Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

Tominni

Zajímavý námět o tom, jak by to mohlo vypadat při kybernetickém útoku, jak způsob chaos a vyřadit svět ze svého chodu, jak budou reagovat lidé a jestli si budou ochotni pomáhat. Především první dvě třetiny filmu jsou fajn, atmosféra v domě i mimo dům je dobře vykreslena. celkově ale spíše slabší 4 hvězdy, protože moc není dotažená linie s jeleny a pak především za konec. Jinak ale měl Sam Esmail našlápnuto většinu filmu velmi dobře. ()

koty2201

Vôbec som to nečakal, že film s takým obyčajným popisom, bude vo výsledku až takým dobrým. Bežne to na Netflixe býva opačne. A to, že synopsia vás zaujme, ale výsledok je čisto priemerný. Myslím, že si právom zaslúži vyššie hodnotenia a napriek malých chybičkám krásy, ide o skvelý atmosférický triler. Leave the World Behind vás priklincuje do sedačky hneď od začiatku a nepustí. Sústavne sa tam dejú rôzne zvraty a scenáristi sa s vami 2 hodiny kvalitne zahrávajú. Máloktorý film vo mne vyvolá takýto ťaživý pocit. Ešte ak si uvedomíte, že prezentovaný dej nie je vôbec ďaleko od reality a podobná situácia je dosť pravdepodobná. Častokrát mi z toho až behal mráz po chrbte a jedna scéna mi tu bola obzvlášť nepríjemná a surová.  Dej sleduje rodinu, ktorá je už otrávená zo života, práce a povinností vo veľkomeste a tak idú na víkend na chatu, aby si trochu oddýchli. Lenže hneď od začiatku máte taký divný pocit, že tu niečo nehrá. A postupne sa to časom stupňuje a nabaľuje. Prídu na chatu a krátko na to príde majiteľ domu aj s dcérou k nim, či tam vo svojom dome nemôžu prečkať noc. Scenáristi sa zabávajú na váš účet pretože si začnete klásť otázky - kto sú zač? Hovoria pravdu? Vedia toho viac a niečo taja? Sú nebezpeční? Napätie sa dá len krájať. A viac prezradiť nemôžem, lebo potom by to nemalo zmysel pozerať. Iba naznačím, že nezvaní hostia nie sú problém, ale skôr nevysvetliteľné udalosti vonku a akoby blížiaci sa koniec sveta. Áno, ten koniec filmu je otvorený a to nesadne každému a ani mne. Nemám rád otvorené konce. V tomto prípade mi to však ani nevadilo. Viem, že skôr ide o tú dusnú atmosféru s jemnými hororovými prvkami. A nie o akčňák o záchrane sveta. Postavy sú spracované zaujímavo, pretože každý člen rodiny má čo povedať. Nie sú to len nejaké ploché charaktery ako také krovie. Otec ústrednej rodiny Clay (Ethan Hawke) nie je veľmi odvážny a na druhej strane flegmatik. Respektíve sa snaží chovať racionálne a je tak trochu pod papučou. Jeho žena Amanda (Julia Roberts) je skvelá v konfrontácii s Georgom (Mahershala Ali), majiteľom domu, a jeho dcérou Ruth (Myha'la), s ktorou si nerozumie hneď od začiatku. George sa zase snaží pôsobiť pokojne a rozvážne a upokojuje všetky vášne, ktoré vo vypätých situáciách vznikajú. Ruth sa nikto z návštevníkov ich domu nepáči a nedôveruje im. Teda spomínam všetkých, ktorí najviac vynikli v celom filme. Po technickej stránke ide o dosť kvalitnú "podívanú". Tie kamerové zábery sú naozaj luxusné a to je asi to najlepšie na celom filme. Konečne to vyzerá ako film a nie televízna srajda. A tá dramatická hudba? Tá je skvelá tiež a ešte viac dokáže vystupňovať napätie. Je super, že si tvorcovia vystačili v rámci zasadenia deja len s jedným domom a jeho okolím. Teda občas sa dostaneme aj niekde inde, ale 80% filmu sa odohráva v jednom dome. Nejaké tie CGI zábery tu nie sú rozsiahle a teda nevyzerajú zle a nepôsobia ako päsť na oko. Našťastie.  Takže tento film rozhodne musím odporučiť a som rád, že sa na Netflixe nájdu aj veľmi dobré filmy. Raz za čas. Myslím, že to stojí za to, ak máte radi napätie a takéto skôr atmosférické veci ako akčné katastrofické filmy. () (méně) (více)

