Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Satira o viktoriánské Anglii v době války ukazuje v plné nahotě rozdíly mezi aristokracií a nejnižšími společenskými vrstvami. Herecký koncert Vanessy Redgrave a Johna Gielguda. Během neblahého nasazení britských jednotek v Balaklavě během Krymské války byli věrní vojáci, kteří slepě poslouchali rozkazy, posláni na jistou smrt. Příběh byl již předtím čtyřikrát zfilmován, zde však tvoří vlastní událost pouze jakýsi dodatek k hlavní zápletce. Snobští aristokraté a neúspěšní kariéristé spolu s nabubřelými aristokraty rozhodnou o 600 mužích, kteří jsou tisíce kilometrů od domova. Filmem proniká otevřeně protiválečný a satirický nádech, což graduje zejména, když se neschopní generálové mezi množstvím mrtvých těl přou o to, čí je to vina. Působivě jsou též zobrazeny vlastnosti jako fanatismus, odhodlání a slepá podřízenost, které způsobily smrt stovek vojáků. Snímek se může také pyšnit skvělým hereckým obsazením, jemuž dominují Trevor Howard, John Gielgud a Vanessa Redgrave. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejkritičtějších anglických režisérů Tony Richardson se ve svém snímku zabývá katastrofálními důsledky neschopnosti a chybných kroků vojenského velení. Film se v sobě snaží zachytit a zcela otevřeně ukazuje reálné události které již za zmíněné Krymské války vedly k tragickému zániku celé jedné brigády britské lehké kavalérie. Vedle hlavního herce Trewora Howarda, jsem si také všiml že zde vystupovali i obě hlavní hvězdy Antonioniho Zvětšeniny , Vanessa Redgrave a David Hemmings. ()

helrohir 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý, hoci pomerne málo známy snímok, ktorý sa s trochou satirického nadhľadu zameriava na spoločenské pomery v armáde v časoch viktoriánskej Británie. Skutočnosť, že sa vo vtedajšej dobe ľudia naozaj chovali ako totálni idioti je dosť zarážajúca. Tomuto filmu nemožno uprieť istú nadčasovosť, nakoľko na rozdiel od iných dobových historických filmov neponúka typické hrdinské klišé, ale vyznieva skôr kriticky. Dej filmu však plynie dosť pomaly a nejaké výraznejšie dejové posuny prídu len v závere. Aj tej pravej vojnovej akcie je tam dosť málo, hoci na útok ľahkej brigády sa teda pozerá naozaj dobre. Herci sú vcelku dobrí. 60%. ()

