Režie:
James MangoldScénář:
James MangoldKamera:
Eric Alan EdwardsHudba:
Howard ShoreHrají:
Sylvester Stallone, Harvey Keitel, Ray Liotta, Robert De Niro, Peter Berg, Janeane Garofalo, Robert Patrick, Michael Rapaport, Annabella Sciorra (více)VOD (2)
Obsahy(1)
Policista Ray Donlan si pro sebe a své muže s pomocí mafie zřídil městečko Garrison, oddělené od New Yorku mostem. Bydlí tu jen policisté, kteří tu jsou „v bezpečí“. Šerifem Donlan jmenoval mírného Freddyho Heflina, který by se rád stal policistou, ale slyší jen na jedno ucho, takže nemůže. O sluch přišel, když zachraňoval Liz Randoneovou, která si později vzala surového sukničkáře Joeye, také policistu, a kterou Freddy tajně miluje... Rayův synovec Murray Babitch je na silnici napaden dvojicí Afroameričanů, kteří na něj vytáhnou zbraň. Když je pronásleduje, dojde k nehodě, při níž oba mladíci zemřou. Přivolaní policisté zbraň nenajdou, tak se ji snaží do auta narafičit. Murray se obává, že přijde o odznak, a tak se vrhne z mostu. Všichni se domnívají, že utonul. Ray ho ale s pomocí dalšího policisty Jacka vytáhne a ukryje. Bojí se, že Murray, který ví o jeho čachrech s mafií, bude při vyšetřování mluvit. Přestože je jeho příbuzný, chystá se ho zabít. Podobným způsobem se už zbavil jiného policisty, Glenna Tunneye, kterého nechal zabít ve vězení, než mohl promluvit před soudem... Na místo přijíždí poručík Moe Tilden z oddělení vnitřních záležitostí, aby věc vyšetřil. Chce pomoc od Freddyho, ten ale jako obvykle váhá: je zvyklý se k ničemu nevyjadřovat a nechávat věci, jak jsou. Ray ovšem později jediným telefonátem jeho vyšetřování ukončí: jeho mocní zastánci se o to postarají sami... Joey zachází surově s Liz, což Freddymu dělá těžkou hlavu. I Joey patří k Rayově bandě. Jediný, kdo se občas staví na zadní, je Garry Figgis, bývalý parťák policisty, zavražděného ve vězení. A právě jeho dům jedné noci začne hořet; sjíždějí se hasiči a policisté, nakonec přijíždí i Figgis. S hrůzou zjišťuje, že do domu nečekaně přišla jeho přítelkyně Monica, která utrpěla popáleniny, jimž zakrátko podléhá... (TV Prima)
(více)Videa (1)
Recenze (303)
Já o mám Sylvestra svým způsobem rád. Proto jsem tak nějak zkousnul, že vedle lepších herců nevypadá tak úplně oduševněle. Ale to koneckonců není ani jím hraná postava... ((-: Krimi o zkorumpovaných poldech a jednom nahluchlém, leč férovém, celkově není až tak špatná a ke konci to má poměrně solidní spád. Takže slabší tři kousky. Je zajímavé, že ten rozdíl v duševním potenciálu mezi státní a městskou policií je tak markantní i v USA. :-)))) ()
Bez debat nejlepší Stalloneho výkon. Šerif Freddy Heflin je zahrán s takovým přehledem a minimalismem, až jsem to Slyovi sežral i s navijákem. S přehledem se vyrovnal takovým hvězdám, jako jsou Harvey Keitel či Robert De Niro. S filmem už to tak slavné není, ale na čtyři hvězdy to bohatě stačí. James Mangold prokázal talent, který pak několikrát zůročil (Identita, Walk the Line). Film se snaží být sourozencem velikánů jako LA Přísně tajné či dílům Michaela Manna, to se mu ale nedaří, jako alternativa však poslouží. Jen více podobných filmů. ()
Vskutku zajímavě nezajímavý film aneb příručka jak se stát režijním a scénáristickým diletantem. Normálního člověka by nenapadlo, že se film s tolika hvězdami stříbrného plátna dá natočit tak špatným způsobem. Bylo úžasné sledovat, jak Mangold staví do záběru Roberta de Nira společně s Harvey Keitelem a Stallonem (!) tak nudným způsobem, že se divíte, že mu z filmu při pár prvních záběrech neutekli či si neservali všechny vlasy. Scénáristicky neskutečně protáhlé a rozvleklé a velice nudné. Jedno pozitivum ale má – neustále vás totiž nutí přemýšlet, jak vy byste danou scénu natočili mnohem lépe. A to je vcelku poučné a bohužel zábavnější než celý film. Ale co, každý někde začínat musel a Mangoldovi nakonec kariéra vyšla, ale s jedním ošklivým chlupem (ano, je to Země policajtů), za který by se měl stydět… ()
