Reklama

Reklama

Válečnice

  • USA The Woman King (více)
Trailer 1

Snímek Válečnice vypráví pozoruhodný příběh Agojie, ženských bojovnic, které v devatenáctém století chránily Dahomejské království v Africe se zdatností a odhodlaností, kterým se nikdo nedokázal vyrovnat. Film, který se inspiruje skutečnými událostmi, sleduje emocionální a pozoruhodné úsilí generálky Nansici (oscarová Viola Davis), která cvičí novou generaci rekrutek a připravuje je na střet s nepřítelem, který je odhodlaný zlikvidovat jejich životní a kulturní hodnoty. A to jsou věci, za které je zkrátka nutné bojovat. (Falcon)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (134)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Líbilo se mi a zaujalo mě (a Prťata při tom řvala). Audio OST. The Woman King je západní produkce, která mohla být ještě trochu víc africká, ale naštěstí mi to výrazněji nevadilo (africká mentalita je jiná a na skutečných afrických filmech je to výrazně vidět). Užíval jsem si africké reálie a odlišnou kulturu středověkých afrických království. O "dahomejských amazonkách" jsem už v minulosti četl a připadlo mi, že je film zobrazuje docela přesně. ■ Jihoafrické herečce Thuso Mbedu (zde na ČSFD bez fotografie), která ztvárňuje mladou dívku Nawi, bych rozhodně nehádal rok narození 1991. ■ Skutečná žena s jménem Nawi zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892. ()

Adramelech odpad!

všechny recenze uživatele

Předně k dabingu a titulkům. Pro onen africký stát se v češtině užívá název Dahome, nikoli Dahomej. Analogicky se hovoří třeba o dahomské vesnici, nikoli o dahomejské vesnici. – Rozladila mě už první scéna filmu, kde se černoši pohybují ve tmě, takže na obrazovce není skoro nic vidět. To filmaře nenapadlo, že tomu tak bude? Že jsou černoši ve tmě špatně vidět a v důsledku toho se s nimi obtížně bojuje, je mi známo už od první poloviny sedmdesátých let, kdy jsem coby VŠ student bydlel na koleji a občas se tam řešily nějaké spory se zahraničními studenty z rozvojových zemí. Dále: Pokud oblečení dahomských žen vypadalo tak, jak se ukazuje ve filmu, znamená to, že v dahomském království musel v roce 1823 existovat rozvinutý textilní a oděvní průmysl zvládající už i výrobu podprsenek. Hanzelka a Zikmud cestovali po Africe podstatně později a četné snímky, které tam pořídili, dokumentují jiný stav oděvní kultury afrických žen. Filmaři nám tu servírují něco, co má k věrohodné historii i ke kvalitnímu filmu dost daleko. ()

Reklama

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Generálka Nanisca vede jednotku složenou z žen. A pěkně drsných. Právě ony musí ochránit Dahomejské království před agresivními sousedy, jenže Nanisca netuší, že se bude muset postavit i vlastní minulosti. Válečnice je svižná a zábavná podívaná s dobrou akcí, výtečnými herečkami a zasazená do atraktivního prostředí. Jakmile se ale tvůrci pokoušejí hrát si s vážnějšími tématy, obvykle se to celé promění v banality a klišé. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Neviem, no tak píšu síce, že ide o historický film z roku 1800, ale tak mne to prišlo ako súčasnosť. Normálne ako dnešná Afrika. Aj na prvý pohľad na plagát som mal pocit, že ide buď o dokument o živote v Rwande, alebo je to nejaká sociálna sonda vyberačov kontajnerov na sídliskách. Podľa všetkého ide ale o ďalšie prepisovanie histórie tak, aby liberál so správnou vlajočkou v profile bol spokojný, ale musím v tom prípade povedať, že nejak sa opäť zmenili normy. Ak už tak radi prepisujeme dejiny a aj z Achilla či Anny Boleynovej sme urobili černochov, prečo tu nemohli hrdinov hrať belosi? Len preto, že ide o vymyslené dejiny Afriky? No ale tak zase nebuďme prudérni! ()

Trustme 

všechny recenze uživatele

Kung-fu film s Afričankami. Film tvořený z velké části ženami. Film o bojovných afrických Amazonkách podle skutečných událostí. Film, který může zavánět emancipací, šovinismem, módním rasismem naruby.  The Woman King je ve výsledku parádní akční drama, kde se řežou válečnice Agojie s nepřátelskými kmeny a divák jim to věří. Mix 300: Bitva u ThermopylKlášteru Šaolin. Bojový styl je defacto asijský (wu-shu) a hlavně filmový. Přesto tady srší ta girl power a černá těla pomazaná palmovým olejem ze kterých svítí jen bílé oči a zuby je zlověstná kombinace a nečekaně originální a dojemný akčňák v africkém pojetí.  Dobrý scénář, pěkný příběh a skvělé herecké výkony. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (9)

  • Agojie byly de facto považovány nejen za bojovnice, ale i za manželky krále, proto se také nemohly vdát za nikoho jiného. (Candice)
  • Existují dvě verze toho, jak vznikla ženská armáda Agojie. První říká, že byla založena první a dodnes jedinou královnou v dnešním Beninu, Tassi Hangbè (u moci 1716–1718), která nechtěla sveřit své bezpečí do rukou mužů. Druhá tvrdí, že Agojie rekrutoval už král Houegbadja (u moci 1645–1685), protože po dlouholetých bojích se sousedními kmeny už zkrátka v Dahomey nebylo dost bojeschopných mužů. (Candice)

Související novinky

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (více)

Reklama

Reklama