Reklama

tomalakis 

všechny recenze uživatele

Já to nízké hodnocení chápu. Tenhle film je zkrátka příliš sofistikovaný a běžnému divákovi nedá prakticky nic z toho, co by očekával. Chcete válečný film? Bitev je tu pramálo. Chcete drama? Najdete jen ironii a absurdno. Chcete prožít pohnuté osudy současníků? Žádný z nich nepochopíte. Chcete historii? Té budete mít vrchovatě, ale s podstatným problémem: historii naprosto nepřefiltrovanou moderním pohledem. Protože tenhle film nevyvinul nejmenší úsilí zalíbit se nějak divákovi (antiklimatický, otevřený konec musel pro mnohé působit jako vyložená facka, což nepochybně měl), ani se nepokusil uchopit nějaké téma, s kterým byste se mohli ztotožnit, ani nezasadil žádný nadčasový a šablonovitý narativ do historických kulis, ale podává naprosto syrové a nezaobalené svědectví o době, kdy muži byli nafintění panáci přespříliš zabraní do vlastní cti a ženy pitomé slepičky tlachající nesmysly a jejichž každodenní pachtění vám bude připadat, jak z jiné planety. Všechno je to ale precizně napsané a vypiplané, a působí neuvěřitelně autenticky (komparz ve svatební scéně), že začnete hledat, jestli se Vanessa Redgrave nebo David Hemmings skutečně nenarodili v 19. století. Navíc pastva pro oči: scény na jezírku, všechny ty uniformy, garderóby a vůbec smysl pro detail, parádně rozpohybované ilustrace z dobových periodik (od Richarda Williamse), i pastva pro uši: předpotopní angličtina (dabing ani nezkoušejte, připravíte se o polovinu zážitku a stejně těmhle lidem neporozumíte) a skvělá hudba Johna Addisona... Forma tu skutečně zvítězila nad obsahem, ale zato dostala vrchovatě naloženo. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,RIEŠENÍM VOJNY JE IBA DOBRE BOJOVAŤ. A KEĎ SA BOJUJE, JE NAJLEPŠIE BOJOVAŤ NA SMRŤ." __ Aj napriek hodnoteniu 59% , je tu mnoho komentárov, ktoré tento film oceňujú 4* hviezdičkami. Daní užívatelia tak podľa všetkého dostali to, čo aj čakali a možno film videli v pôvodnom znení alebo s iným dabingom než je na MGM. Nedá mi nedodať, ako si cením túto TV stanicu, hlavne jej snahu vysielať mnoho starších zabudnutých filmov, ktoré by sme inak vďaka súčasným trendom našich TV staníc zrejme nikdy nemohli vidieť, no keď už sa robí dabing k nejakému filmu, nemôže byť aspoň solídny, keď už nie na profesionálnej úrovni. Predabovanie celého hereckého ambasáblu dohromady možno 10 ľudmi je vo výsledku ešte zúfalejším a strašnejším počinom než je tunajší finálny jazdecký útok. Späť však k filmu. Ten má slušné herecké obsadenie, dobrého režiséra a za zlú nemožno označiť ako výpravu, tak aj vizuálnu stránku (oceňujem najmä karikatúrne vstupy do deja, ktoré by takmer vydali na samostatný animovaný film), predsa mu však dávam skôr nelichotivé hodnotenie a príliš na tom meniť nemôžem. Zo začiatku sa aspoň z môjho pohľadu jedná o priam nehoráznu nudu a vlastne nič dôležité pre ďalšie napredovanie sa tam nedeje. Tešil som sa aspoň na druhú polovicu, ktoré už obsahuje vojnové ťaženie na Krym, no ani tu to nie je žiadna sláva. Richardson tu postup vojsk sníma často z veľkých celkov čím vie snímke dodať až monumentálne rozmery, samotnú akciu však príliš točiť nevie a výsledok zodpovedá skôr chaotickému estrádnemu mávaniu šabličkami. Čo je však dôležitejšie, nevidím nejaký zmysel celého tohto počinu. Príčiny samotného konfliktu tu príliš objasnené nie sú a vyžaduje sa tu pomerne značná divácka znalosť (britskej) histórie. Povedal by som, že viac než o dokumentáciu predkladaných udalostí, tu išlo skôr o kritiku pomerov v armáde, ktoré sú v určitom zmysle stále nemenné. Možno, ak by som film videl v pôvodnom znení ocenil by som aspoň herecké výkony, i keď ktovie, takto nie je naozaj čomu tlieskať. (75. hodnotenie, 10. komentár k filmu) ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

"Smutný den, až armádě budou velet muži, co vědí až moc dobře, co dělají." Nikoliv tak docela válečný film, ale spíše sonda do společenských vazeb dobové Británie na příkladu vojenského prostředí, tedy nám tolik blízká švejkovská paralela. To vše s tradicí dávkovaného, odlehčujícího ostrovního humoru (včetně animovaných pasáží - Zeman, M.Pythons), mnohostranně pestrou kompozicí, poetikou, neokázalým herectvím řady vedlejších rolí. V celkovém vyznění přesná střelba na dysfunkce rituálního řízení a strnule konzervativní společenské stratifikace, aktuálně pak dokonalý popis současného světa s všeprostupující nekompetencí a nezodpovědností (bankovní sektor, vnitřní i zahraniční politika) a idealismem na druhé straně. To vše shlédnuto v době aktuálního dění v okolí Sevastopolu a západního angažmá v islámském světě. Déja vu 1853-56. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Film byl nadabován česky, režii měla Olga Walló. Ta vzpomíná na příkaz vystřihnout všechny krvavé scény, čímž se film zkrátil na 47 minut. Ve finále emigroval přestavitel hlavní role Jan Tříska, takže film nebyl odvysílán. (sator)
  • První film, ve kterém se objevili Natasha Richardson a John Hallam. (ČSFD)
  • Pro zachování autenticity muži nepoužívali ve filmu žádný makeup a ženy jen ten, který byl v 19. století běžný. (ČSFD)

Reklama

Reklama