kubas369

7/10. Co to zas bylo? Proč se zvířata v tomhle filmů chovají divně? Když to nemá na nic vliv ani vysvětlení? Bez toho by byl film o 20 minut kratší, komplexnější, prostě by dával smysl. A Aliho konečné vysvětlení by nešlo rozporovat. Tohle zabíjí film jako celek a žádná konečná odpověď neexistuje, jen spoustu otázek. Škoda. Přátelé potěší. ()

iz67

Několik zdařilých symbolů, několik zdařilých situací. Pro ukrácení dlouhé chvilky? Proč ne. Nic víc ani míň. ()

Bublaga

Postupné prorůstání blíže nespecifikované apokalypsy do života dvou rodin, které se náhodou sešly v jednom domě. Budování tíživé atmosféry krok za krokem. Pozvolné odhalování lidských charakterů v krizových situacích. Preppeřina těžká dřina. Tak pozor, ať jste připraveni a raději nebuďte sami! ()

ESW

Shyamalalalalan klepe na dveře. Donekonečna repetitivni dramatická hudba a rozhovory jsou únavný, ale za ten konec to stojí za to přežít. Like it. ()

ramislav

Wow, tohle bylo fakt skvělý! Nech svět světem mě úplně vtáhlo a nepustilo od začátku až do konce. Příběh byl napínavý a držel mě v napětí, ani na chvilku jsem se nenudil. Herecké výkony byly super, hlavní postavy i vedlejší role byly naprosto přesvědčivé a skvěle zapadly do příběhu. Režie byla fakt na úrovni – každá scéna měla svou váhu a celkově to mělo neskutečně dobrou atmosféru. O hudbě a zvukovém designu ani nemluvím, to všechno dohromady vytvářelo úžasný zážitek. Co se mi na filmu líbilo nejvíc, je to, jak vás donutil přemýšlet. Nejde jen o příběh, ale i o to, jak vám film nabídne něco k zamyšlení o tom, jak vidíme svět a co je pro nás opravdu důležité. Jasně, není to dokonalý film a má svoje mouchy, ale pro mě to byl skvělý zážitek. Čtyři hvězdy z pěti, a pokud máte rádi filmy, které vás chytnou a nenechají vás chladnými, rozhodně se na to mrkněte! ()

nula87

Zajímavě vystavěné, nicméně nakonec vlastně některé věci buď vůbec nedávaly smysl, a nebo se tvůrci úplně vykašlaloi na to, aby nám aspoň naznačili jejich význam. 50% ()

Dennnisa

Znepokojivé..velmi znepokojivé. Snad se tím nebude nikdo inspirovat ve skutečnosti, současný svět k tomu nemá daleko.. ()

wowylgu313

Prvních 30 minut horší 4 hvězdy. Nadcházející hodina horší 3 a ten zbytek 2. Bohužel trailer nalákal na působivý nápad ale v provedení celého filmu to bylo velmi špatné. I kdyby jsem na chvilku bral v potaz že se tohle celé může vlastně klidně teď hned na tomhle světě stát a nastane apokalypsa, tak tady spousta věcí nedávala žádný smysl. Do toho všeho musíme započítat i příběhové "mini-linie" které byli úplně mimo ... Např: (zamilovaný čtyřúhelník, zvířata na kokainu, krom jednoho souseda žádná jiná populace) To všechno ještě krásně dodělal katastrofický herecký výkon v podstatě všech zúčastněných. Začátek byl ještě víc než přijatelný za ten nápad... Pak to velmi rychle upadalo. Na konci jsem si uvědomil že jediné co zde bylo vlastně napínavé bylo to zda : mladá slečna dokouka ty "Přátelé" ... Jako celek dávám 45-50% ... ()

