The Woodsman

Jak překoná dospělý fakt, že jej přitahují nezletilé dívky? Je možné se zbavit touhy a zařadit se zpět do společnosti, která je odmítavá a nepřátelská? O tom je Dřevař režisérky Nicole Kassellové, jež si ke své režijní prvotině vybrala právě toto závažné společenské téma. Hlavní hrdina, kterého odvážně ztvárnil známý Kevin Bacon, se po 12 letech strávených ve vězení snaží začít nový život. Kasselová zvládá složité téma s mistrnou přesvědčivostí a její pohled do komplikovaného nitra lidské duše donutí k zamyšlení každého diváka. (oficiální text distributora)

Zeebonk

Další epizodka ze života starého dobráka pedofila, tentokrát s tváří Kevina Bacona, jehož zálusku na osmileté šťabajzny zbavilo 12 let v kriminále. Inu, komu by nezkazila apetit dekáda propůjčování tělních otvorů bratrům všech barviček a velikostí, ale o to tady vůbec nejde. Nad čím se mé čichové buňky odpalují do povětří jak muslim v podzemce, jsou ty nehorázně samoúčelné tvůrčí berličky, jejichž vrcholem je tatínkem zneužívaná holčička, která se hlavnímu hrdinovi sama nabídne, na nějž má situace tak hluboký introspektivní dopad, že okamžitě vypustí nedůležitou skutečnost, že si jí chtěl sám před minutou osedlat a jde rozbít hubu pedofilovi rozdávajícímu lízátka na ulici. A vůbec, taková koncentrace v mládí przněných občanů je nevídaná a pak jsou tu ty jejich uslzené držky s rozptatlaným mejkapem a politická korektnost táhnoucí z každého pixelu. Smrdělo mi to, nevěřil jsem tomu, považuji to za ztrátu času a pedofilům už byly zhotoveny mnohem odvážnější a inteligentnější ortely. ()

hellstruck

Už dobrých pár dnů přemýšlím o tom, co k tomu filmu napsat. Téma je ožehavé, o obětech pedofilů už nějaké ty filmy jsou, ale tenhle se na to dívá z úplně jiné perspektivy. Co se mi především nelíbilo bylo to, jak se nám film snažil podsunout, že si to hlavní hrdina nevybral a že je sám obětí své vlastní touhy. Chápu, že je to taky jenom člověk a člověk dělá chyby, ale ten skrytý podtext "litujte ho, i on si zaslouží lítost a druhou šanci" se mi zkrátka úplně nelíbil. Nepřipadalo mi to úplně nestranné, jak tu někteří komentující píší. Je pravda, že v některých chvílích jsem ho až měla chuť litovat, ale za chyby se platí a ve skutečnosti bych se spíše přiklonila na stranu těch, kteří by ho chtěli vykastrovat. Nicméně je to brané ze zajímavého úhlu, ale forma mě úplně neoslovila, nemluvě o tom, že občas se opravdu nic nedělo... ()

zette

Vyborne drama. Divak nevi, co presne hlavni hrdina udelal, jen to, ze to posral a sklony k pedofilii ma dodnes. Je ale radost sledovat Kevina Bacona, ktereho jsem v podvedomi mel, ale po tomto snimku ho beru jako jednoho z nejlepsich hercu soucasnosti. O nic horsi neni ani Kyra Sedgwick. Uzasne natocene komorni drama, styl, ktery je memu srdci nejblizsi... ()

anderson

Na problém pedofílie sa dívam optikou človeka ktorý má malé deti, a ktorý by určite nechcel prežiť ich prznenie nejakým úchylom. Už len písanie o tom mi je odporné. Preto všetkým podobne zmýšľajúcim ľuďom odporúčam radšej 2. epizódy z prvej série CSI:MIAMI v ktorých HORATIO CAINE poriadne "zatočí" s jedným takýmto úchylom. V tejto otázke nemám v sebe štipku tolerancie ani súcitu s podobnými kreatúrami. A to ešte nevravím o výrobcoch detskej pornografie, ktorí ani nie sú pedofilmi a robia takéto zverstvá len pre zisk. (Absolútne chápem postavu detektíva STABLERA z L&O:SVU, ktorý má sny o tom že vraždí pedofilov. Vie o akom svinstve hovorí.) No a som šokovaný, že tento film nakrútila žena. Tá asi matkou nebude. (25.9.2006) ()

misterz

Pedofília je niečo, čo si so sebou nesie človek celý život. Nedá sa to liečiť, podobne ako mnohé ďalšie psychické choroby alebo úchylky. Čo sa týka uchopenia tejto citlivej problematiky je film naozaj veľmi slušne napísaný a ešte lepšie zahraný. K. Bacon tu podal hádam svoj najlepší herecký výkon, klobúk dole. To platí aj pre koniec snímku, ktorý bol veľmi dobrý, podľa mňa sa vo veľkej miere priblížil realite a výsledku ako by to asi s takýmto človekom mohlo po prepustení na slobodu vyzerať, vrátane postavičiek, ktoré ho obklopovali. Veľmi dobré psychologické zvládnutie tohto problému. Spornou zostáva iba otázka, či a v akej miere by ľútosť nad svojou obeťou dokázala tento chorý pud potlačiť. 75/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman. ()

• Roli Mary Kay dostala herečka Eve na doporučení Kevina Bacona bez absolvávání castingu. (hellstruck)