V roce 1755 se zchudlý kapitán Ludvig Kahlen vydává dobýt drsné, nehostinné dánské vřesoviště se zdánlivě nemožným cílem: vybudovat tu ve jménu krále kolonii. Výměnou za to pro sebe získá tolik vytoužený šlechtický titul. Jediný vlastník této oblasti, nemilosrdný Frederik de Schinkel, se však arogantně domnívá, že tato země patří jen jemu. Když se de Schinkel dozví, že jeho služebná Anna Barbara a její manžel se utekli ukrýt ke Kahlenovi, privilegovaný a zlomyslný majitel vřesoviště přísahá pomstu a dělá vše pro to, aby kapitána vyhnal. Kahlen se nenechá zastrašit a pustí se do nerovného boje – riskuje nejen svůj život, ale i život rodiny uprchlíků, která se kolem něj shromáždila. Šestý celovečerní film Nikolaje Arcela je vynikající historické drama s řadou předností, z nichž ta nejpřesvědčivější je možná nejméně překvapivá. Je jí charisma staré školy, které z plátna vyzařuje díky Madsi Mikkelsenovi v roli muže, jehož mlčenlivou povahu a drsnou statečnost prověřují snad všechny myslitelné útrapy, které ho v Dánsku 18. století mohly potkat. (Film Europe)

vyfuk

Je zajímavé, že kdyby něco takového vzniklo v Česku, tak mnoho lidí to odhodí. Ale je fakt ten, že opět zde máme co dočinění s bezchybným zpracováním, se skvělým obsazením, jen ten příběh je tak trochu to samé. Což nic nebere na jeho skvělost. Film máme vše. Emoce, konflikt, Milhouse. ()

Comics.jto

Dánské drsné historické drama o drsné době. Snímek vypráví o... no, zajímavé postavě Ludvigovi (Mads Mikkelsen - Chlast, Hon) , který se tak trochu egoisticky snaží založit kolonii na vřesovišti, protože za to získá vysoký titul, bohatství a jméno. Jenže proti němu stojí jak počasí, tak lidi a ještě víc egoistický maniak, který má moc nad zákon. . Mikkelsen hraje výborně a stejně tak i vedlejší postavy, dokonce dětský herec (herečka) hraje dost na dobré úrovni. Ve filmu jsou krásné kulisy, silné emoce a spoustu explicitních scén. Některé pasáže jsou totálně imorální, ať už kvůli drsný době, tehdejší morálce či maniactví. Násilí není jen hloupě brutální ale je tvořeno i pro emoce. Film sází na poznávání postav a na akce na které chceme vidět reakce. Nejsem si moc jistý ale může působit dlouze ale celkem funguje svou gradací. . Celkově 8,5/10 🥔🥔🥔🥔❌ ()

Daddko

Mám rád tieto Škandinávske filmy, Sven Nykvist -Oxen, Jan Troel – Vysťahovalci atď. Dánsky kapitán Ludvig von Kahlen je historická postava. Pravdou je že bol kapitán, zememerač, v Jutsku chcel zúrodňovať vresoviská a do šľachtického titulu ho povýšil Fridrich V. Tento kráľ bol a do dnešných čias je miláčikom dánskeho pospolitého ľudu. Pil ako Dán, ľahkým ženám a bordelom sa nevyhýbal, naopak. A pár mimobočkov so ctihodnými dámami. Život žil naplno, ale tak to býva telo bolo zhumpľované už v 47 a išlo do hrobu. Takže 10% deja je reálnych, ostatné je podľa románu Idy Jassen z roku 2020 a veľmi rýchlo sfilmovaný. Príbeh bezchybný, od začiatku až po titulky, odráža surovosť doby,  zvyky a ako inak Mads Mikkelsen nemôže sklamať. Rozmýšľam len prečo tam naťahali Rómov ? V skutočnosti tam neboli a kolonizátori boli rodáci kapitána. Žeby pripomienka rýchlo rastúcim protimigračným občanom Severských krajín že počierni občania tam boli od dávnych časov možno aj pred Vikingami 😊? Tak či onak je to za 5 orosených Carlsbergov. ()

Maynard.