JasonV

Na jednej strane majstrovsky budované napätie, vcelku realistická zápletka a dokonalé herecké výkony, na druhej satirický koniec, ktorý sa polovici divákov bude páčiť, ale druhá ho bude nenávidieť, nejasné významy (jelene, plameniaci) či strácajúce sa dejové línie (chata). V sumáre veľmi schopný triler s pár slabými miestami práve tam, kde sa snaží byť niečím viac. ()

Facerr

Mistrně stavěná atmosféra, soundtrack jaký jsem už dlouho neslyšel. Ukázkově stavěné napětí bohužel nakonec vyznělo trochu do prázdna, ale i tak to stálo za ty víc než dvě hodiny času. ()

a0001

Originálne, nápadité, tajuplné, zaujímavé, napínavé, pri tom stačilo tak málo. Od začiatku do konca drží v napätí. Veľmi príjemné prekvapenie. ()

xxmurphyxx

Chlpaté pazuchy. Presne toto si z tohto filmu odnášam, spomienku na hnusné chlpaté pazuchy tej krpatej arogantnej opice. Zhodou okolností, toto je po Bodies Bodies Bodies už druhý film, ktorý som s dotyčnou nehygienickou pičokoládou videl a ktorý mi totálne skurvila svojim odporným arogantným chovaním a kobercami v podpazuší. Neviem, aký mentálny problém má ta negramotná opica, ale ak si myslí, že tým že bude behať pred kamerou s chumáčmi pod rukami, dá najavo svoju emancipovanosť, tak ju musím sklamať. Nech skúsi vyniesť chladničku na tretie poschodia paneláku s pokazeným výťahom, potom získa môj rešpekt a môžeme zbehnúť na jedno chladené. Dúfam, že tento jeblý trend chlpatých ženských partií, ktorý tak vehementne v poslednej dobre pretláčajú všetky woke pičakolády spoza oceánu ostane tam kam patrí, amerika afrika. Späť k filmu. Nejako začne, nejako skončí. Respektíve nijako skončí. Toto je jeden z tých hovnometov, kde sa inžnieri z niggaflixu zasekli niekde v polke príbehu a zistili, že nevedia kadiaľ kam a tak to zahrajú na strašne mocný art a film jednoducho utnú. Bez vysvetlenia, bez katarzie, bez hlbšej myšlienky. Zato s tonou rečí o hovne. Prípadne rečami o celosvetovom spiknutí albínov proti nonstop utláčaním negrom. Za tie sračky, čo tá malá čierna kurva vypustila v posteli s fotrom v polke filmu, by si zaslúžila zaparkovať lakeť na prašinu a pelendrekom po krížoch. Keby hentaké hovná vypustil niekto biely vo filme, tak opice vypália pol západnej civilizácie. Mimo to film je jebnutý, nudný, namotáva a dáva prísľub niečoho , čo nepríde, človek vie hovno na začiatku, vie ho v strede a vie ho na konci. Nič sa tu nedeje, len sa tu chodí, kecá o hovne, sem tam príde nejaký jeleň, sem tam niekomu zajebe ( pozdravujem Julia ) prípadne niekomu začnú padať zuby z huby ( to má degeš sprostý za tú samohanu v posteli ) a to je asi tak všetko. Všetci ma tu srali, jedine Hawke bol ako tak v pohode, aj keď byť hentak zašermovaný doma pod papučou od starej, sa asi jebnem zo skaly. Anyway, kto sa rád nudí, masturbuje na chlaptým pornom, alebo patrí do sekty woke kokotkov a kokotíc, kľudne nech si šupne k hodnoteniu ďalšie štyri hviezdy. ()

Reiner

Film o ničem. Bez šťávy, dobrých herců. Trend sprostých slov v každé větě je spíše smutný doplněk tohoto "thrilleru" ... ()

