má zvláštnu poetickú atmosféru o detských huncútstvach a všetkom, čo k nim patrí (smrť, sexualita). Ak sa vám páčilo toto, toto, toto, toto, toto, toto, toto alebo toto, bude i mainský SIMON BIRCH. ()
Galerie (25)
Zajímavosti (1)
- Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)
Reklama