Reklama

Reklama

Epizody(10)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (7)

Woitisek 

všechny recenze uživatele

Nečekaně neuvěřitelný zážitek! Kdo by kdy býval řekl, že průměrný animák z devadesátek bez nějaké větší usměrněnější zápletky může dostat moderní revival s nádherně vypadajícím vizuálem, obrovským důrazem na prokreslené postavy a úžasným silným příběhem. Je to dospělé. Ten příběh má váhu. Tvůrci se zde nebojí velkých rozhodnutí vedoucích k emočním, chvílemi až srdce rvoucím momentům. Bere Vás to zpět do toho starého dobrého animáku, jenž znáte a zároveň je to něco svěžího, něco nového. Nebojí se to být jak plné nadhledu, tak temné a reflektující reálný krutý svět. Ten scénář... Předávání linek některých postav je absolutní mistrovské dílo, viz. Magneto, který si tu každou svou scénu krade celou pro sebe. Je to projekt plný péče a lásky, jakou by si zasloužil každý Marvel projekt. Pátá hvězdička je samozřejmě za originální znělku :). Snad bude pochopitelná následující série minimálně držet stejné standardy. ()

Colby Sawyer 

všechny recenze uživatele

Velká paráda, která MCU nastavuje zrcadlo, jak vlastně jsou ty komiksy super a můžete v nich řešit, co chcete. Rasismus, psychologické drama či klasický akční popcorn, tady je všechno. X-Meni nejsou se Spideym nejpopulárnější jen tak pro nic za nic a zde je to krásně demonstrováno. Jejich příběhy jsou úžasné, barvité, komplexní a někdy čistě streamlinované. Zde je uchopení velice věrné komiksům a vás při sledování napadne asi deset spinoffů, které byste si z tohoto univerza dali. Snad je tohle dostatečný wake up call, kudy vede Marvel cesta. ()

Reklama

Olicsfdias 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

I přes to, že v mutantím universu se velmi těžko orientuje, vždy mi byl jedním z nejbližších v MCU. Přece jenom jsem dříve viděl X-men filmy a až potom Avengery či Kapitána Ameriku nebo Ironmana. X-meni mi tak přirostli k srdci a i když jsem neviděl seriál X-men z roku 1992, tak jsem se musel pustit do retro pokračování právě seriálu X-men (1992-1996/97). První co vám bude některým bít do očí je animace, která se zachovává v retro stylu, ale je samozřejmě malinko updatelá. Ze začátku jsem si taky chvilku zvykal, ale s dalšími díly jsem byl již absolutně naladěn na její okouzlující starší vánek. To co taky trošku shazuje animaci je věc, na kterou si často stěžuji u animákůk a to nedostatečné vyplnění prostoru. Prostě prázdná zátiší, kde jsou pouze postavy a hlavní předměty, na které se máte zaměřit. Tohle se však každým dílem zlepšovalo a  například v devátém díle jsem byl ohromen tím jak se s tímhle nedostatkem dokázali vypořádat. Zpracování schopností se jede ve velkém stylu a některé animace útoků a superschopností mě jednoduše posadily na zadek. Co se týče děje, jak jsem již zmiňoval pokračuje se tam kde skončilo původní dílo a jelikož jsem ho neviděl, nemůžu ohodnotit návaznost. Můžu však mluvit do děje této série. Kde se jako vždy u X-menů a mutantního universa jedná o boj lidí a mutantů a o jejich vzájemném soužití. S tím, že situace právě hodně vyeskalovaly a boje mutantů a lidí jsou velice silné, což umocnila i smrt Charlese Xaviera, která je taky seriálovým oříškem, který se postupně rozlouskne. Charles svěřil moc Magnetovi, který je mezi oběma komunity vnímán jako terorista. Obdarování ho mocí se nakonec ukáže jako dobrý plán, protože to vypadá jako, že Magneto přišel k rozumu. Všechno však nabere silnější spád a mi tak sledujeme bortící se oddíl, ztracení schopností, nové členy či návrat členů starších, vývoj Sentinelů či hlavní padouchy Sinistera a Bastiona. Tenhle seriál má samozřejmě i vedlejší linky, které ale skoro vždy vedou k té hlavní.  Je tady, ale pár dílů, které za mě nerozvíjí markantně děj a možná by se jim nemuselo věnovat tolik pozornosti. Když to celé shrnu. Jedná se o další odyseu X-menů (mutantů) o záchranu jejich práv, která je zasazena za události seriálu X-men a používá, tak podobnou animaci. Některé díly mají opravdu tu pravou X-menskou hloubku, některé jsou však pozvolnější a točí se okolo informací, které nám nejsou k zas takovému užitku. Celkově se tedy podařilo vytvořit obnovení mutantního universa a skalní fanoušci jsou určitě stejně jako já nažhaveni na další sérii. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Po všech stránkách (scénář, provedení včetně animace, dramaturgie aj.) nadprůměrně kvalitní seriálové zjevení, ze kterého mám pocit, jako by Feige od Endgame nepracoval na ničem jiném než právě nad starostlivým dohledem o nové animované X-Meny. Nestačím zírat, Marvel ještě není zatracen! P.S. Vyvolává to ohromnou chuť na nejen původní, ale i novogenerační filmový mutantský maraton. [Disney+] ()

SamGee 

všechny recenze uživatele

Na prelome 90. a nultých rokov sme hltali rôzne animované seriály - Kapitán Jack,  Oggy a šváby, Co je Andy?, Totally Spies, Spider-Man alebo X-Meni. Posledný menovaný z produkcie Marvel opantal mysle detí a v tomto roku, po necelých tridsiatich rokoch, sa vrátil seriál s číslom ´97, aby predostrel, čo sa stalo s obľúbenými postavami.   Dej sleduje osudy X-Menov po smrti Charlesa Xaviera, ich mentora.  Mutantský tím sa snaží uctiť si Xavierovu pamiatku i simultánne chrániť Zem. Bohužiaľ, veci naberú nečakaný spád – úhlavný nepriateľ Magneto sa stáva lídrom X-Menov, Jean Grey zistí, že má klona, Storm stráca schopnosti a niekto začína zabíjať mutantov.  Ako X-Meni budú čeliť radikálnym zmenám a nadchádzajúcim tragédiám? Pôvodný seriál cielil len na detské publikum, tento seriál sa však snaží osloviť aj starších skrz temnejšie témy. Tvorcovia sa neboja znázorniť na obrazovke politické intrigy, diskrimináciu na mutantov, osobné dilemy a úmrtia. Keď sa tieto prvky spoja dokopy, vznikne seriál dbajúci na psychológiu postáv a vypäté scény, ktoré emočne rozložia diváka. Seriálu by som iba vytkol urýchlené charakterové vývoje, najmä u postavy Storm pri epizóde č. 4 a 6. S väčším dôrazom na vážne témy prichádzajú komplexnejšie postavy. U všetkých X-Menoch sa mi páči, že sa prezentujú nie ako hrdinovia bez bázne a hany, ale ako smrteľníci bojujúci s vlastnými chybami a vnútornými démonmi. Aj keď podniknú kontroverzné kroky, rozumiete im, čím si prešli. Chcel by som vďačiť dabérom, ktorí perfektne zachytili u svojich postavách nuansy.  Animácia sa riadne vyšvihla po 30 rokoch. Hýri pestrofarebným vizuálom, explóziou farieb a komiksovým nádychom. Popri animácií šantia akčné scény, núkajúce svižnú choreografiu, ohurujúce triky mutantov a osudové súboje na štýl DragonBallZ.  Čo by som to bol za osobu, keby som nespomenul úvodnú zvučku X-Menov? Tá je ikonická aj po troch dekádach, zvyšok soundtracku od Newton Brothers dodáva seriálu techno vibe.   Návrat X-Menov sa vydaril. Vzdáva hold 90. rokom, ale nebojí sa dospieť a vyrozprávať seriózne príbehy skrz vydarený dabing, uveriteľné postavy, dych-berúcu akciu, oku lahodiacu animáciu a nostalgickú hudbu. X-Men ’97 dávajú návod, ako natočiť komiksový seriál, u ktorého diváci budú stáť. Ihneď odporúčam seriál všetkým, ktorí vyrastali na Jetixe alebo pôvodných X-Menoch.    Príbeh: 9/10, Postavy, dabing: 10/10, Úvodná zvučka, akčné scény: 10/10, Soundtrack: 7/10, Animácia: 9/10, Celkovo: 9/10. ()

Zajímavosti (3)

  • Cyclopsova hláška: „Cos čekal, černou kůži?“ kterou řekne Cablovi, je narážkou na úplně první hraný film X-Men (2000), kde hlavní hrdinové nosí černé kožené uniformy. (UncleMorty)
  • V záběru na noční nebe během ohňostroje na ostrově Genosha můžeme vidět siluetu Watchera, entity známé z komiksů a především ze seriálu What if...? (od r. 2021). (UncleMorty)

Reklama

Reklama