„Moje konanie je neetické.“ – „Ale sympatické.“ Stallone sa odjakživa snažil zaujať niečím iným, než len svojimi svalmi. Mnohí nevedia, že bol nominovaný na Oscara za najlepší scenár a herecký výkon v hlavnej úlohe. Ale mohol si za to aj sám, keď do fanúšikov donekonečna ládoval nekonečné série ROCKY a RAMBO. Ako 80. roky odchádzali, pochopil, že na akčnom poli porazil Sovietov a neoficiálne vyhral vojnu vo Vietname. Viac dosiahnuť nemohol a tak začal pokukovať po „normálnejších“ filmoch. Riskoval kariéru hraním v komédiách (OSKAR), prikývol na buddy movie (TANGO A CASH) a k tradičnej akcii sa vrátil už len zriedka (CLIFFHANGER). KRAJINA POLICAJTOV je mimoriadnym filmom. Nie, že by bola aj filmom dobrým. Tým nebola v roku 1997 a už nikdy nebude, nech sa režisér a scenárista Mangold akokoľvek snaží tvoriť príjemne ospalú melancholickú atmosféru. Je však obdivuhodné, ako si Sly išiel za svojím: vyhliadol si „nejednoznačný“ scenár a držal sa ho ako jazdec koňa na parkúre. Kvôli úlohe výrazne pribral a sklopil zrak pred slávnejšími kolegami (De Niro a Keitel - prvý raz sa stretli v ŠPINAVÝCH ULICIACH). Nápad s policajným mestečkom je výborný, takisto zaujímavé herecké obsadenie (Liotta, Patrick, Spencer, Berg) má niečo do seba. Kvalitný film to nie je, je skrátka príliš nudný a rozpačitý. Napriek tomu to nie je úplne premárnená možnosť a Stalloneho si vždy rád, neviem prečo, pozriem ako nahluchlého šerifa Freddyho Heflina. Samotára, trpiaceho s trpiteľským úsmevom uštipačné poznámky svojich "lepších" kolegov, medzi ktorých nikdy nebude patriť. Pritom je stokrát lepším človekom. Hoci sa Slyovi a spol. podarilo rozpočet zraziť na neskutočných 10 miliónov (tipujem, že v tom všetci tí oscaroví laureáti hrali za zmrzlinu?), nepodarilo sa filmu celosvetovo zarobiť ani len biednych 20. ()
Je to úplne priemerná kriminálna dráma s hviezdnym hereckým obsadením. Má celkom dobrý príbeh o slušnom šerifovi v malom mestečku, ktorý túži po uznaní, ale kvôli jednej nehode z minulosti, pri ktorej ohluchol na jedno ucho je vnímaný skôr podradne, no aj napriek tomu si chce svoju prácu vykonávať naplno. A to aj vtedy, keď zistí, že jeho kolegovia nie sú práve najčistejší a okrem korupcie bránia spravodlivosti aj v jednom závažnom prípade. Spracovanie ale nie je moc dobré, ešte úvod pôsobí dobrým dojmom, ale potom sa prakticky už celý čas nič dôležité nedeje. Tento námet ponúka slušné možnosti, ale tu zostal maximálne nevyužitý, filmu chýba dynamika, gradácia deja je veľmi slabá, celý čas len menej alebo viac dôležité postavy medzi sebou vedú väčšinou nedôležité dialógy, ktorý pre film nemajú moc veľký význam a iba občas sa nájde aj niečo, čo dej aspoň trochu posunie, ale takmer vždy len o minimum. Až záverečná štvrťhodinka to aspoň trochu napravuje. Takže medzi úplným úvodom a záverom tu takmer ani nie je o čo stáť. O akcii sa tu ani moc hovoriť nedá, ale kvôli typu filmu to tu ani neprekvapí. Ide tu prakticky len o krátku záverečnú prestrelku. Herecké obsadenie je výborné a je s prehľadom hlavným kladom tohto filmu, aj keď sa moc hrať nesnaží. Asi jediný, kto sa tu skutočne snaží je Sylvester Stallone, ktorý svojou pomerne dobrou úlohou a aj výkonom čiastočne ťahá film, aj keď sa nič dôležité nedeje, čo je takmer stále, ale aj tak poteší aj Ray Liotta, Robert De Niro, Harvey Keitel a Robert Patrick. Réžia je dosť slabá, tento film po väčšine stránkach takmer vôbec nefunguje, kvôli čomu pôsobí až takým mdlým dojmom, ale aspoň technická stránka nie je zlá, štandard splní. Krajina policajtov nie je úplne zlý film, ale dopozerať sa naň bez väčších problémov sa dá len kvôli hereckému obsadeniu a obzvlášť Stallonovi, inak scenár je na tom veľmi zle a ani réžia nie je o moc lepšia. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 54%. ()
Galerie (137)
Photo © 1997 Miramax Films
Zajímavosti (9)
- Ray Liotta chtěl původně roli šerifa Freddyho Heflina, zatímco Sylvester Stallone chtěl roli Garyho "Figgsy" Figgise. (Chatterer)
- John Travolta, Tom Hanks a Tom Cruise byli zvažováni pro roli šerifa Freddy Heflin. (Chatterer)
- Arthur J. Nascarella (Frank) byl v reálném životě důstojník NYPD. (Chatterer)
Reklama