Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Předloha:

H.P. Lovecraft (povídka), Michael Shea (povídka) (více)

Guillermo del Toro (průvodce), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (více)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

ledzepfan

Nemůžu si pomoct, ale mám fakt pocit, že největší slabinou téhle antologie je samotnej génius průměrnosti Guillermo del Toro. Jde vidět, že do některých příběhů mluvil více a do jiných skoro vůbec.. a právě tam kde jde vidět stopa jeho, poněkud vyčpělého, rukopisu, tam jsou ty filmy hrozná slabota.. Jen dvě epizody působily natolik osobitě, že do nich Toro nemusel (nebo nevěděl jak) zasahovat (E4, E7). Jen dvě epizody byly výrazněji dobré (E1, E7). A jen ta E7 (The Viewing) byla na hraně geniality (Tady Cosmatos fakt všechny ostatní naprosto přejel). ()

UncleG

Celkem dobře koukatelný pelmel hororových soustíček s kolísavou vypravěčskou kvalitou. Povídky jsou všechny výrazné, zapamatovatelné, osobité. Žádný debilní jumpscary, žádný blikání, žádný laciný hejblata. Pěkně k podstatě hororu - znepokojivě, nepříjemně, řemeslně čistě. Obstojné a důstojné dialogy, charkaterizace postav trefná, někteří noname herci byli až neskuteční. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že nechutnosti v podobě masa, zvířecích mrtvolek a vyhřezlých pajšlů byly do většiny povídek přidány na sílu jen z "produkčního rozhodnutí". Úplně vidím ty studiové poznámky ve scénářích: "Kde je HNUS? Málo hnusu. Přidat hnus!" a oponující režiséry, kterým je následně vysvětleno: "Že vaše epizoda nepotřebuje hnus? Ha-há! Tak to si jen myslíte!"... A taky mám pocit, že by mnohým povídkám paradoxně prospěl nižší rozpočet. ()

Lucasion

Jedno z největších zklamání za velmi dlouhou dobu. Kabinet Kuriozit totiž naprosto perfektně otevře povídka ve skladišti. Krátká, děsivá a velmi nepříjemná povídka. Následují Hřbitovní krysy, které moje nadšení ještě prohloubí a připomenou mi mojí klaustrofobii. No... A pak se něco zvrtne. Místo děsu nastupuje gore a epizody se střídají kvalitní s nudnými. Jasně, odkazy na Lovecrafta jsou perfektní a obraz je velmi děsivá povídka. Ale u některých příběhů chybí děsivost, pointa a přebývá nechutnost a prázdnota. Poslední epizoda velmi připomene Wanovi horory. Nakonec jsem se rozhodl kritikou nešetřit, a i když mi Kabinet přišel jako velmi sympatický nápad plný skvělých a oblíbených herců, tak ve výsledku je to vlastně průměrný seriál, který má svoje světlé momenty. Od druhého dílu ale moje nadšení šlo velmi z kopce. Škoda. (65 %) ()

agentmiky

Takto rozpolcený výsledek jsem od Del Tora fakticky nečekal. Jako hororový tvůrce ne již hodněkrát osvědčil, ale bohužel, jeho Kabinet Kuriozit se ve výsledku nezapíše do kronik jako něco přelomového. Jistě, pár příběhů bych vyzdvihl, protože se mi osobně dosti zamlouvaly. Jako nejlepší bych označil epizodu 4 (PITVA). Něco tak skvěle napsaného, zrežírovaného, zahraného jsem dlouho na seriálovém poli neviděl. K tomu přidejte hutnou atmosféru, úžasné praktické triky (na to si Toro potrpí) a parádní zakončení. Tento namixovaný koktail prostě a jednoduše špatně dopadnout nemohl. Dále jsem si dost užil i epizodu 3 (HŘBITOVNÍ KRYSY). Jinak se spíše jedná o průměrnější epizody či o výtvory, které asi ani neměly spatřit světlo světa (epizoda 8 s přídomkem ŠUM KŘÍDEL byla ukrutná nuda). Takže. Pokud mám něco doporučit, tak si asi pusťte ty dvě zmiňované epizody, na ty ostatní se vykašlete. 6,5/10 ()

novoten

Při alespoň letmé znalosti zájmů titulního tvůrce se divák ochudí o překvapení. Takže kdo má del Torovu filmografii v malíku, ten v klidu přijme fakt, že polovina epizod adaptuje Lovecrafta nebo se mu námětem blíží velmi těsně. Zbytek příběhů v sobě pak má větší nebo menší množství gore či přídech gotického hororu. Jako celek Kabinet trpí klasickým neduhem většiny antologií, kdy po atmosférické podívané následuje hrubozrnné béčko, ze kterého je mi chvílemi až stydno. Právě tady to ale, snad vzhledem k šestákovému původu celého žánru, příliš nevadí. Na každý další díl jsem se těšil a nemohl se dočkat, co a kdo se z něj na mě vykulí. Dojmy jsou tak o krok příznivější, než naznačuje zprůměrované hodnocení výše. ()

• V epizodě zazní celkem 3x slovo „fuck“. (noelcoward73)
  • Epizoda se odehrává v sobotu 22. září 1979. (noelcoward73)
  • Seriál měl mít původně název „Guillermo del Toro Presents 10 After Midnight“. (Arigato)

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)