Reklama

Reklama

Dospívání po americku

  • Česko Život jednoho chlapce (více)
Trailer

VOD (1)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (269)

freddy 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděl již podruhé. Od prvního zhlédnutí uběhlo přibližně jeden a půl roku a přesto jsem na tento film nezapomněl, přesto jsem stále viděl před očima některé scény z tohoto filmu, což, jak už jsem se v nějakém jiném komentáři zmínil, je pro mne zárukou té nejlepší kvality, když ani 18 měsíců od prvního zhlédnutí na film nezapomenu a mám ho v hlavě. Robert De Niro si v tomto autobiografickém filmu podle skutečných událostí zahrál dost velkého záporáka, kterému divák na začátku filmu fandí, aby ze spratka v podání DiCapria udělal poslušného hocha, který bude respektovat svou matku, ale už přibližně od poloviny filmu divák začíná fandit DiCapriovi a De Nirovi přeje jen to nejhorší. Tenhle film je ejdinečnou příležitostí vidět De Nira provozujícího domácí násilí a zároveň vidět DiCapria v jedné z jeho nejlepších a nezapomenutelných rolí. Pro mě osobně je tohle jeden z nejlepších hereckých výkonů DiCapria, skoro se dá říci, že hned po filmu "Co žere Gilberta Grapea?" je tohle jeho nejlepší role. A o čem se musím zmínit, to je vedlejší postava jménem Artur, neboli ten "přihrátý" mladík s tím roztomilým pejskem. Ten je prostě super a herecký představitel byl pro něj vybrán opravdu velmi dobře, tady musím pochválit výborný casting. Je to pro mne rozhodně nezapomenutelná postava. Ale abych to už neprodlužoval. Film je naprosto excelentní a jeden z těch nezapomenutelných. Původně jsem udělil čtyři hvězdičky, ale po opětovném zhlédnutí a po výše popsaném vysvětlení je jasné, že film ode mne nemůže dostat nic jiného než maximální hodnocení. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

De Niro je prostě extratřída, ať už hraje kohokoli v čemkoli. V tomto filmu zahrál skvělou zápornou postavu a přes veškeré antipatie, které vzbuzuje, přesto je někde pod povrchem cítit člověk, na kterém se bohužel podepsalo maloměsto se svými hodnotami, které dokáží doslova ubíjet, a tak, ač prvotřídní parchant dusící své blízké, přesto vlastně chudák a oběť, což si ale nedokáže nikdy přiznat. Jen díky De Nirovu hereckému mistrovství to nebyl pouze prvoplánový hajzl a člověk cítí, že kdyby vyrostl jinde, v jiném prostředí a mezi jinými lidmi, mohl by být někým jiným. Možná...a možná také ne. Hajzlem se člověk stává s různých příčin. Leonardo DiCaprio zahrál výborně dospívajícího Tobyho/Jacka, věčně zápasícího se svou do průšvihů ho vrhající povahou, bouřícího se proti otčímovi, maloměstským hodnotám a všemu tomu hnusu kolem sebe, kterému touží uniknout. Velmi dobrý film a pro Lea parádní rozjezd. ()

Reklama

harfuska 

všechny recenze uživatele

Tento film by som označila ako učebnicový - klasické téma, známi herci hrajú tak, ako scenár vyžaduje, dej sa uberá očakávaným smerom a celé je to výborne natočené. Človek by čakal, že to bude fungovať, ale.... u mňa to nezafungovalo. Nedokázala som sa sžiť so žiadnou s postáv. Jednoduchšie povedané, bolo mi jedno, čo sa s nimi stane. Proste sa nedostavili žiadne emócie, aj napriek tomu, že lietali facky. Možno chýbalo viac alkoholu alebo viac tyranie, aby to nebol len taký vlažný čajíček. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý film na stále aktuálnejšiu tému domáceho násilia. Tentoraz medzi dorastajúcim chlapcom a jeho otčimom. Neprináša prakticky nič nové, obdobné situácie, postupy, dialógy, to všetko už som videl vo viacerých variáciách. Nové sú iba dva výnimočné herecké výkony. Mladučkého Leonarda DiCapria, ktorý rovnako dobrý výkon odviedol v tom istom roku aj vo filme Čo žerie Gilberta Grapea? A neprekonateľného Roberta De Nira s jeho dokonalým stvárnením postavy zakomplexovaného malomestského primitíva, ktorý k svojmu prežitiu potrebuje mať pocit moci nad niekým normálnym, najlepšie nad takým, ktorý jeho postavenie začína ohrozovať. ()

gogos 

všechny recenze uživatele

Herecky koncert De Nira a DiCapria. Paradni scenar, solidni kamera a velmi, velmi dobra hudba. Postavy byly skvele prokresleny a hlavne vyborne ztvarneny. Dej je promakany do detailu. U filmu se bavite a zaroven jste napjati az do samotneho konce... Takle podle me vypada prave drama! Zaslouzenych 5*... ()

Galerie (77)

Zajímavosti (19)

  • Dospívání po americku sice není filmovým debutem Tobeyho Maguirea, ale je to jeho první film, ve kterém má připsanou mluvenou roli. Ve skutečnosti Maguire debutoval ve filmu Čaroděj (1989), kde však neměl žádné repliky. (KGBelik)
  • Tobyho bratr se ve filmu jmenoval Gregory, ve skutečnosti se jmenuje Geoffrey. (CliffLee)

Reklama

Reklama