Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

Anderton

S Point Blank má tento film spoločnú maximálne východziu zápletku, takže nejedná sa o žiaden remake, ktorý by mu vzdával hold. Na to pozor. Odplata je svižnejšia, neberie sa príliš vážne a je to proste čistá zábava. Ubehne to ako voda, všetci sú cool (tentokrát v dobrom zmysle slova), Liu a Bello sú sexi, takže nemáte sa načo sťažovať. Inak, ako takto povrchne sa tento film komentovať nedá, pretože toto sú vážne jeho jediné prednosti. Záleží na tom, či ste zrovna správne naladení. ()

dobytek

Když ve filmu vidim, jak někdo zapálí benzín tim, že do něj hodí vajgla, tak mám chuť to vypnout. Tohle jsem sice nevypnul, ale zanechalo to ve mně takovou Béčkovou pachuť. Každej si to může zkusit, že vajglem prostě benzín zapálit nejde. Jinak na celym filmu se mi nejvíc líbila Lucy Liu. Od tý bych se snad nechal taky potrestat. ()

Divočák

Megamor!!! Gibbson je tady drsnější než kdykoliv jindy a nebezpečně mu to sedne. S nikým se nesere, před nikým nemá respekt (díky čemuž i pořád dostává do držky) a postupně likviduje jednoho bosse za druhým, jako by se nic nestalo. Všechno má navíc moc dobře vymyšlené a občas se i divíte, že mu to tak dobře vychází. Už to samo o sobě by na dobré hodnocní stačilo, jenže ono to ještě není všechno a autoři vám jako šlehačku na dort servírují zatuchlou noirovou atmosféru a spoustu perfektních vedlejších postav v čele se slizounem Reznickem, dominou Lucy Liu nebo duem zkorumpovaných koblihových poldů, kteří si myslí, že s Gibbsonem můžou vyjebat. Nemůžou... Ale teď už uhněte, jdu si sehnat tu verzi s alternativním koncem! ()

MM_Ramone

Porter je tvrdohlavý, drsný týpek. Zločinec, profesionálny zlodej. Ale v hĺbke duše je to férový chlap. Chce len to, čo mu patrí. Podiel zo zisku a tiež „Odplatu“ za podraz, ktorý bol na ňom spáchaný. Preto sa rozhodne tvrdo ísť za svojim cieľom. Chce svojich 70 tisíc dolárov. Nezastaví ho žiaden Syndikát, ani Podnik, ani armáda krkatých zabijakov, ani najvyšší pohlavári mafie. Neprestane pokiaľ nedostane, čo je jeho. Výborný akčný krimi thriller, v ktorom si zahral hlavnú úlohu Mel Gibson. Odhliadnúc od afér, ktoré ho v poslednom čase prenasledujú v súkromnom živote, musím konštatovat, že je to charizmatický muž a výborný herec. Mel Columcille Gerard Gibson je borec. **** ()

StarsFan

Těžko si představit více cool zabijáka než je Mel Gibson a lepší film od muži, který si jde hezky přes mrtvoly pro svých 70,000 dolarů, než je Odplata. Má to všechno, co má pro mě film o pěti hvězdičkách mít: skvělé herecké výkony, kamerovými filtry krásně dokreslenou vizuální stránku, výbornou režii a scénář, drsné prostředí, styl, hlášky, stylovou hudbu, kde sem tam zazní nějaký ten song od Sinatry... Tím vším se zkrátka Odplata stala mou malou úchylkou, kterou si pro potěšení čas od času pouštím. "We went for breakfast... in Canada. We made a deal; if she'd stop hookin', I'd stop shooting people. (Pause) Maybe we were aiming high." ()

• Brian Helgeland obsadil Mariu Bello po tom, čo ho nekonečné pátranie priviedlo k hromade konkurzov na videokazetách na nerealizovaného Supermana z 90. rokov. Potom, čo jej ponúkol rolu, Bello to odmietla so slovami, že táto rola nie je pre ňu. Helgeland tak veľmi chcel, aby bola vo filme, že ju doslova prenasledoval dva týždne, kým nakoniec so svojou účasťou súhlasila. (Arsenal83)

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (více)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)