Pitryx

No, blbina to byla pořádná. Já na to koukal jen ze  zvědavosti, co se údajně líbí lidem sledujícím Netflix. Prý je tento film u nich topka a prý naprostá. No, dobře, no. Jediné co mne zaujalo byla kamera a občas gradované napětí. Bohužel to celé pohřbila neúnosně dlouhá stopáž a psychologické scény. Už tak se tam dělo prd a do toho si rejža ještě vsune taneček. Snímek také neměl pro mne jedinou sympatickou postavu mimo Dannyho, ale ten tam byl jen chvíli. Navíc tam bylo dost nesmyslů, ale je možné, že jsem něco přehlídnul, nebo přeslechl. Zvuky slyšeli všichni, ale zuby padaly jen mladýmu. Proč? No, abych se tu moc nenatahoval, dám desítku té kameře a těm pár gradovaným scénám. ()

Kinofil

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Bývá zvykem, že se čas od času zrodí v produkci Netflixu něco hodně zajímavého, co nakonec doplatí jednak na přepálenou stopáž, doslovnost, nebo nedostatek tvůrčích schopností vs velké ambice. Stejné je to i v případě Nech svět světem. Přirovnání k horšímu M. N. Shyamalanovi je naprosto trefné. Tak jako Stalo se mělo velmi slibnou premisu a úvod, bohužel s postupem času se uchýlilo k podivným, až vyloženě trapným scénám (mluvení s kytkami), se Světem je to stejné, avšak trochu jinak. Zde je úvod neskutečně rozvleklý, až jsem začal pochybovat, zdali sleduji onen apokalyptický film s blbým koncem. Rodinka newyorčanů je extrémně nevýrazná a za celou dobu se ani nic zásadního o ní nedozvíme. Roberts mě tu chvilkami svým "angry mum" projevem štvala, Hawk byl v pohodě jako všude a jejich děti ve filmu jsou jen proto, aby je mohli dokola hledat. Až s příchodem Aliho a jeho stejně nezajímavé dcery se konečně něco začne dít. Alimu pak stačí vypadat sexy, aby jeho postava aspoň něčím vynikala, což mimochodem Roberts o sobě už říkat nemůže. Zbývající cca 1,5h se dějí vcelku náhodné scénky, které nijak zvlášť nedávají smysl, alespoň prohlubují paranoiu postav stejně tak i diváka, pakliže se naladí na stejnou notu. Vzhledem k tomu, že mám tyto typy apokalyptických filmů velmi rád (raději než ty ryze akční), dokázal jsem si spoustu věcí domýšlet. To nakonec není dobrá zpráva pro tvůrce ani pro mé hodnocení. Zaprvé to znamená tvůrčí selhání. Esmail chtěl být druhý Shyamalan nebo Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), bohužel se mu velmi zajímavý koncept rozpadl ve vlastním scénáři, který je ze všeho nejdůležitější. Film totiž jinak vypadá docela dobře, známí (a nepochybně drazí) herci plus pár katastrofických výjevů, to tu je. Po příběhové stránce film neví, jestli chce být tím akčnějším, byť hloupějším, Stalo se, nebo ultra komorním Cloverfieldem o paranoie dvou cizích rodin. Obojí je tu dokola nakousnuto, o pár chvil zase zadupáno do země. A tak pořád dokola. Musím se však přiznat, že mě film dokázal v několika scénách strhnout a uhranout pokusem o realističnost ("tohle se může stát") a finálním vyzněním. Holt se ale u toho nesmí až tak moc přemýšlet, jinak přecházíme do béčkových vod kanadských apokalyptických filmů. Škoda. Netflix si mohl připsat další K zemi hleď!, které přeci jen vědělo, co chce říct a kam tím míří. Pořád radši toto než rádoby akční-komediální sračky s Reynoldsem a Rockem. 65%. ()

Perunwit

Dvě a půl hodiny trpět ty pitomosti a nelogičnosti a dožít se takového konce, to bylo fakt za trest. Špatný casting, pitomosti ve scénáři, žádný vizuál, nevím co tímhle chtěl tvůrce říct krom toho, že konečně nějaká země vyje*ala s neocony a jejich voliči. ()

kingpsch

Nečital som pred tym obsah a urobil som dobre ,taky film neviem či by som si pustil. Ale prekvapenie ,vyborný zvuk,atmosféra a kamera!malo to spád a napätie! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD