Barbar

• USA Barbarian (více)

Mladá žena odjíždí do Detroitu na pracovní pohovor. Má sjednaný pronájem domu, ale když dorazí pozdě večer na místo, zjistí, že si stejné ubytování rezervoval neznámý muž. I když jí opatrnost radí, aby to nedělala, rozhodne se v domě strávit noc. Brzy jí dojde, že neočekávaný spolubydlící není zdaleka tím jediným, čeho by se měla obávat. (Disney+)

Davies182

Ono se to sice dlouho snaží tvářit, že tam konečně jsou nějaké racionálně uvažující postavy, které nedělají úsměvná hororová rozhodnutí, jak to z žánru většinou známe, jenže nakonec se tam pár hloupoučkých momentek stejně najde. Je to nicméně nejintenzivnější a zdaleka nejatmosféričtější horor za dlouhou dobu, a navíc nepřestává překvapovat. [Disney+] ()

verbal

Někteří přitroublí kokotci, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „vkusní a erudovaní diváci z dělnických rodin“, jímž jakýkoliv nešablonovitý a pestrý děj s dialogy přesahujícími obvyklé hlavněproudé „vžžžžuuuum, sviiiist a splašššš“, a nedejsatan s více příběhovými linkami, způsobuje neurovagetativní zkraty, to evidentně příliš nepobrali, nebo je zmátlo přeslabikování anotace. Zde se totiž nejedná ani tak o dobře napsaný, kulantně porežírovaný a vskutku originální napínač či neotřele vkusný horor, nýbrž, laicky řečeno, o aparentní glorifikaci mateřství, profunditní adoraci feminity a expertní studii neoliberálních maternálních instinktů v kombinaci se senzitivním urbanistickým exkurzem do domurbistických habitací fabulózní aglomerace Deathtroit, hic et nunc obývané již jen veskrze altruistickými, konciliantními a excelentně asimilovatelnými entitami, vesměs rasistické dermální kolorace. Na tomto místě patrně mnozí výše kategorizovaní zmateně tápou, tudíž to pro hladší úzus chápavých končetin raději simplifikuji na prostší „Kdo tomu dal míň než tři, je totální pičus“. ()

tron

To máte tak, keď sa vás Pennywise s úsmevom spýta, či vyzerá ako monštrum. Sranda je, že viac ako dvojmetrový Matthew Patrick Davis by si tohto nešťastného klauníka dal na večeru a ešte by sa mu málilo. Neviem, čo od toho budete čakať, ale v druhej polovici sa toho nedočkáte. Začnem tým lepším. Barbar je pre mňa jedným z najlepších hororov roka. Postavy sa správajú divne a nelogicky, ale mal som tušáka, že preto, lebo na nás tvorcovia chystajú fajnovú habaďúru. A veruže chystajú. Barbar v priebehu svojej stopáže viacnásobne reštartuje dej. Bez spoilerov sa o tom baviť nedá, ale je to fakt výživné. Nie šokujúcim spôsobom á la Šiesty zmysel, ale kvázi rafinovanejším, keď narastá počet zvratov, ktoré samy osebe nie sú prvoplánovo omračujúce, ale príbeh vďaka nim začneme vnímať z inej perspektívy. Až na konci sa to začne prepájať do tu viac, tu menej kompaktného celku. Georgina Campbell, Bill Skarsgård (ktorý to spolu s legendárnym Arnonom Milchanom aj produkoval), Justin Long (toho mám v obľube od Jeepers Creepers a veľmi rád som ho po dlhom čase znova videl v niečom poriadnom, naposledy sa to totiž odohralo v pradávnom roku 2014, konkrétne v Tusk) a mrazivý Richard Brake (3 from Hell, Doom) predvádzajú skvelé výkony. Ale, ak vezmeme do úvahy to, o čo ide, sú to skôr figúrky na šachovnici, než plnokrvné charaktery. Barbar v prvej polovici pôsobí ambiciózne, ale zároveň nudne, a v druhej polovici sa preklopí do niečoho, čo je naopak totálne neambiciózne, ale o to náruživejšie som si to užil. V prvej polovici sa vyskytne viacero divných okamihov a vy si vravíte, že sa to vysvetlí, nuž ale ono sa to vlastne nevysvetlí a spätne musíme uznať, že šlo o slepé uličky, ktoré mali za úlohu zmiasť (Keithova nočná mora, prehnaná reakcia ženy na pracovnom stretnutí, keď jej Tess povie, kde býva). Okrem úžasne nepredvídateľného scenára  a slušných, hoci možno asi až zbytočne dobrých hereckých výkonov, musím vyzdvihnúť fantastickú atmosféru a výpravu post-apokalyptickej štvrte, ktorá je nesmierne ťaživá, depresívna a zbavená akýchkoľvek (i posledných) ilúzií. Snímka v tomto pripomína Neutečieš alebo Muža v temnote. Barbar je skvelý, istým spôsobom výnimočný horor, avšak zvraty nemusia sadnúť každému a faktom je, že v poslednej štvrťhodine zhlúpne miestami do neakceptovateľnej miery, pripomínajúc paródie z rangu Leslie Nielsen (skok). Zvyšok komentu obsahuje spoilery. V štvrti to vyzerá ako po konci sveta, všetky domy zničené a neobývané, žije tu len jeden bezdomovec, napriek tomu sa nájdu peniaze na verejné osvetlenie. Fungovanie polície komentovať nebudem, neverím, že TAKTO (ne)funguje americká štátna polícia. To sa AJ nebál v štvrti, kde je všetko zničené a kde žije len jeden bezdomovec, vlastniť v rámci možností luxusný dom bez kamier a alarmu? Ako v noci vychádzala von, ak v dome bývali podnájomníci? Dverami ťažko, však? Disponovala nehnuteľnosť tajným podzemným východom? Ak áno, prečo sme ho nevideli? Prečo si obľúbila Tess, keď sa za desaťročia dostala do kontaktu s množstvom iných žien? Čím kŕmila seba a otca? Zo začiatku mohla drancovať okolité neobývané domy, no to v nich pôvodní obyvatelia nechali jedlo na štyri desaťročia dopredu? () (méně) (více)

JohnnyD

7/10 Mix ultračiernej komédie a hororu založenom na jednom triku, ktorý ale vhodne replikuje počas celej minutáže. Dobrý casting, skvelá réžia, celkom umne vystavaný príbeh o troch dejstvách... ale čím bližšie ku koncu, tým viac je Barbarian plný klišé a účelovosti (dementní policajti, zbraň, klimax). A aj keď je to bezpochyby solídne desivé, zaokrúhľujem nadol, lebo je to čisto založené na ľakačkách. ()

Fr

„KDYŽ UDĚLÁTE KOPII KOPIE KOPIE, VZNIKNE NĚCO TAKOVÝHO…“   Když pomineme fakt, že Tess je píča, tak je to zajímavě napínavý. A taky kurva hororový! A taky blbý, protože se chovaj jak píčusové…. hlavně proto, aby to bylo zajímavý. Z tohohle důvodu tyhle filmy moc nemusím, protože pak negativní myšlenky převažujou nad těma pozitivníma… Ale jestli se třeba chováte jinak než já…     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Co se stane, když si zřídím AIRBNB v Chánově?  2.) Zjistím, že nemám otevírat cizím lidem. (A rozhodně s nima nebydlet!)  /// Thx za titule „Vít Bezdíček“.                   PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  ** ()

• Dům, ve kterém se příběh odehrává, stojí na adrese 476 Barbary Street. 476 je rok, ve kterém zanikla Západořímská říše poté, co byla dvakrát po sobě v témže století vypleněna barbary. (NiWi)
  • I když se oficiálně na snímku nepodílel, vliv na příběh měl i Jordan Peele, jenž je dobrým přítelem s režisérem snímku Zachem Creggerem. Podle Georginy Campbell spolu Clegger a Peele často hovořili během tvorby scénáře. (NiWi)

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Po turbulentním období, příchodu nového vedení a nově naleznuté stabilitě to vypadá, že studio Warner Bros. opět hodlá začít pečovat o vztahy s uznávanými filmaři. Ty byly narušeny během pandemie a… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)