Chvílema sem si říkal, že si to odnese plných 5 hvězdiček, ale nakonec budou stačit 4. I tak je to poslední letošní film, kterej sem viděl. A to jen díky Valneťákovi, kterej mě přivedl na sdilej.cz, což je pecka. Prostředí filmu a scénář naprosto origiální. Zápletka mezi postavami taky skvěle vymyšlená. A to se to točí vlastně jen kolem bramborovýho pole. Paradoxní na tom je, že když už se mu to všecko povede a dostane i titul šlechtice, tak se na všecko vysere :o) ()

borec999

Historický film o tom, aký bol kedysi život nesmierne ťažký a krutý. Má funkčné emócie, Madsa Mikkelsena ktorému fandíte, sadistického záporáka ktorého nenávidíte a vďaka nepoddajnému dánskemu vresovištu i pot a nekonečnú drinu. Natočené aj odohraté je to fajn, postavy dokážu zaujať a v závere sa film dejovo vydá smerom, ktorý by som v úvode nečakal. Kvalitka pre priaznivcov historických filmov, ktorou Dáni znova potvrdili, že ich filmografiu sa oplatí sledovať (obzvlášť ak sa v danom diele mihne Mads Mikkelsen). 75% ()

kenkaku

Země zaslíbená je film o kterém se mluví a protože je to film o skutečné postavě, vzbudil pozornost i u mě. Taková ta zábavná forma dějepisu. No… i když zábavná. Zrovna o moc velkou zábavu nejde. Je to sice natočené působivě a zručně, casting fantastický (a procpali tam nenásilně i menšinu), ale je to relativně nuda. Myslím tím, že to mohlo být o 1/2 hodiny kratší a fungovalo vy to lépe. ()

Azurose

Další kvalitní historický film ze severu. Mads Mikkelsen alias kapitán Ludvig Kahlen je sympatickou, přesto poměrně tvrdohlavou postavou. Má jasný cíl, kterého se drží, i když jde chvílemi o život(y). Bastard má výborně exponovaného antagonistu, de Schinkela, v podání Simona Bennebjerga, který ho ztvárnil tak dobře, že jsem cítil momenty, kdy jsem se mu chtěl postavit sám. Plusem je, že se film nesnaží být příliš brutání a akční na to, o jakém tématu pojednává a jak je příběh vystavěn. Přestože byl konec v celku předvídatelný, toto tvůrčí rozhodnutí hodnotím kladně a jsem nad míru spokojen. Tento snímek dokazuje, že si Dánové našli své dvorní herce, kteří v historických dramatech prostě fungují, a určitě toto obsazení nevidíme v historickém filmu naposled. Kameramansky je film prostě skvělý a předpokládám, že se kameraman Rasmus Videbæk brzy dostane do mého žebříčku TOP kameramanů. [Scandi 2023] ()

Wally

Sakra, čekal jsem mnohem víc než souboj jednoho zemědělce začátečníka s dánským Trautenberkem... Filmařsky a herecky perfektní, ale nemělo to drajv... Mikkelsen vytrvalý, ale za mne větší obdiv za svůj výkon pro Amandu Collin 👍 Rozhodně nečekejte 'dánské Statečné srdce' jak tu někdo psal...nebo se napalíte jako já... ()

SpaceOdyseus

Ano, přesně takové Westerny mám rád. Drsná příroda, mlčenlivý neméně drsný hrdina a pomalé vyprávění krutého příběhu. A ani se to nemusí odehrávat na divokém západě. ()

jakeer

SCANDI 2024: Mads je mojim najobľúbenejším hercom súčasnosti a budem sa opakovať (hádam vo všetkých recenziách z festivalu), ale pri škandinávskych, ergo dánskych filmoch mám rád autenticitu. A tá musela ísť v tomto filme bokom, azda aj z dôvodu obrovského rozpočtu (a tak museli film predať aj priblblému americkému fanúšikovi netflixu). Niežeby atmosféra nebola hutná, Mads nehral skvelo a réžia nebola špičková. To všetko bolo. Ale bol tu pocit veľkej štylizovanosti. Hlavný záporák je arcizloduch, ktorý je komickou karikatúrou. Je márnivý, neustále chľastá víno, šuká poddané a správa sa detinsky (aj v najvyšších kruhoch). Mads je v podstate ako aj v iných filmoch ten mlčanlivý, tvrdý správňak. (Spoilery) Zaujímavý vývoj nastáva akurát v postave Anny Barbary. Tá síce svojho nového šéfa učičíka, že vie, že jeho srdce patrí inej. Ale pravidelným prísunom sexu prekoná aj túto prekážku. Na záver sama zabíja arcizloducha a ako pomstu mu triumfálne usekne vtáka, asi tri sekundy pred jeho smrťou (pričom celá vražda sa dala urobiť nebadane). Dej je predvídateľný - keď sa Ludvig lúči so svojou počernou "adoptívnou" dcérou, tak napriek dojímavosti scény viete, že to posledným zbohom nie je. Aj na finálne vyslobodenie Anny Barbary z väzenia/otroctva by stávkové vypísali nízky kurz. Hanbím sa, že takto kvalitnému filmu s podmanivou atmosférou dávam len štyri hviezdy (aj vo svetle toho, akým filmom som dal rovnaké hodnotenie nedávno), ale proste sú veci, "přes které vlak nejede". ()

