Nevyřešený případ

• Česko Není Sherlock jako Holmes (více)

Ve skutečnosti své případy nevyřešil Sherlock Holmes (Michael Caine) , ale dr. Watson (Ben Kingsley). Alespoň v této komedii tomu tak je. Avšak při vyšetřování jedné záhady je dr. Watson zabit a vyřešení zůstává na Sherlocku Holmesovi, najatém herci a alkoholikovi. Neobvyklá filmová variace známé knihy A.C. Doyla. (alziranka)

kareen

Víte, že Sherlock Holmes byl jen najatým hercem, majícím věčné problémy s alkoholem, zatím co hlavním geniálním mozkem v pozadí všech vyřešených případů byl dr. Watson? Alespoň je tomu tak v britské krimi komedii, jejíž hlavní předností jsou bezesporu Michael Caine a Ben Kingsley v rolích slavné dvojice. Na jedno shlédnutí celkem slušné, ale nic ohromujícího. ()

ArdathBay

Příjemná komedie (ne)jen pro milovníky nejslavnějšího detektiva světa. Delikátní britský humor s kvalitními hereckými výkony tvoří další i když velmi odlišný střípek Sherlocka Holmese a neméně důležitého pana e... no... mám to na jazyku... Watsona přece, jak jsem mohl jen zapomenout. P. S. Chybělo mi více humorných situací. ()

Radek99

Povedená parodie kriminálních příběhů s geniálním detektivem Sherlockem Holmesem a jeho věrným druhem dr. Watsonem. Na Baker Street 221b však tentokráte něco není v pořádku, neboť oba souvěrci si takříkajíc vyměnili role...což je samo o sobě vcelku dobrým nápadem (i když mi drahnou chvíli trvalo, než jsem si na to zvykl, netušil jsem totiž, že jde o parodii) a příčinou mnoha komických peripetií a situací... Je to popravdě vyfabulováno vskutku sofistikovaně - o činech Sherlocka Holmese víme jen ze záznamů Holmesova kronikáře doktora Watsona, co by se ale stalo, byl-li dotyčný doktor Watson šibal a většinu případů slavného detektiva si jenom vymyslel? Nebo si snad vybájil i samého Sherlocka Holmese? :-) Parodie Thoma Eberhardta se nese ve staroanglickém dobovém duchu ctícím tradici i ducha knižních předloh a ve své podstatě se nejvíce blíží parodické škole Mela Brookse, komika je víceméně situační a rámec holmesovského mýtu využívá, ale neznásilňuje... Podobné filmy: Dobrodružství mladšího a chytřejšího bratra Sherlocka Holmese ()

Gemini

Režisér pozdějšího Kapitána Rona se v roce 1988 ujal taktovky v případu marného ochotníka s náklonností k lahvince a geniálního inkognito detektiva. Výsledkem byla bez problémů koukatelná tak trošku detektivní a trošku dobrodružná komedie, která mi po letech vyplula na mysl, když jsem viděl Nolanův Dokonalý Trik, který se odehrává v téže době, Michael Caine v něm má důležitou roli, a rovněž se v něm vyskytuje ožrala příslušící k herecké profesi... v případě Prestige jde ovšem o poněkud jinou ligu. 60% ()

mortak

Roztomilá komedie, která sice využívá klasický model outsidera, jenž se v rozhodující chvíli "pochlapí", ale hlavní důraz spočívá v parodii na systém celebrit - viz nádherný výlet na anglický venkov se zastavením v malebném "Shakespeare arms". Vše vrcholí akčním finále v divadle. A jak Caine, tak Kingsley se ve svých rolích vyžívají. ()

• Postava vydavatele Normana Greenhougha (Peter Cook) je inspirována skutečným šéredaktorem Herbertem G. Smithem. Byl to právě on, kdo od roku 1891 do roku 1927 otiskoval Doylovy holmesovské detektivní příběhy ve svém časopise Strand. (PhillM.)
  • Pozorný divák si v závěrečných titulcích může všimnout věty „S omluvou zesnulému Siru Arthuru Conanu Doylovi, stvořiteli Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.“ (PhillM.)