Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

Han22 

všechny recenze uživatele

Dnes už klasický válečný film, který jsem nikdy neviděl, pouze jeho pokračování. A dalo by se říct, že je to první "commandos" film, které se v mnoha podobách objevovaly celá další desetiletí. Skupina mužů má na území nepřítele zničit dvě obrovská děla, aby umožnili evakuaci dvou tisíc vojáků. Je to klasický drsný film o chlapech pro chlapy, který snese dvě ženské, ale žádné moc velké milostné tokání se naštěstí nekoná. Místo toho nechybí boj s pořádnou bouří, brutální horolezecký výstup, transport raněného, spousta diverzních akcí, zrádce ve vlastních řadách, dopad na civilní obyvatelstvo a také pár "rambo" přestřelek. A ke konci s tím výtahem to byly pořádné nervy. Šest, tedy vlastně osm postav je výborně napsaných, nechybí konflikty i morální dilemata, ústřední trojice (Peck, Niven, Quinn) hraje skvěle. Prostě klasika, která se samozřejmě vzhledem k délce nevyhne občas nudě a v nulové konkurenci válečný film roku 1961. PS: Za co to dostalo Oskara za efekty ovšem nechápu - za ten výbuch na konci, nebo tu bouřku? Netuším. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Delá sú, ako by povedali naši susedia, podívaná jak má být. Tým v mojich očiach ospravedlňuje aj určité nedostatky, spôsobené ale skôr dobou vzniku. Nemci tu sú za hmyz, ktorý treba na každom kroku kántriť. Ak sa jedná o smrť niekoho z našej strany, je okolo toho nakrútená 10 minútová sekvencia a ešte sa aj trochu pofilozofuje. Mám radšej filmy z vojny, odohrávajúce sa mimo front a ukazujúce pohľad nejakej etnografickej skupiny. Svedkami vraždenia Grékov ale nie sme, mŕtvoly sú takmer výlučne Nemci. Preto delá nemôžu byť tak kvalitné, ako napríklad juhoslovanský Pád Talianska. No a ďalšie nepopierateľné pozitívum je samozrejme absolútne luxusné obsadenie....ako sme už pri týchto typoch filmov dlhodobo zvyknutí. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

S odstupem času a let jsem zjistil, že "Děla z Navarone" už nemají takové grády, jako kdysi. Scéna na skále je sice stále napínavá, Anthony Quinn exceluje na plné čáře, ale stopáž je dost přemrštěná, příběh se nesnaží o nadsázku a tudíž spoustu scén působí nepřesvědčivě a Gregory Peck se (při vší úctě a mé oblibě) do této role moc nehodí. Volné, o sedmnáct let mladší, pokračování s Robertem Shawem a Harrisonem Fordem je IMHO o třídu lepší. 50%. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Velkoryse pojaté, maličko exhibicionistické a především nadprůměrně frajerské dobrodružství, které jakoby jen náhodou zabloudilo na bojiště Druhé světové. Nicméně jeho základ je pravdivý, hrdinové charismatičtí - a dějová linie v každém ze svých rukávů obratně ukrývá hned několik es, přičemž každému z nich přenechává právě takový prostor, aby mohlo náležitě vyniknout. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Prijemny prekvapeni, na skoro padesat let starej valecnej film je natocenej prekvapive svizne a zabavne. Coz sice neznamena, ze by to byla nejaka super pecka a nemoh by se klidne o hodinku zkratit, ale i pres prestrelenou delku me film nijak nenudil. Akce tu je sice minimum, ale tak nak to nevadi a ta co tu je, je natocena celkem dobre, i kdyz triky uz jsou hodne zastaraly. Pribeh je sice misty lehce roztahanej a od zacatku do konce predvidatelnej, ale to taky moc nevadi. No a jsou tu fajn herci, v cele s perfektnim Peckem a Quinnem. Niven na me ze zacatku pusobil spis jak nejaka komicka postavicka, ale pak se to nastesti zlepsilo. Takze celkove sice ne prilis akcni a spise komornejsi valecnej film, ale zrucne natocenej a zabavnej. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Většina techniky používaná německou armádou je ve skutečnosti americká. (clikclikCZ)
  • Film bol jednou z hlavných inšpirácii pre kultovú videohru "Castle Wolfenstein" z roku 1981. (Hamaradža)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama