Reklama

Reklama

Císařovna

(seriál)
  • Německo Die Kaiserin (více)
Trailer

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

V 19. století si na Vídeňském dvoře musí rebelka Sissi a císař František Josef vybojovat svůj vztah navzdory velkému tlaku, různým intrikám i tahanicím o moc. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (42)

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 60% - Když mají svou nejslavnější Alžbětu na Netflixu Angličané, chtějí mít tu svoji i německy mluvící země. A výpravou, táhlou hudbou nebo rozvážným tempem by Die Kaiserin přísné srovnání ustála. Problém nastává ve chvílích, kdy se od historie výrazně odklání, přidává módní či taneční vsuvky jak z Bridgertonových, z Maxmiliána dělá až démonicky poživačného a věčně číhajícího Mefista a odklání ze středu vyprávění to nejzajímavější. Tedy seznámení a zamilování hlavní dvojice, příběh, který mě od dětství fascinuje svými až pohádkovými kulisami. Bohužel pro jeho kouzlo zapomínám na všechno, co přišlo po něm, tedy protivenství dvora proti nově příchozí a fakt, že chudák Sissi byla většinu času nešťastná, osamělá a trpěla pocitem nespravedlnosti proti téměř celému světu. Proto je ve mně téměř v každém díle určitá divácká zášť vůči vedlejším postavám a nezbývá než věřit, že seriál dostane šanci zpracovat i ta šťastnější období života hlavní hrdinky. ()

Patuse 

všechny recenze uživatele

Hojně se tu rýpe do historických nepřesností, ale tohle není dokument. Já bych proto chtěla vypíchnout věci, které jsou historicky ba naopak velmi povedené a nikde jinde se neprezentují. Seriál rozhodně nepovažuji za urážku Habsburků, ale za současné vyobrazení po revolučních let 1848, podobně jako The Crown.               Alžběta, Eržebét raději, vskutku něměla ráda oslovení Sissi a dodnes se neví, jak vzniklo - nejvíce se kloní k zvlástně psanému L v podpisu - Lissi. A opravdu měla MODRÉ oči, i když to z fotografií či portrétů není zřejmé. A děkuju, že to není žádná další Romy Schneider. Zobrazení Maxiho je dle mě nejpovedenější. Přesně takhle jsem si ho představovala - progresivního liberálala s císařkými ambicemi, oblíbeného, který v Mexiku chodil v kožených kalhotách, aby se přiblížil lidu v roce 1866 - to si Franze Josefa nepředstavíte :) Ale přilíš nedohlížící důsledkům, lehkovážný. Žofie mohla mít kulatější postavu, ale ano, to je ta žena co se provdala za ambice! Být za matku císaře! (Avšak když někdo z rodiny stonal, vždy ho opečovávala ona SAMA). V reakci na komentáře zde - ano, kolavaly zvěsti, že první dva synove jsou potomky Švedského krále Gustava IV. Adolfa či syna Napoleona II. - "Orlíka" - stačí si pustit Toulky českou minulostí na Českém rozhlasu 2 :) Pro - nehabsburský zjev obou princů (absence typického velkého spodního rtu). Proti - Žofiina velká zbožnost. O Luziwuzim jsem nikdy nepřemýšlela jako o dítěti, ale potrét jediného přiznaného arcivévody. co je na kluky, je též povedený. Hraběnka Esherházy ve mě vytváří úplně stejné pocity odporu jáké měla Alžběta :) ()

Reklama

sharky 

všechny recenze uživatele

Je to taková německá verze The Crown (z rakouských dějin), která příliš nezaostává za svým britským předobrazem (a docela bezostyšně ho místy kopíruje, hlavně hudbou) . Je tady víc romantiky a intrik na úkor politiky (i když  se to s dalšími díly stupňuje a dojde i na oblíbený historický kolorit - ruské vojáky na hranicích). Má to špičkové herce (zejména Melika Foroutan coby císařovna matka), kameru i výpravu a kostýmy, na kterých je vidět každé utracené euro  (je znát že to není točené po studiích ale na skutečných historických lokacích). Hodně potěší velká historická přesnost do poměrně malých detailů jako je jizva na Františkově krku po nepovedeném atentátu z roku 53. Scénář je celkově chytrý s dobře napsanými dialogy a konečně se snaží odvyprávět známý příběh i s depresemi, ne jako ta červená knihovna s Romy Schneider. ()

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Je to takové německé. Určitě více realistické, než jiné počiny na toto téma, nicméně postavy jsou dosti ploché, emoce klouzají po povrchu, žádná postava se nijak nevyvíjí. Tempo dosti pomalé a vlastně žádný obraz není dotažen do konce a to ať už se jedná o sociální rozdíly, dvorské pletichy, nebo romantickou dějovou inku. Navíc vizuál je takový ponurý a to téměř pořád. Interakce mezi jednotlivými osobami je strohá, jakoby osekaná na minimum. Pokud by divák nevěděl o Sisi, rakouském dvoře  a politické situaci té doby ani ťuk, byl by zmatený jak lesní včela na Václaváku. Za mne spíše zklamání (a to jsem moc nečekala). ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na jedne strane se serial drzi historickych skutecnosti, na strane druhe popousti uzdu umelecke fantazii a otevira se modernim tematum. Je polovina 19. stoleti. Ve svete probiha prumyslova revoluce, ale na plytvavem a zhyralem Videnskem dvore si to neuvedomuji. Kdo do dvora prijde zvenku, narazi na absurdni pravidla. A dvorni damy se snazi vlichotit do prizne nove cisarovny. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se i na území České Republiky, konkrétně od 26. září do 27. září 2023 v Kroměříži v areálu Podzámecké zahrady. (PavelVanekArt)
  • Seriál se nedrží historických faktů a volně si je upravuje. Například seznámení Elizabeth (Devrim Lingnau) s Františkem (Philip Froissant) je popisováno tak, že je podporovala i Františkova matka Sofie (Melika Foroutan), která však v seriálu projevovala nesouhlas, a Františkův bratr Ferdinand Maxmillian (Johannes Nussbaum) se setkání v Ischlu vůbec nezúčastnil. (Ganka)

Reklama

Reklama