Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

chelseaman22 

všechny recenze uživatele

Od Simona Birche neočekávejte stádní kinematografický zážitek. Snímek, jež i přes svou relativní dětskost není filmem pro děti. Naneštěstí, na můj vkus to byla celkem nuda. Jasně, fajn příběh, jež je zakončen parádním finišem. ALE těch hluchých míst je dost. Ve dvacáté minutě jsem šáhl po skriptech z matematiky a zároveň s bijákem jsem si počítal L'Hospitela. Je tu velká pravděpodobnost, že by mne leckdo označil za ignoranta nebo nabubřence - a možná by mě tato přízviska vystihovala. Simon Birch je netradiční, ale šlo vydolovat víc. 65% ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Průzračně čistý film o malém, ale přitom v srdci vekém, sympatickém človíčku Simonovi, který si na svůj osud nestěžuje, ale hledá v něm nějaký smysl. Docela by mě zajímalo, jaký je životní úděl Iana Michaela Smithe dnes, ale věřím, že ho žije zrovna tak plnohodnotně, jak se o to snažil i Simon Birch. ()

Reklama

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Simon Birch nemusel vykonat vůbec nic mimořádného - VŽDYCKY byl hrdinou ... svým přístupem k životu. Leč jeho duchovním otcům to evidentně nestačilo, neboť vás jeho prostřednictvím hodlají zasáhnout přímo do srdce. Možná vám jejich počínání bude chvílemi připadat trochu vyděračské, ale ... víte ... co se mě týká - jsou chvíle, kdy se nechám docela ráda dojmout. ()

evson 

všechny recenze uživatele

Přestože ve filmu chyběly stěžejní události, věci se udály jinak a Owena Meanyho jsem si vždy představovala také jinak, film Simon Birch mě zaujal, že jsem se dívala až do konce. Milovníci Johna Irvinga, nepouštějte si Svět podle Garpa, ale toto. Modlitba za Owena Meanyho patří k mým nejoblíbenějším knihám a nevěřila jsem, že by se dala promítnout do filmu. A jak už jsem řekla, s knihou to nemá zase až tak moc společného, přesto je to hezké a hřejivé. ()

Olík 

všechny recenze uživatele

U tvůrci zredukované adaptace Modlitba za Owena Meanyho platí to samé, jako pro ostatní na plátno převedené knihy Johna Irvinga – pokud k nim přistoupíte s pokorou a citem, nemůže udělat krok do prázdna. Příběh chlapce s tělesným hendikepem, který na moralistickém maloměstě zvyklém pranýřovat jakékoliv výstřelky, vyčnívá nejen fyzicky, ale především svým pohledem na svět, je jedním slovem pohlazení. Když si vzpomenu na Svět podle Garpa nebo Pravidla moštárny, tak se mi v hlavě začne honit hříšná myšlenka, vzít do ruky nějaký z Irvingových románu…..a to jsem prosím radikální nečtenec :D ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama