VOD (1)
Série(2) / Epizody(9)
-
Fantom temného kraje (2022) - 3 epizod
-
Agent chodec (2025) - 6 epizod
Obsahy(1)
Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)
(více)Videa (2)
Recenze (126)
Takové hezké, barevné, hladivé, roztomilí kluci vojíni, jejich chápaví nadřízení, špacíry po Šumavě, no prostě idyla a pohoda kam se podíváš. Takhle by měl vypadat film o tehdejší šílené době? A z hlediska obsahového - WTF? Vybrat si jen takový krátký výřez z Hasilova života, který byl od narození až po smrt nabitý událostmi? A skončit třetí díl tak divně v tak napínavém momentu? Ne, nemohu dát více než 2*. Škoda, potenciál tu byl. ()
Po technické stránce hodně dobrý dobový dramatický seriál z prostředí československých hranic na konci 40. let minulého století. A stejně tak dobré je to i po příběhové stránce. Jediná věc, se kterou jsem se tu ale trošku pral, tak s jakým sebevědomím dnešní mladá filmová generace hraje. Je to tu hodně sebevědomé…a vzhledem k tomu i hodně chladné. Ale to se třeba v dalších sériích změní. ()
Bratři Hasilové ve Zdivočelé zemi. Rozhodně se jedná o kvalitní seriál, který stylově vytyčil v první řadě Fantom temného kraje Ondříček, jež má jako vždy dobře ohlídané technické profese. Druhá série Agent chodec se více vleče, obsahuje dost klišé, a originální tvář jí mladičký Vondráček vtisknout nedokázal. (Mimochodem ta similarita příjmení režisérů je až dojemná.) Problém vidím i ve scénáři, který se sice podrobně věnuje Hasilovi, osudy většiny ostatních postav jsou však podivně nedořečené, a vysvětlení si muší divaci hledat jinde. Jinak vcelku ale převládá spokojenost, jen mi trochu vadí nedostatek autenticity, jelikož lidé tenkrát jistě tímto způsobem nemluvili, a to ustavičné "muší" to už nezachrání - jenže ono to už dnes všechno do detailů zcela věrně rekonstruovat asi ani nejde. ()
Neznám původní filmové zpracování, které spoustu lidí oroduje kvůli atmosféře, kterou z filmařského hlediska přineslo a spousta lidí odsuzuje, protože je značně prodejné době, ve které vzniklo. Do příběhu Josefa Hasila jsem šel vesměs nepolíben věcmi okolo něj a musím říct, a co je možná nejdůležitější, že tenhle seriál u mě vzbudil zájem o to, jaký Josef Hasil byl a jaký byl jeho příběh a příběh jeho blízkých a že jsem si i dohledal další informace, které třeba seriál nezvládl díky omezené štopáží přinést. Oskar Hes svých charismatem v pohodě utáhne další dobový projekt, ve kterém úspěšně zrecykluje svou "bratrskou" spolupráci s Janem Nedbalem. Dobré je taktéž dobové a technické zpracování. Tvůrci spoustu scén natáčeli ve tmě, a jak víme z mnoha zahraničních projektů, noční scény se dají podělat opravdu snadno, ale tady to vždy přineslo tu nejlepší možnou atmosféru. ()
Oceňuju snahu přinést reálnější příběh našeho nejslavnějšího převaděče, vizuál a herecké výkony jsou na jedničku, dějově ale seriál dost selhává - zbytečně časově těká, soustřeďuje se víc na Hasilovo fanfarónství, než ducha doby a zbytečné je také ukončení (řady?) v naprosto dramaturgicky nevhodném momentu, jak píší mnozí jiní. Špatné to nebylo, uvidíme, co dál, ale jestli se kvůli takovým, víceméně jen trochu nadprůměrným projektům vrátil Michal Reitler z ČT do novy, tak zbytečně. PS potěšilo mě obsazení Kryštofa Muchy a rozesmálo zjištění, že Vojtěchové Vodochodský a Vondráček vypadají jako dvojčata. ()
Galerie (146)
Photo © Voyo / Oneplay

Zajímavosti (13)
- Natáčelo se v reálných lokacích, kde se pohyboval převaděč Josef Hasil zvaný Král Šumavy. (rakovnik)
- Skutečný příběh Josefa Hasila (Oskar Hes) skládala jako mozaiku mnoho desítek let autorka dokumentu Zpráva o Králi Šumavy (2001), Kristina Vlachová. (sator)
- Ve 35. minutě je vidět hraniční kámen s českou korunou a písmeny DB (Deutschland Bayern). Existují i další s tímto označením: DS - Deutschland Sachsen nebo C – České království. Tyto kameny pocházejí z roku 1844. Jedná se o vyznačení Trojmezí historických zemí, Čech, Bavorska a Saska, místa, kde se před dávnými lety, v dobách tří království, Českého, Bavorského a Saského, hovořilo jedním jazykem. Kameny mají památkovou ochranu. (sator)
Reklama