Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

Autogram

Film o ceste Anglicka od čistokrvnej monarchie k parlamentnej demokracii je zaujímavý a tiež dlhý, ako bola dlhá táto ich cesta. Oveľa dlhšia, ako obdobie zachytené v tomto filme. Film má všetko potrebné pre tento typ historického filmu, výpravu, dialógy, hercov, ale nemôžem pri ňom ísť na štyri hviezdy, lebo som ho nedokázal dopozerať naraz na jeden záťah, čo by bolo potvrdením jeho výnimočnosti. Keď nie celý film, výnimočné boli určite prejavy Cromwella v parlamente, aj mimo neho. –––– A proto jsem přesvědčen, že v Irsku nebude mír, dokud nerozdrtíme katolickou cirkev. –––– Co nalézám? Anarchii, korupci, rozpory a věčné vnitřní zmatky. Nepřátelé této země vzkvétali pod vaší záštitou. ... Pánové, nesesaditelný patlament je zločinnější než nesesaditelný král! Šejdíři, opilci, pasáci, hnustí chamtiví ctižádostiví lumpové, nemáte schopnost spravovat naší velkou zemi, vy můžete vést leda bordel! Tohle není parlament, já vás prostě rozpustím. Prohlašuji, že tento parlament skočil! ()

Gilmour93

„The King is not England, and England is not the King..“ Fragmenty z klání parlamentaristů a roajalistů na domácím anglickém hřišti (sportovní terminologií Kulatohlavci proti Kavalírům), při kterých se tvůrci především zaměřili na hlavy znesvářených stran. Kutálet se bude jen jedna a u té druhé se taktně zamlčí její kontroverzní nápady (irské tažení) i potupné posmrtné kutálení, když si Stuartovci otevřeli restauraci. V hereckém souboji těžkých vah u mě zvítězil ten, co oplýval sebejistou arogancí spojenou s jistou dávkou noblesy rytíře řádu Jedi. Jeho protivník nebyl vůbec špatný, ale s plamennými proslovy do učebnic dějepisu to už místy přeháněl. Ať tak, či onak, bezesporu poctivě odvedená práce co se týká kostýmů i bitevních vřav. Nevím jak vy, ale já jsem v poslední scéně Ruprechta Falckého viděl místo Daltona Daniela Day-Lewise.. ()

Han22

Složitě hodnotitelný film sledující boj Olivera Cromwella proti anglickému králi Karlu I. Ono je to výborně natočené, na víceméně konverzační historické drama jsou tu výborné davové scény a dvě parádní bitvy; z toho jedna s perfektní taktikou. A Richard Harris hraje jako o život (třeba naprosto fantastická finální scéna v parlamentu) a zasloužil si minimálně nominaci na Oskara; kupodivu za ním nezaostávají ani ostatní. První problém je, že je to dost vycucané z prstu, Karel I. nebyl rozhodně takový padouch jak ve filmu a Cromwell měl do svatouška bojující za všechen lid daleko; jeho hrůzovláda vedla k tomu, že po jeho smrti se Britové rádi vrátili ke království. Druhý problém je spíše našim dabingem, ale z toho hřímání o boji za veškerý lid, svržení mocipánů a všech frází kolem na mě dýchnul odér bolševických budovatelských filmů. Takových těch kde hrdinní komunisti svrhávali zlotřilé továrníky a politiky ve službách reakce. Nu každopádně se zavřenýma očima slabší 4* a historický film roku 1970. ()

ArthasKarfa

Film, který svou kvalitou přesahuje celou řadu známějších historických filmů. Pohled na Cromwella tak, jak asi skutečně chtěl, aby Anglie fungovala. Technika bitev i politické debaty jsou kvalitně zpracovány a vyváženy, tak, aby se divák nenudil, ale zároveň pochopil problematiku první poloviny 17. století v Anglii co možná nejlépe. Pro historiky i ostatní dobrý film na hezký večer. ()

slunicko2

Politická agitka parlamentní demokracie. 1) Silně zjednodušený výklad anglické občanské války a Cromwellovy účasti hraničí místy až s falšováním historie. Nejde ani tolik o hromadu faktických chyb a nepřesností, jako spíše o celkové pojetí Cromwellovy osobnosti a jeho příspěvku anglickým dějinám. Christ, not man, is King! 2) Představitel Cromwella, 40letý Richard Harris, se narodil v Irsku a prvních 25 let života tam i strávil. Ironie je v tom, že Cromwella většina Irů nenávidí kvůli masakrům, které při pacifikaci Irska prováděl. 3) Velmi přesvědčivý 56letý Alec Guinness (Karel I) je jednoznačně nejlepším ztvárněním historické osobnosti v rámci filmu. A democracy, Mr. Cromwell, was a Greek drollery based on the foolish notion that there are extraordinary possibilities in very ordinary people. ()

• Sir Thomas Fairfax byl během občanské války velitelem parlamentní armády a Cromwell jeho zástupcem. Film ale zobrazuje jako velitele Cromwella a Fairfaxe jako jeho podřízeného. (liquido26)
  • Film byl kritizován také proto, že Cromwella zobrazil jako hrdinu a zcela vynechal např. jeho krvavé dobytí Irska. (liquido26)
  • Skutečný Oliver Cromwell vedl dlouhé a ničivé válečné tažení v Irsku. Richard Harris, který ve filmu Cromwella hrál, byl Ir. (liquido26)