Režie:
Cheh ChangKamera:
Nico Man-wan WongVOD (1)
Obsahy(1)
Škola Aliance vyhraje turnaj kung-fu. Poražení se s tím nehodlají smířit a povolají si na pomoc Kembuchiho a jeho školu 5 elementů, kteří ovládají ninjitsu ve stylu pěti přírodních elementů (slunce, voda, oheň, dřevo a země). Ninjové vyvraždí školu Aliance, pouze jedinému se podaří uniknout - Xiao Tian Haovi. Ten se uchýlí k mistru Yangovi, aby se od něj naučil záhadnému umění ninjitsu. Xiao teď tedy zná tajemství tohoto stylu a může pomstít smrt svých bratrů a mistra z Aliance. (maverick10)
(více)Videa (1)
Recenze (23)
angl. název FIVE ELEMENTS NINJAS Chang Cheh bez svých hlavních hvězd a peněz na výpravu je figura s odsekanýma nohama a rukama. Lo Meng tu obstarává pořádnou porci zábavy svým toporným neherectvím a Wai Man nemá charisma, děj se Changovi úmorně natáhnul a ztratil na dynamičnosti a všechno dodělaly kostýmy, za které by se nemusela stydět žádná Love Parade (jejich tvůrce se pro jistotu vytratil i z titulek, ale sázela bych na Liu Chi Yu, který provázel Changa celou poslední etapu jeho tvorby a běsnými kreacemi filmy dorážel.) Cheng Tien Chi se co se choreografie týče moc snažil, ostatně spolupracoval s Lau Kar Leungem i Jackiem Chanem, takže se učil od mistrů a jeho bojové sekvence film docela zachránily. Pro evropského hledače béčkovek je to žádaná laskomina, ale já bohužel nechci vidět Changa v béčku, protože mám příliš ráda jeho špičkové filmy.2.5/10 ()
Pokud jste viděli jakýkoliv film od Cheh Changa, tak víte přesně do čeho jdete: vše je tu jaksi papundeklové a pan mistr zvukař má ve své databázi asi dohromady 3 efekty. Trochu něco jiného než klasikové Jackie a Jet, ale přesto hodně kvalitní souboje potěší (neviděl jsem jiný film s větším poměrem akčních scén ku stopáži). Pochválil bych originalitu zbraní a gore efekty některých smrtí, které zvedají Five Element Ninjas z bahna průměru. 60 % ()
Velice zajímavá záležitost. Perfektní bojové scény, v nichž se přeživší bojovníci z vyvražděného čínského kláštera musí utkat s japonskými ninjy. Mezi těmito scénamy je však naprosto podprůměrný, laciný děj, který působí neuvěřitelně směšně. Hlavně díky naprosté neschopnosti herců cokoliv hrát. Sledovat bojovníky v podivných bílých, bizarních oblecích, se srandovními, nalepenými kotletami je nevšední zážitek. Nevšední jsou ale také souboje, v nicž se mísí přehnaná krvavost se skvělou atletikou:-) V sedmdesátých letech natáčel Chang Cheh lepší filmy, ale ne tak bizarní, a tedy divácky zajímavé. ()
Začátkem 80. let se studio Shaw Brothers snažilo vypořádat s tím, že jejich kung-fu filmy pomalu upadaly do stereotypu, a tak se trochu odvázalo a natočilo pár zábavně ujetých obskurností. Five Element Ninjas jsou totální pakárna, ale v tom nejlepším slova smyslu. Zápletka je pro kung-fu film typická, plná heroismu, sebeobětování, intrik a zrad. Hrdinové se mstí za vraždu svého mistra... no znáte to. Největším tahákem jsou tu nicméně úchvatně absurdní bojové techniky zákeřných japonských ninjů, kterými dokáží překvapit kdejakého čínského kung-fistu, věřícího ve férový boj, ale i diváky, kteří už v podobných filmech leccos viděli. Vždycky, když se ve Five Element Ninjas objeví něco naprosto šíleného, tak si říkáte, že už to nic dalšího nepřekoná, ale každá další scéna vás vyvede z omylu. Sluneční ninjové oslepují své protivníky třpytivými deštníky, lesní ninjové přepadávají nic netušící bojovníky v převleku za stromy, vodní ninjové se šnorchly nečekaně vyskakují z vody, ohniví ninjové se vyžívají v pyrotechnice a podzemní ninjové se dokáží zavrtat do země a okus dál vám z ní vrazit kopí do genitálií. Neméně zábavná je pak šílená vynalézavost, s jakou jim již poučení kladní hrdinové posléze začnou dávat na frak. Na vodní ninji použijí rybářskou síť, podzemní ninji pro změnu rozdupou chůdami atd. Akční scény jsou nabité ulítlými akrobaciemi a komiksově přehnanou brutalitou. Bojovníci si tu doslova šlapají po vnitřnostech a jsou roztrháváni vejpůl holýma rukama. Akce se sice odehrávají ve viditelně levných kulisách s domalovanou oblohou a za stále stejných laciných zvuků, ale mají neskutečně vypiplanou choreografii s dokonalým načasováním. A to i v soubojích, v nichž jeden bojovník bojuje s pěti soupeři naráz. Synchronizace rychlých pohybů tolika zápasníků najednou musela být opravdová dřina a funguje tu na výbornou. Režie by sice mohla být kapku nápaditější a kamera méně statická, ale i tak jde o jednu z nejlepších kung-fu podívaných, co jsem kdy viděl. ()
Dva klany súperia že kto z nich má lepšie kung-fu. Tí v bielom drvivo vyhrávajú a tak si tí v čiernom zavolajú na pomoc aj jedného japonského samuraja. Ten oplýva rôznimi múdrosťami ale aj tak prehrá a musí teda spáchať harakiri. Má však brata a ten je šéfom ninjáckej bandy ktorá potom príde a vyzabíja celý ten biely klan, samozrejme okrem jedného ktorý potom zasa vycápe všetkých ninjov až budú zelený. Nie je to žiadna intelektuálna zábava, rákosníci sa jednoducho neustále mlátia, sekajú a trhajú na kusy. Chlap čo sa potkne o vlastné črevo čo mu vytŕča z nohavíc sa tak často nevidí. Choreografia súbojov je veľmi slušne vymakaná a dosť náročná. Odfláknutá je len povinná tréningová sekvencia kde posledný z klanu príde k majstrovi, chvíľu tam potom stvára nezmysly s šatkou cez oči a nakoniec k novým schopnostiam vyfasuje aj troch bratov ktorí mu helfnú proti ninjovským zmrdom čo sa maskujú ako stromy, vyskakujú spod zeme aj z vody a mávajú dymovnicami. Konfucius vraví - Haíííííííííííííííííííííáááááááááá... čo v preklade zhruba znamená že je to podarená kungfáckoninjovská konina. ()
Galerie (22)
Photo © Shaw Brothers
Zajímavosti (1)
- Akční režii měl na starost Wai Man Chan. (Epistemolog)
Reklama