Láska tak čistá a nevinná, jako ji milujeme ze Srdcerváčů, rozkvétá v horkém létě roku 1982 i mezi dvěma mladými Italy. Situaci jim však komplikuje silně homofobní prostředí sicilského městečka. Sedmnáctiletý Gianni prošel nedobrovolným coming outem a potýká se s neustálými útoky, zatímco Nino žije svůj život v milující rodině v sladké nevědomosti o své sexualitě. Náhoda spojí jejich cesty a z kluků se stanou nerozluční přátelé. Brzy ovšem jejich vztah přeroste v čirou lásku a to jediné, po čem touží, je prožít svůj milostný příběh beze strachu. Sicilská společnost výbušná jako ohňostroj, se kterým obchoduje Ninův otec, jinakost neodpouští. Zvítězí nevinnost a cit nad konzervativností a tvrdostí, nebo vzplane a zůstane po ní jenom nahořklý, duhový dým? Film podle skutečných událostí, který rozmrazí srdce a přesvědčí, že pravá láska existuje. (Queer Kino)

darjeeling

Velice působivý italský snímek s romantickou a vztahovou tematikou o dvou homosexuálních chlapcích, kteří se musí vyrovnávat s extrémně konzervativním prostředím malého města, ve kterém vládne veliká averze a předsudky vůči gayům. Film je inspirován skutečným příběhem a odehrává se v roce 1982 v Itálii. První polovina filmu měla celkem pomalé a rozvláčné tempo, ovšem druhá polovina byla úžasná a bylo v ní spousta dramatických, dojemných a poutavých scén. Výborně vystavěný příběh o sbližování dospívajících chlapců. Film na mě působil uvěřitelně a lidsky, bez klišé a typizace postav. A právě to dodávalo snímku jeho autenticitu. 80% (KVIFF 2023) ()

gemi

Příslušník LGBT komunity před coming outem dává automaticky pět hvězd, ale já jsem dostal přesně to, co jsem si představoval, že dostanu. Pppooommmaaalllééé drama, které by bylo snesitelnější, kdyby součástí štábu byl střihač. Takto jsou ty typicky italské, až divadelní herecké výkony skoro nesnesitelné. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 9/10. ()

sarulefilm

KVIFF57: Dojemný snímek, který ve mně vyvolal vlnu emocí a je to asi nejlepší film, co jsem na festivalu viděla. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, ale dostala jsem mnohem víc, než bych si uměla představit. Zářivě barevná atmosféra Itálie 80. let diváka okouzlí a snadno ho vtáhne do emočního příběhu. Dva hlavní představitelé jsou moc sympatičtí a záleželo mi na nich. Skvěle vykreslené je i jejich okolí, partička z města, kde bydlí Guinni a veselá rodinka Nina, které právě silně reagují na vztah dvou kluků, co se vzájemně hledali. Upřímně se mi to líbilo víc než populární Dej mi své jméno (2017),které to trochu připomíná. ()

NikiVai

Poslední vteřiny mě naprosto rozsekaly ... Velmi příjemný film, natočený v pomalém tempu, které diváka nechává vychutnat si krásu i drsnost prostředí, vztahů, lidí samotných. Celý snímek byl velkým zážitkem plným emocí. ()

Fahrenheit

Zcela nečekaný vývoj děje. Nádherně zachycená atmosféra každodenního života na Sicílii, bez příkras. Úchvatní oba hlavní protagonisté. Kdy konečně peklo homofobie pomine? ()

StandikK

Strašné drama. Na tomto filmu jde však vidět rozdíl mezi Američany a Italy. Američané, kdyby natočili film o dvou teplých, tak by polovinu filmu po sobě skakali, jak veverky, Italové naštěstí natočí decentnější drama bez většího náznaku dvou teplých kamarádů. ()

Marek.Jancar

Tuto recenzi píšu jako člověk, který nevěděl nic o inspirací reálnou událostí. Bez spoilerů mohu pouze říct, že kulisy, herecké výkony a celkově téma na mě velice zapůsobilo. Seriál doporučuji všem homofobům, kterým by za určitých okolností mohl otevřít oči. Podle mého názoru velmi střízlivě a realisticky zachycuje život na Sicílii v 80. letech minulého století a podává sondu do pokrytecké křesťanské morálky, která tvrdě a nekompromisně trestá ty, co se nějakým způsobem liší. Velmi emocionální konec, doporučuji sledovat za slunečného dne. ()

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

30.10.2023

Ve čtvrtek 2. listopadu začíná Queer filmový festival Mezipatra, který v Praze potrvá až do 9. listopadu. Poté se přesouvá do Brna, kde 17. listopadu končí. 24. ročník se ponese v tématu Na rozcestí… (více)