Marius_ss

Už teraz môžem s istotou prehlásiť, že toto je (pre mňa) film do TOP10 roku 2024 (beriem podľa uvedenia do slovenských kín). Ťažko by som hľadal nejakú škvrnu na tomto filmovom diele. Tu sa dá len chváliť. A špeciálne by som pochválil casting a tvorcov, ktorí sú nie len kvalitní filmári, ale aj inteligentní ľudia, pretože takto minimalisticky, bez patosu, s citom a pritom veľkolepo a zábavne vyrozprávať príbeh, na to musí mať človek v hlave vysoké IQ. Som rád, že som mal možnosť vidieť to v kine. Žiaľ na hanbu, to u nás v Prešove vysielali len jeden jediný deň, a v len jednej jedinej, menšej sále ! A teda veľa ľudí, to šancu vidieť, nedostalo. Zatiaľ čo treťotriedne české komédie dostávajú obrovský priestor. A potom sa čudujme, že ľudia hlúpnu :). ()

Orthank

Veľmi silný príbeh zo starej filmovej školy s geniálnym Madsom v hlavnom záprahu. Niečo, čo je dnes už len málo kedy vidieť. Divácky stráviteľné, artovo hlboké. Presne tak ako má správny film, ktorý chce odovzdať aj niečo väčšie ako len bezduchú zábavu, naozaj vyzerať. 9/10. ()

MajkHany

Je to takový Marťan verze Dánsko, boj osamělého kolonisty o oplodnění nehostinné půdy lístkem brambory.. Mikkelsena jsem ještě neviděl hrát ve filmu, který by nebyl špičkou. Áááá nébó.. je to naopak spíš tak, že film, ve kterém se objeví Mikkelsen, je díky němu povýšen na špičku. Proč se u nás (vyjma jednotek výjimek) točí filmy jenom o vylitých single štětkách, které loví osamělé tatínky? I Mikkelsen hrál ve filmu o chlastu, ale i tady jsme dostali pořádný debakl.. ()

Disease

Než obyvatelům dánských vřesovišť docvaklo, že je novověk, panoval tam pořád temný středověk. Tohle se fakt povedlo. Film, kde je všechno. ()

Ahsoka

Zápletka filmu je výborná, o to viac, keď seversky chladný hlavný hrdina sa atypicky vydáva po tej jednoduchšej ceste k dosiahnutiu svojho materiálneho cieľa, teda necháva ľudské city stranou, čo v konečnom dôsledku má byť sebadeštrukčné. Schválne píšem, že má byť, lebo ako sa v závere ukázalo, tvorcovia zvolili k môjmu sklamaniu až príliš bezpečný, romantický, priam doslova rozprávkový koniec, ktorý k zbytku filmu vôbec nepasoval. Príde mi, akoby sa tým chcela dosiahnuť chvála širšieho publika. Mimoriadne by som chcela vyzdvihnúť Simona Bennebjerga, ktorý v roli záporáka pôsobil tak úlisne a nechutne arogantno-detinsky, že každý divák má chuť niečo po ňom hodiť. Brilantné. ()

mira007

Nikdy bych nevěřil jak může být pěstování brambor strhující. Dánské dobové drama s fantastickým  Madsem Mikkelsnem o dobývání nehostinných končin s nepřátelským okolím a trochou smutného dojetí. Za mne zajímavé a pohlcující, ikdyž ten konec mohl být o nějaké půlprocento uspokojivější. ()

bobstock

Za přispění bohatého českého osazenstva jak v roli filmového štábu či herců vznikl krásný, atmosférický film o dánském rašeliništi, které se snažilo obdělat a kolonizovat mnoho svérázných postav. Povedlo se to Madsu Mikkelsenovi v roli válečného veterána Kahlena, který opět zahrál špičkový výkon a tíhu celého břemene za vřesoviště za svůj život za oběti, které museli padnout, jsem cítil celým snímkem. Pomalé tempo, láska a sadistický, rozmazlený alkoholik a soused (Bennebjerg) tomu dodal důvod nevzdat to. 80% ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (více)