První případ výzkumného týmu paranormálních specialistů je situován do oblasti, která je známa tím, že v ní mimozemšťané v 80. letech často a rádi zanechávali kruhy v obilí. Tentokrát ale v kruhu nechali i mrtvého muže. Ufolog je uprostřed parného léta nalezen zamrzlý v kostce ledu. Jak dlouho byl v kontaktu s mimozemšťany z Epsilon Eridani A? A čím je tak naštval? (Česká televize)

animario

Pilotní díl označil jeden uživatel trefně jako bezpohlavní. Postavy mají proti očekávání celkem nevýrazný a málo zábavný charaktery, jako by se herci báli rozjet show (vyjma Aničky Fialový, ale její estébačka s náturou drsný kapitalistický policajtky nevim,nepůsobí moc autenticky,dobově). Na parodii jsou repliky málo vtipný, ani v mysteriózní poloze to zatím úplně nefunguje (československá parodie na Akta X, v jakou jsem trochu doufal, se nekoná..) Pocitově něco jako speciální sci-fi díl seriálu Vyprávěj. Ale abych nedělal jen kritický kruhy v obilí, levitující závěr byl kouzelnej a slibnej. Věřím, že se to rozjede, potenciál to má. 🛸 ()

honajz2

Svým způsobem podvod aneb jak divákům naservírovat novou kriminálku, ale v hávu něčeho ojedinělého, co nikdy nepřijde a okořeněného humorem, který ale je jak to nejhorší z Prušinovského, takže není o co stát. Navíc nechápu často rozklepanou kameru, která brání v utvoření jakékoli (tajemné či pobavené) atmosféry a pokud se nezmění styl humoru, bude mi vadit i ten svojí rádoby-chytrostí a rádoby-metapřesahy. Jenže se to nedá ani zatratit a to díky solidním hereckým výkonům (ačkoli Macháček hraje svůj standart, ale zase má roli na tělo, takže se to vyrovná), určitému příslibu nějakého skutečného nadpřirozena a zapamatovatelným postavám. Takže tomu ještě šanci, nejspíš, dám. Lepší 2* ()

honajz

Jistý potenciál to má, ale vadí mi tam pár věcí. Myslel jsem si původně, že seriál bude vycházet ze skutečnosti, protože tady komunistická pobočka pro výzkum paranormálních jevů skutečně existovala a dokonce o ní existuje jeden dokumentární film. Ale dobře, smířil jsem se s tím, že divákova očekávání jsou jedna věc, a tvůrčí výpověď jiná. Jenže nechápu, proč je to tady vedené přes lacinou parodii ve stylu pubertálního humoru na chlapeckých záchodcích základní školy, ty pokusy o humor jsou opravdu chvílemi až trapné. Ani vyobrazení dvou členů StB mi hlava nebere, ale obecně ty postavy jsou neuvěřitelně ploché, bez charakteru, jen takové karikatury z vtipu pro Dikobraz. Pak mi vadí, že se to má odehrávat v době totality, a kamera se postmoderně třepe, místo aby držela styl té doby a bez klepání rámovala. Možná by mi to nevadilo tak moc, kdyby se jinak tvůrci nepokoušeli o ten retro filtr. Pak mi vadila ta věčná zelená ve skoro každém záběru a když pak běžela i v závěrečných titulcích, bolely mne už oči. Dále, jinak nic proti Cinovi, ale chtělo to sem někoho, kdo bude skutečně adekvátním protikladem Macháčkově postavě, naivní, mladý kluk, ale žádný blbec, což se obávám pan Cina neumí dost dobře zahrát a nevěřím mu jeho postavu a žel pak nefunguje ani ten důležitý vztah mezi oběma postavami. Vlastně by mne potěšilo, kdyby to celé fungovalo víc jako Blue Book, kterýžto seriál to docela okatě, ale nepřiznaně vykrádá. A málem bych zapomněl - takhle mladý předseda JZD? Takhle mladá estébačka? Ale no tak, soudruzi. ()

nonick1

Nepokrytý plagiát ČT, jehož inspirace francouzským seriálem OVNI’s (UFO’s) je do očí bijící. Stejné retro prostředí, stejný vědecký ústav, zkoumající „nadpřirozené“ fenomény a stejný tým vědců, vydávající se po stopách záhad, nahlášených občany. Jenomže, když dva dělají totéž, není to totéž a rozdíl mezi těmito dvěma počiny je jako ono příslovečné nebe a dudy. Místo kvalit kultovního francouzského seriálu, dostali v prvním díle čeští diváci za své koncesionářské výpalné „komedii“, která musí obsahovat slovo „Ukrajina“, a na které je k smíchu jen paranormální představa jejích tvůrců o reáliích doby: předseda JZD vylepšuje platební bilanci družstva výrobou konzerv z masa chcíplých prasat (!?), svážených ze širokého okolí, a agentka tajné politické policie vyšetřuje vraždu, suplujíc tak práci „kriminálky“. Korunu všemu nasazuje „vědec“, který netuší, jak správně vyslovit název hvězdy Alfa Centauri. A tak za úsměv snad stojí pouze onen mrtvý muž, nalezen zamrzlý v ledovém kvádru jako jakýsi československý Ötzi. ()

dejvy

I absurdní humor by měl mít nějakou logiku, která by ho činila vtipným...Chlapci, toto vám tedy skutečně nejde. Možná nejsem objektivní, jelikož jsem vydržel asi 20 minut, a to se mi nestává; snažím se většinou první díl novinky dodívat do konce, tady to ale fakt nešlo. Nakonec, když vidím spoustu čtyřhvězdičkových hodnocení, možná jsem mimozemšťan já... ()

• Klubovna ufologů se nachází na fotbalovém hřišti v Třebotově u Černošic. (rakovnik)
  • Scény ze zemědělského družstva se natáčely na farmě v Opatově u Svitav. (Olík)