Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

Olík 

všechny recenze uživatele

U tvůrci zredukované adaptace Modlitba za Owena Meanyho platí to samé, jako pro ostatní na plátno převedené knihy Johna Irvinga – pokud k nim přistoupíte s pokorou a citem, nemůže udělat krok do prázdna. Příběh chlapce s tělesným hendikepem, který na moralistickém maloměstě zvyklém pranýřovat jakékoliv výstřelky, vyčnívá nejen fyzicky, ale především svým pohledem na svět, je jedním slovem pohlazení. Když si vzpomenu na Svět podle Garpa nebo Pravidla moštárny, tak se mi v hlavě začne honit hříšná myšlenka, vzít do ruky nějaký z Irvingových románu…..a to jsem prosím radikální nečtenec :D ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Filmová adaptace Irvingova románu s pro něj tak typickými dějovými zvraty a peripetiemi. Forrest Gump v dětském a navíc regionálním vydání nebo možná v parafrázi na Irvingův slavnější titul Svět podle Simona Birche... Už to zní možná jako klišé, ale i přesto musím napsat, že Simon Birch je docela lidsky hřejivý film... ()

Reklama

Ainy 

všechny recenze uživatele

"... Billy překonal ji sám, Billy překonal ji sám, jednou i on překonal svoji malou výšku sám. ..." Z větší části dramatický, z té menší humorný příběh mi připomněl slova písničky kterou nazpívali Rangers - Plavci. Akorát tady se hlavní hrdina jmenuje Simon, v písni se mu říká Billy. Dojalo mě krásné přátelství dvou chlapců, které ani nešťastná smrt nedokázala rozdělit. Ty darované kartičky po pohřbu mi zamlžily zrak ... Čekala jsem, že to tak nějak dopadne, protože se to až moc podobalo zmíněné skladbě a jsem si jistá, že autoři čerpali právě z Irvingovy knihy. Opravdu moc milý a ve své podstatě smutný film, jehož Shaimanova hudba dokázala mimořádně skvěle podbarvit. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Simon Birch nemusel vykonat vůbec nic mimořádného - VŽDYCKY byl hrdinou ... svým přístupem k životu. Leč jeho duchovním otcům to evidentně nestačilo, neboť vás jeho prostřednictvím hodlají zasáhnout přímo do srdce. Možná vám jejich počínání bude chvílemi připadat trochu vyděračské, ale ... víte ... co se mě týká - jsou chvíle, kdy se nechám docela ráda dojmout. ()

Autenticita 

všechny recenze uživatele

Krásný film s hlubokým emocionálním a myšlenkovým dojezdem. Přiměl mě klást si otázky a našla jsem v něm odpovědi - nemusí to být na první pohled patrné, ale má pevnou vnitřní logiku, takže se tam ty odpovědi najdou.  Jeho sledování mi pomohlo zvědomit si poměrně zásadní věci, které nás ve škole, ani v "nedělní" škole a většinou ani v rodině nikdo nenaučí, ale jsou rozhodující pro psychickou stabilitu. Navíc jsme pak lépe ovladatelní, když si je neuvědomujeme, a taky psychologové a dealeři drog by mohli přijít o obživu, kdyby jejich klienti nehledali to, co potřebují, mimo sebe. Neříkám, že ten film může změnit život, ale něco ovlivnit ano. Držím palce, aby si tam každý našel to svoje. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama