Režie:
Robert AldrichKamera:
Joseph F. BirocHudba:
Gerald FriedHrají:
Michael Caine, Cliff Robertson, Ian Bannen, Harry Andrews, Ronald Fraser, Denholm Elliott, Patrick Jordan, Henry Fonda, Percy Herbert, Ken Takakura (více)Obsahy(1)
Dramatický příběh o válce a statečnosti, odehrávající se na Nových Hebridách.
Kapitán americké armády v Tichomoří je nečekaně převelen k anglické jednotce na malém ostrůvku, aby přispěl k vyřešení válečného úkolu svou vynikající znalostí japonštiny. Po příchodu k pěší jednotce zjistí, že se z dosud poklidnějšího prostředí námořnictva rázem ocitl doslova na minovém poli, kde jde každou chvíli jen o záchranu vlastního života. Proti své vůli se společně se skupinkou několika mužů vydává neproniknutelnou džunglí, aby předali americkému letectvu důležitou zprávu. Při psychicky i fyzicky náročné akci mají také zlikvidovat vysílací stanici, kterou Japonci umístili v druhé části ostrova...
Film natočil vynikající hollywoodský režisér Robert Aldrich, známý westerny Vera Cruz a Apač, gangsterkami Grissomova banda, Líbej mě k smrti, thrillerem Sladká Charlotte, anebo válečným snímky Tucet špinavců, Útok!.
V komorně laděném příběhu důmyslně zachytil atmosféru napětí, strachu uprostřed neznámého prostředí, zároveň - jak prozrazuje ironický název snímku - stejně přesvědčivě zpochybnil válečnou slávu i hrdinství.
(oficiální text distributora)
Recenze (51)
Tešil som sa veľmi, začína to sľubne ale stráca to paru. Staré vojnové filmy, v ktorých hrá Michael Caine sú po väčšine naozaj kvalitné, no toto je akoby nedotiahnuté a namiesto poriadnej akcie proti Japončíkom sa tu medzi sebou bijú a vraždia Američania s Britmi. Sami neviete komu držať palce, pretože všetci sú arogantní a namyslení. Ani ten Pacific si neviete užiť a popravde ani neviem kde sa film natáčal, možno to bolo len niekde u Yenkeeov. Film som si pozrel kvôli účasti Henryho Fondy, no ten si tu skoro ani neškrtol, vo filme je asi 5 minút. Takže sa na neho netešte tak ako ja. Inak ako som napísal vyššie, film v polovici stráca nádych a po obkľúčení Japoncami je to len akási dovolenka v Pacificu. Vojaci oddychujú a debatia a vraždia sa medzi sebou. Celkom nuda. ()
V protipólu téměř všem přítomným hodnotitelům musím označit Too Late the Hero za frackovsky napsaný, natočený i zahraný film, který mě po celou dobu nevýslovně iritoval a nudil - takhle prostě pořádný válečný film nevypadá a ani pár slavných tváří pod vojenskými hučkami to nespraví... K tomu ještě v TV příšerný dabing a Hrdina to u mě projel na celé dlouhé bitevní linii... ()
Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Velmi solidní válečný film slavného Roberta Aldricha. Líný americký poručík je odvelen za druhé světové s britskou jednotkou do džungle na tichomořském ostrově obsazené Japonci... Skvělá závěrečná scéna - běh o život před povzbuzující jednotkou - je hodná zapamatování. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=BZB2Zmz13gw&feature=related ()
Tenhle film mi dlouho unikal. Uvědomil jsem si, že přes velké množství válečných filmů vznikajících v sedmdesátých létech se jich jen velmi málo odehrává v Tichomoří. Pokud se nejedná o ryze válečné velkosnímky, jsou to většinou příběhy o různých menších jednotkách nejčastěji Commandos nebo Rangers, které někam musí proniknout, něco zničit či sebrat a zase se s tím vrátit... Hodně takových filmů bylo natáčeno v Severní Africe. Proto film točený na Filipínách (ve snímku se děj odehrává na Nových Hebridách) byl pro mne - milovníka válčiště v Pacifiku příjemnou změnou. Po úděsné Murpyho válce jsem se těšil, že si spravím chuť. Caine a Robertson - navíc s mým ultra oblíbencem Henrym Fondou toho měli být zárukou. Začátel začal skvěle a já si mlaskal. Dále i přes pár nelogičností mne film cestou džunglí k japonské základně s radiostanicí ještě bavil...slušné bylo i to, že jednotka hned od prvopočátku měla uvěřitelné ztráty a navíc zrovna netrpěla soudržností mužstva. To navíc na nepřátelském území celou cestu kecalo, nebo se přímo hádalo, takže japonské hlídky musely být asi nahluchlé... Základna sama mne šokovala tím, jak Japíci svítili vším co mělo žárovku nebo knot. Od akce na radiostanici to šlo s filmem tvrdě z kopce. Ať už to byl rozhlas po drátě, či japonské letiště o kterém Amíci nevěděli (a to raději úplně opominu neválečná letadla na letišti...). Co mně však naštvalo jak naostřený bambus bodnutý do pozadí byla protiakce našich hrdinů a závěrečný sprint... Dál nebudu spoilerovat, ale samotný závěr mně úplně dostal a člověk nesmí u něj ani krapítek myslet... Je to strašná škoda, mohl to být super film z džungle z druhé světové o malé jednotce se speciálním úkolem. Tohle však byla spíše dobrodružná věc odehrávající se za druhé světové, něco jako zmiňovaná Murphyho válka. Oproti ní to však bylo přeci jen lepší a tak také hodnotím o hvězdu výš. Tři cigára. * * * ()
9/10 Moc pekna tichomorska zalezitost z roku 1942 - japici jsou jeste pri sile a britove hodlaji amikum prokazat malou sluzbicku v podobe likvidace vysilacky na severu ostrova porostleho dzungli. Vsechno ale nejde podle planu a z operace piss of cake se se stava bloodbath, kde preziji jenom ti... K dokonalosti chybelo vysvetleni proc britove nehlidaji svuj kousek pralesa pernamentne, ale jenom ve chvilich, kdy se na obzoru objevi siluety pribyhajicich vojaku (nastesti pro ne vlastnich) a lepsi prokresleni nekterych charakteru zucastnenych vojaku - jinak ale super. Aldrich jak ma byt ()
Galerie (13)
Photo © Cinerama Releasing Corporation
Zajímavosti (4)
- S rozpočtem zhruba 6 250 000 amerických dolarů a výdělkem přibližně 1 590 000 dolarů se film stal jedním z největších kasovních propadáků historie studia ABC. (Martensson35)
- Natáčení probíhalo převážně na Filipínach a to na americké námořní základně Subic Bay. Menší část scén v džungli pak ve studiích v Hollywoodu. (Martensson35)
- Mnoho herců v hlavních rolích mělo válečné zkušnosti. Nejsilnější patrně Percy Herbert, který sloužil u Royal Army Ordnance Corps v Pacifiku a strávil 4 roky v japonském zajateckém táboře. Cliff Robertson (Lawson) sloužil za války u obchodního loďstva, Denholm Elliot (Hornsby) jako navigátor bombardéru RAF, Harry Andrews (plukovník Thompson) si odbyl válečnou službu u dělostřelectva. Henry Fonda (kapitán Nolan) sloužil 3 válečné roky u amerického námořnictva. Michael Caine (Tosh) si prožil bojovou zkušenost ve válce Koreji. (Martensson35)
Reklama