Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

Omnibus

Bába do zrcadla čumí, mladým hlavu blbnout umí.“ Prý elfové, pfff. MYTOLOGICKÉ OKÉNKO: [][] Každý přece ví, že elfové jsou ty krásné bytosti se slušivými špičatými oušky, v epických pasážích LOTRa radostně hledící do vycházejícího slunce. Tohle byli eklfové. Vychrtlé kudlanky se špičatými zubisky, nemytýma ušima a nikdy nestříhanými nehty, s fobií ze slunečních paprsků tančících po vodní hladině i s kvalitním traumatem z pohřbení zaživa a tisíciletého vyhrabávání se z hrobu. Ani intelektu eklfové moc nepobrali a tak jejich jedinou zábavou je po setmění vylézat z děr, shromáždit se před velkoplošnou „obrazovkou“, čili skleněnou stěnou bunkru, a celou noc čumět na zábavný pořad Čtyři blbí čumí na nás. A zkoušet čumět nemlich tak. [][] Co zaujalo? Zrcadlení vlastních pokroucených duší, metafor v mechu jak naseto a depresivní hustoles, kde by i trampovi hráblo. Evoluční memento a varování před křížením nekompatibilních humanoidů. Nikdy nešukat eklfky! ()

tenebrae86

Tady se plně ztotožňuji s hodnocením lehce pod 60%. Příběh nebyl špatný, legenda o vílí rase, žijící v zatracení uprostřed temných lesů, byla zajímavá, zpracování spíše průměr. Hororově slabé, ale atmosféru to alespoň v prvních dvou třetinách mělo, takže jako mysteriózní fantasy mě to docela bavilo. Poslední třetina mi pak přišla spíše sterilní a generická. Ishana Shyamalan se sice hodně potatila, ale ještě to není úplně ono. Dakota jako vždy ok, je to dobrá herečka, a i když mezi mé oblíbené nepatří, nemůžu směrem k ní říct cokoliv negativního. Vyloženě negativní dojem vyvolávají pouze dětinské CGI efekty a animace příšer, ale to už je tradiční neduh dnešní kinematografie, se kterým vždy tak nějak dopředu počítám. ()

majo0007

Síce pekne natočená, ale zato zcela nelogická chujovinka. By ma zaujímalo, čo celé tie mesiace jedli (chudák tam chytá vrany... WTF!) a pili!, kam chodili na hajzel... Týpek je tam "uväznený" 8 mesiacov, ale chodí na hladko vyholený jak bejby riťka, pipina musí mať občas aj krámy (si asi prikladala lopúchy)... Už tradične nepotešila Dakota - "dieťa kvetov"- Fanning s jej rybacími očami. No a napokon - film samozrejme dostal cz-sk perfídny ekvivalent Strážci-Sliediči... film s názvom Diváci by zrejme do kina nikoho nepritiahol. Nedajte na zdejšího rozumbradáše verbala, film stojí za hovno! Občas mám taký TIK, že si niečo pozriem znovu, ale nad týmto sa len prežehnať a ísť ďalej. ()

J*A*S*M

Z toho mytologického motivu by se možná dalo něco zajímavého vykřesat, ale takhle, jak to leží a běží, je to bohužel naprosto debilní. Moment, kdy se dvě postavy hádají, jestli jim na dveře buší ztracenej manžel anebo příšeráckej shapeshifter, přičemž postava, která chce dveře otevřít, na dobře míněnou radu, aby bušícímu subjektu nejprve položila nějakou otázku, na níž zná odpověď pouze pan manžel, odvětí - nekecám - zmatené "Proč?", je jen jedním z mnoha, kdy jsem překvapeně pozdvihl obočí s tím, že mi asi uniká nějaká úroveň filmové nadsázky, na které se snímek veze. Protože tohle by přece nikdo vážně nenapsal, že ne. Druhý fejvrit moment pak nastává, když postavy najdou množství dokumentace, která by jim zcela evidentně mohla napovědět, co se reálně děje a jak se odtud dostat, a jedna z nich se znudeně otočí a pronese něco ve smyslu "no tak na tohle se koukat nemusíme". ()

Morholt

Recenze mých oblíbenců mě docela navnadily, ale nakonec nemůžu říct, že bych z toho byl úplně na větvi. Povedlo se nasnímat prostředí hlubokých lesů, to zase jo. Líbil se mi i vizuál potvor a potěšila Dakota Fanning, kterou prostě můžu. Každopádně celkově to bylo takové nedomrlé. Samotná pointa by mi asi ani nevadila, ale člověk se nemusel ani moc zamýšlet, aby zjistil, že to nedává moc smysl. Neuchvátila mě ani samotná mytologie, která byla úžasně neoriginální a samotný konec byl spíš úsměvný. Shymalanka se z mého pohledu potatila a bohužel se zhlédla spíš v Ženě ve vodě než Šestém smyslu. A to není dobře. 35% ()

• V originále má film název The Watchers, v Británii a Irsku však došlo k přejmenování na The Watched kvůli možné záměně se seriálem The Watcher (od r. 2022). (NiWi)
  • Natáčanie prebiehalo v Dubline, Wicklow a Galway (všetko Írsko) od júla do septembra 2023. (Arsenal83)