Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (94)

alonsanfan 

všechny recenze uživatele

Film na motivy neméně legendární válečné knihy J. Clavella o amerických a britských zajatcích v japonském táboře během druhé světové války. Knihu jsem nečetl, takže bohužel nemohu srovnávat, film mě nebavil až nudil. Táborový život i vztahy mi přišly příliš umělé, neživé, vykonstruované, vyumělkované. Hlavní hrdinové a jejich osudy včetně Krále mě nezajímaly ani nebavily. Celkově mě snímek vůbec nezaujal. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,MÁM PROSTĚ KLIKU“...... /// (kdepak, to nestačí…). Film, který nesahá předloze ani po kolena. Možná má smůlu, že tu knihu považuju za (asi?) svoji nejoblíbenější. V tom filmu není po atmosféře ani ,,smrádku“. James Clavell v tom táboře 3 roky žil… Myslel jsem, že třeba …ale hovno. I to baštění psa, ta vůně – je z knížky cejtit mnohem víc. Nejvíc mně ale chybí, že tu není ani známka po tom, jak ty lidi přemejšlej a proč tak jednaj. Včetně Japonců. Dal bych 2*, ale to kvůli tý knížce, což by (asi?) bylo vůči filmu nespravedlivý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1962 napsal James Clavell, číst nebudu. 2.) Baví mě filmy o přátelství, který je silnější než všechny japonský prachy dohromady. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * /// TI CO NEČETLI, SI FLÁKNOU K PŘÍBĚHU A K NAPĚTÍ (MINIMÁLNĚ) 1* /// (Howgh) ()

Reklama

Tereza_T 

všechny recenze uživatele

Já po dočtení knihy. Já po zhlédnutí filmu.  Následuje fňukání nad tím, jak byla knížka skvělá a film až tak ne. Sorry not sorry. Ten film by pro mě byl asi fajn, kdybych nevěděla, jak výborná ta knížka je. To, že ve filmech bývá míň informací je jasný, to ani není můj point. Co mě tu nejvíc vadilo bylo nepropojení jednotlivejch částí filmu, bylo to jako kdyby herci odehráli scénu, spadla opona, změnila se scéna a herci se napojili někde úplně jinde, bez tý omáčky kolem, která diváka přivede do děje. Nevím, jak bych to vnímala, kdybych tu omáčku neznala, ale já jí znám a prostě mi to bez ní vůbec nefungovalo. Chybělo tam hrozně moc emocí, z filmu to vypadá jakoby Král a Marlow ani nebyli kamarádi. Stejně tak charisma obou hlavních postav, který bylo v knížce extrémně silný jako by se vytratilo v hereckých výkonech, a to hlavně u Marlowa, jehož chování mi ve filmu přišlo nekonzistentní. Scéna, kdy se Marlowovi kamarádi dozvědí o jeho amputaci byla zahraná až řekla bych špatně, vůbec, ale vůbec to se mnou nehlo. Stejně tak napětí, kdy přicházel Grey na prohlídky, při čtení jsem byla napjatá jak kšandy, u filmu vůbec. Vynechání cesty do vesnice mě zklamalo dost, nebudu lhát. Je to jedna ze stěžejních částí příběhu a více méně udává celou pointu s diamantem, kterou si zde asi nečtenáři knihy musejí domyslet. Nerada porovnávám dvě odlišný zpracování, ale Clavell si to prožil a popsal to výborně, Forbes si přečetl, co Clavell prožil a interpretoval to, mě se to ale nedotklo. Co se mi ve filmu líbilo moc bylo zobrazení samotného kempu a předčilo to moje očekávaní. Dalším plusem byla kamera, líbilo se mi zrychlování střihu v napjatých situacích a taky záběry na Krále *mrk mrk. Nechápej mě špatně, pořád je to dobrej film, jen jsem do toho šla s moc velkým očekáváním a s tím, jak je známo občas přijde i zklamání. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Na Králi kryse je silná především předloha, filmová podoba se nevyhnula určitým zjednodušením a problém jsem měl i s hereckým obsazením. Nicméně příběh vzestupu jednoho bezvýznamného vojáka, který v stísněných podmínkách zajateckého tábora prokázal neobyčejnou přizpůsobivost a podnikatelské schopnosti, aby později pochopil, že společenský status se v běžném životě překonat nedá a třídní rozdíly fungují spolehlivě, je sám o sobě tak silný, že na pět hvězdiček postačí. I když česká divadelní verze se mi na televizní obrazovce líbila víc. Celkový dojem: 90 %. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Clavellovu knihu som samozrejme čítal a mám ju vo svojej knižnici, ale aj tak sa nemôžem stotožniť s pohŕdavým porovnaním knihy a filmu niektorými komentátormi. Na prstoch jednej ruky by sa dali spočítať filmy, ktoré prevýšili svoju literárnu predlohu. Veď nejde o nejaké súperenie literatúry a filmu. Kráľ Krysa poskytne zaujímavý zážitok aj divákom, ktorí knihu nečítali. Vďačí za to autentickému prostrediu i postavám a takmer dokumentárnemu prístupu k boju o existenciu, o ktorú vlastne vo filme ide. Dobre sa podarilo vystihnúť živočíšnosť vzťahov, disproporcionáciu väzňov na predátorov a ovládaných naprieč národnostiam a vojenským hodnostiam. Iba schopnosť adaptácie rozhodovala, kto sa vyšvihne hore a kto ostane na spodku. Užil som si tento film a mal som z neho lepší dojem, ako z Mostu cez rieku Kwai a Veľkého úteku. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Slangový výraz „cobber“ je australsko-novozélandský termín, který znamená „přítel“ nebo „kamarád“, a je běžně používaný mezi muži. (sator)
  • Denholm Elliott (podplukovník Larkin) má také zkušenosti z války, a to když sloužil v Royal Air Force. Jednou byl sestřelen a zajat Němci. (sator)
  • Když Timy přijde ošetřit Petrovi ruku, vyndá si z tašky bílou dečku s injekcí a dalšími léky. Po scéně, kdy si umyje ruce, ji vyndá z tašky opět. (Miki8888)

Související novinky

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (více)

Reklama

Reklama