Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?
Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás. (Artcam Films)

ratpile

První "home invasion" polovina byla zábavná a člověk si užíval odpudivě povědomou Pekovou a civilně hrající Nesvadbovou. Jakmile se ale děj přesunul mimo bytovou jednotku, šlo to trochu kytek, protože se vypařila budovaná intenzita. Poslední třetinu jsem nepochopil (Kocour, skála) a nebo mi záměr uniká. Ubral bych na umění a přitlačil na tmelu a žánrové intenzitě. Něco mezi 3-4. ()

Bublasaurus

Tak nejhorší na tom je to, že já jsem zatím ještě vnuk a už se mi to děje. Musím si tedy dávat pozor do budoucna, ať se mi to nestane ještě jednou v životě… Každopádně to je horor a to pořádný - ani Ghoul česko-ukrajinsko-britský na to nemá, a to je co říct.  Hlavní dvojice je mi celou dobu líto, protože tohle nechce zažít v životě nikdo a už vůbec s tím nikdo nechce vyrůstat. Jděte raději na překrásnou Madam Web ať se vám nepřižene životní krize!! ()

Fungore

Totálně nadhodnocený film o ničem. Herci slušní, bába otravná. Horor? Ani omylem! Hororové prvky? Absolutně žádné. No a co, že je to lehce bizarní? V dnešní zvrácené době je tohle jen chabý, nudný a typicky český pokus o “něco”. Schválně říkám “něco”, protože s tímhle koncem, jaký film má, je to jen nic a ztráta času. Nechápu lidi, co si tu nad tím vyloženě h*ní.. Není to dostatečně bizarní, ani dostatečně divné, ani vubec vtipné a už vubec ne hororové. Doufal jsem, že to holčina ke konci už nevydrží, přepne jí v hlavě a vezme situaci do svých rukou a aspoň uvidíme nějakou krev, nějaký zvrat.. cokoliv. Jenže na konci se nestane absolutně nic. Tohle, že má být nějaké filmové překvapení? To si ze mě už děláte srandu… vy rádoby intelektuálové. ()

kubas369

3/10. 85 minut totálního utrpení. Už dlouho jsem neviděl tak nepříjemný film, kde jsou naprosto všichni, krome hlavní dvojice, totálně na ránu. Chápu, co je záměr ale mne to prostě nesedlo, já se tady nemám čeho chytit, tady není nic kromě psychického hnusu. Celý film jsem si říkal ,,proč se tak trestaš" ale nakonec jsem to dokoukal až do nejasného konce. A kde je ta komedie? Nebo alespoň troška nadsázky? ()

titmok

Docela otravný film. Nič špeciálne mi tu nevyniká, dokonca som sa v určitom momente pristihol povedať si, že angličtina by sa tomu hodila viac. Nefunguje tu dokonca ani frustrácia mladého páru zbaviť sa nechceného hosťa, skôr nastáva frustrácia na neschopnosť mladého páru zbaviť sa nechceného hosťa. Nemôžem zase krivdiť, občas som sa zasmial, ale humor bol prevažne suchý bez nejakých lepšie zakomponovaných nápadov. Hudobné prvky fungovali celkom skvelo a darilo sa im vytvoriť takú psycho atmosféru. Stále som bohužiaľ ale toho názoru, že plagát je lepší než samotný film [Febiofest 2024] ()

Pete

Nejděsivější je, jak se slibná anekdotická zápletka (a že mě první půlka docela bavila) úplně rozpadne a vyšumí do ztracena. Až do příšerné ztráty času, za jejíž pachuť bych nejradši ohodnotil odpadem. Pamatuju si, že jsem byl tak nějak podobně rozpačitý už minule z Chaty na prodej. ()

MFloyd

Solidní film, ze začátku divnokomedie, která se postupně mění do ještě většího bizáru a ano, až psychohororu, alespoň v podání starší generace, která tu působí, jako přepálená verze neúspěšných a zhrzených lidí, co mají potřebu si ulevovat na mladších. Pro mě to působilo dost děsivě, ale věřím, že je to jen subjektivní. Simona Peková skvěle nesnesitelná a vlastně jediná postava, co to celé táhne. Ostatní ansámbl je spíše průměr a nemluvě o konci, kvůli kterému hodnotím pouze jako lehký nadprůměr. ()

Tominni

Rozporuplné pocity. Na jednu stranu tleskám za námět a herecký výkon Simony Pekový, Český lev je ve správných rukou. První polovina filmu je skvělá, má napětí a očekávání, kam až tento sociální souboj dojde. Ale pak už se dostavují prvky až trapnosti a konec mi k tomu vůbec nesedl a celý film poměrně srazil. Ale i tak je celkový výsledek nakonec mírně pozitivní. ()

Fabe

Docela zklamání. Řemeslně a herecky, až na místy přehrávající Pekovou, dobrý film, který bych asi ocenil více jako divadelní hru. Jako satira balancující na hraně absurdní komedie s hororem to má nevyužitý potenciál a jakoby film nevěděl, čím chce být více...měl by vidět každý, kdo si kdy stěžoval na svou tchýni:) ()

Binne

Věřte mi, že pokud tohle považujete za horor, s mojí drahou matičkou byste nevydrželi v jedné místnosti ani půl minuty. Každopádně, ústřední hrdinka je typická narcistická sociopatka, která je zvyklá na to, že skrze manipulaci a neustálé citové vydírání ji projde doslova všechno. Valerie přichází v noci, přichází a veze si sebou velký kufr plný lží, blahosklonnosti a sklonům k neustálému kontrolování všeho a všech. Valerie tak naruší poklidný život manželského páru, přičemž se ukazuje, že veškeré vztahy v jejím životě jsou silně narušené, ze svého syna vychovala slabocha, který se nedokáže postavit ani za svou ženu, natožpak za sebe. Hlavní protagonistka úzkostlivě nesnáší samotu, takže s tím, jak manželský pár vyhledává útočiště, Valerie se dle toho pohybuji i mění své chování v závislosti na situaci. Celé rodinné drama vrcholí, když do bytu manželského páru nastěhuje zatuchlého opilce, který má plnou pusu socialismu a starých dobrých časů. Celý příběh je o tom nejhorším, co se v každém z nás schovává a zároveň se jedná o zdánlivě nevinné lidské vlastnosti, které mohou zničit celé rodiny. Snímek je dobrý, vzbuzuje přesně ty emoce, které měl v úmyslu budit a zároveň byl nesmírně rozčilující. ()

garry

Jasný mediální a kulturní trend vytvořit ze seniorů monstra, která vysávají mladou, pokrokovou a dynamickou generaci. ()

Alden_Larson

Tento film určitě není pro každého, doporučoval bych se před jeho shlédnutím obeznámit s předchozí tvorbou Tomáše Pavlíčka, on má jako režisér a scénárista jistý styl, který se v české kinematografii jen težko napodobuje. Tento film se mi moc líbil, ale jsem z něj trochu zmatený. Děj byl zajímavý, ale konec mi přišel možná až moc otevřený. Postavy ale byly skvěle napsané a měly mezi sebou skvělou dynamiku. Prezentace byla výborná, ale bylo tam pár scén, které podle mě mohly být natočené trochu lépe. Herecké výkony byly všechny fantastické, Simona Peková byla ve své roli nesmírně přesvědčivá. Hudba byla dobrá, ale místy mi přišla trochu nevhodná. 8/10 ()

Sady1993

Škoda že v poslední třetině se autoři rozhodli scénář hodit do hajzlu. Do té doby naprosto skvělá drama. Netuším, kde v tom kdo vidí komedii, ale ok :) ()

Detektiv-2

Přišla v noci, trochu pobavila, pozlobila připravila si půdu v podobě skvělé atmosféry. Na chvíli odešla, zastavila se na lobotomii a bylo jí to málo, tak vzala kámen a jebla se s ním několikrát do hlavy a tvůrci pěkně vyjebali s diváky. Asi takto by se to dalo shrnout aneb jak se dostat od brilantní černé komedie, ze které až mrazí, k naprosto neuvěřitelné, bizarní a hloupé ártovce v podobě závěrečného dějství. Musel jsem se hodně držet, abych nedal ještě o hvězdu míň, protože tak naštvaný jsem z kina už dlouho neodcházel. Opravdu zahozená šance jak dobře vypointovat nečekaný a zábavný námět. ()

Fin_429

Úžasná práce. Ne, jako vážně. Snad jediná česká komedie, která měla spád, nebyla o hláškách, měla plynoucí děj s koncem, který si může kdokoliv interpretovat jak chce. Přišla v noci si totiž s vámi hraje a ačkoliv je scénář mnohdy přehnaný, když jsem se ptal ostatních říkali, že je to jakoby ten film psal sám život. A to je myslím si mnohdy lepší pochvala, než že se film nebojí. Skvělý, nejen český, film... ()

j.sorensen

Proč je to označeno jako horror? Aby to přitáhlo hodně lidí a ti se pak styděli si přiznat, že se nechali napálit a vynášejí zde film do nebes? Absurdní hloupost, která by se nikdy nestala? ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy