Reklama

Reklama

Případ Kuciak

(TV film)
  • Francie Slovaquie, les fiancés assassinés (více)

Obsahy(1)

21. února 2018 byla objevena těla sedmadvacetiletého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Snoubenci, kteří se poznali na univerzitě, se měli o pár měsíců později brát. Byli zabiti z bezprostřední blízkosti... Ján Kuciak byl investigativní novinář, pracoval pro slovenské online médium Aktuality.sk. Připravoval se na zveřejnění vyšetřování údajného propojení slovenských politiků s italskou mafií a podvodů kolem evropských zemědělských fondů. Zajímal se také o aféry milionáře Mariána Kočnera, pětapadesátiletého developera blízkého státní moci. Na Slovensku mělo mnoho lidí zájem novináře umlčet. Zatímco Jánovi kolegové mobilizují, aby obnovili a rozšířili jeho vyšetřování, ve spolupráci s četnými slovenskými a evropskými médii vycházejí do ulic desítky tisíc obyvatel. Manifestace, největší od pádu komunismu, povedou k pádu vlády a k celé řadě odhalení, která ukazují rozsah korupce na Slovensku. (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

Radko 

všechny recenze uživatele

Skôr dokument pre zorientovaných (skákanie z témy na tému, ba dokonca aj nevysvetlené skákanie Kuciaka z mosta Lafranconi (??), nedopovedanie súvislostí, náhle sa objavujúce mená, novinári), navyše podaný z mainstreamového (teda spravodajsky a novinársky väčšinového uhla) pohľadu. Chválihodné, že sa výroby zhostili Francúzi. Predsa len majú väčší odstup od prípadu, než my všetci tuná všakovako mudrujúci Slováci. Nezanedbáva sa stopa Ndranghety, ktorá síce podľa mňa priamo s vraždou nič nemala, no s prípadom mladého, odvážneho ba až prismelého novinára áno. Tie pohodené nábojnice na mieste činu. Ono to vyzerá, že mafia chcela novinára varovať, no čosi sa vymklo z rúk. Niečo čo nik nečakal. Pretože varovania tohto typu sú časté aj v Taliansku, no na skutočnú vraždu žurnalistu si tam trúfnu zriedkakedy. A potom ten zvláštny milión eur na stole úradu vlády v hotovosti... ...akoby vystrašený predseda vlády spolu s ministrom vnútra a policajným prezidentom (a zvláštnym kukláčom zo samopalom v pozadí - wtf?) odkazovali Ndranghete: toto ale my ozaj nye, toto bolo niečo iné. Neviem, z celého prípadu dosiaľ ostáva zvláštne mrazivo, snáď sa dozvieme niekedy, že čo, kto ako a prečo. No či nás pravda vskutku oslobodí, uvidíme. Zdá sa byť totiž temnejšia, ako sa na prvý pohĺad javí. Z celého filmu za najvystížnejšie považujem slová fešnej talianskej investigatívnej novinárky o Tom, že celá Európska únia by sa mala veľmi kritický pozrieť sama na seba, lebo sú tam veľmi desivé veci.' ()

Vajonek 

všechny recenze uživatele

Dokument o případu, který před pár lety otřásl ne jen Slovenskem či Českou republikou, ale zarezonoval určitě i daleko za hranicemi. O případu velmi tragickém, ale svým způsobem i vzbuzujícím určité naděje na lepší zítřky, vezmeme-li do úvahy, že ve své hrůznosti odstartoval řadu obrodných procesů ve slovenských (nejen) státních složkách. Ano, šlo/jde to asi pomaleji než by se chtělo, občas asi na pár krůčků dopředu připadá mnohem více kroků zpátky, ale vždyť sám Ján Kuciak (s určitou, vzhledem ke všem okolnostem až děsivou náloží prozřetelnosti) počítal s tím, že nějaký pozitivní posun bude trvat hodně dlouho... Bohužel přes "atraktivní" (vím, tohle slovo je vzhledem k tomu, o čem se bavíme, blbé, bohužel mě ale nyní nic lepšího nenapadá) námět se za mě dokument příliš nepovedl. Skáče se v něm poměrně nepřehledně od jednoho dílčího tématu k druhému, navíc jen velmi po povrchu. V průběhu celého snímku mě strašně rušilo a rozčilovalo, jak špatně bylo jednotlivým mluvčím rozumět. A kromě rozčílení nad právě uvedeným a s připomenutím tragických událostí okolo Jána Kuciaka také zas a znovu nad zmařenými mladými životy, mě ke konci dokumentu až do běla vytočila scéna, kdy se asi sto padesát různých novinářů jako sarančata vrhlo po vynesení ne zrovna potěšujících rozsudků na nebohé pozůstalé a nedalo jim ani chvilku oddechu v tak těžké chvíli. Vím, asi by mě to nemělo překvapovat, zároveň tu rozhodně nechci generalizovat a dělat z novinářů nějaké hyeny (v tom mě ve veřejném prostoru bohužel asi zastoupí řada jiných). Ale přijde mi prostě až absurdní, že se díváme na film o novináři, který evidentně ctil svou práci, dělal ji, jak nejlépe mohl a v podstatě za ni a lepší zítřky položil život a zároveň v tom stejném filmu mají prostor záběry na některé jeho kolegy, kteří nedodržují elementární základy nějaké novinářské slušnosti (za které mimo jiné, ač nejsem novinářka, nějakou úctu k pozůstalým v takto vyhroceném případu rozhodně považuji). A stylem podání to na mě bohužel trochu působí tak, že se sami dokumentaristé v tomto případě nepokouší pouze střízlivě natočit (smutnou) realitu, ale že se na tom sami přiživují, zapojují se a dávají té nepříjemné situaci ještě (zbytečně a možná s cílem jít po určité senzaci, efektu) vyniknout a zesílit. 40 %. ()

Reklama

Arsenal83 odpad!

všechny recenze uživatele

54 minút na taký komplikovaný prípad? Vidno, že to točili Francúzi na základe čisto mainstreamových informácií, žiadna hĺbka tu nie je. Ešte aj sami priznali, že talianska stopa bola o hovne, pritom ju tak polroka živili. Ani vláda mrzkej lúzy, banda čurillovcov, zmanipulované súdnictvo a Lipšic na špeciálnej prokuratúre ju však nedokázali. Analýza extrémistu tu. ()

warrenur 

všechny recenze uživatele

Menej obsazne a kvalitne spracovany dokument o udalosti, ktora mala velky vplyv na nase zivoty, ako v kine premietany dansko-cesky-USA dokument Kuciak: Vražda novináře (2022). V tomto je vsak i pohlad a vyjadrenia talianskej novinarky. Mnozstvo footage ste mohli vidiet s spominanom kvalitnejsie spracovanom dokumente. ()

Biopler 

všechny recenze uživatele

Nie je to super dokument, ale neznalému divákovi, či nenašincovi čo-to napovie, aj keď má stopáž pod jednu hodinu. Podstatu k talianskej mafii a jej prepojeniu na vládu objasní, podobne sa venuje aj Kočnerovi. Ale končí pesimisticky. Medzičasom sa to podarilo napraviť (Zsuzsová odsúdená), no iba sčasti (Kočner oslobodený). ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama