Zápisník alkoholičky

• Slovensko Zápisník alkoholičky (více)

Celovečerní film Zápisník alkoholičky vypráví dramatický příběh mladé ženy bojující se závislostí na alkoholu. Hlavní hrdinkou (byť se jako hrdinka mnohdy nepůsobí) je mladá maminka, která se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá autentická a upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky. (Bontonfilm)

Alden_Larson

Úžasný film, je skoro neuvěřitelné, jak realisticky a věrohodně dokáže Dan Svátek zobrazit takto vážná témata. Úsměvy smutných mužů mě nadchly, když jsem je viděl poprvé, a tento film se mi upřímně líbí o trochu víc. Děj v tomto filmu mi přišel mnohem více působivý a realistický. Tereza Ramba předvedla neuvěřitelný výkon v hlavní roli, a ostatní herci byli také skvělí. Prezentace byla výborná a místy zajímavě stylizovaná. Trochu mi vadilo použití několika zvukových efektů, ale jinak je po technické stránce film perfektní. Hudba byla také skvělá, i když místy trochu kýčovitá. 9/10 ()

Detektiv-2

Trailer vyzyval titul udalosti leta 24, ale bohuzel kouzlo filmu zustalo nekde ve strizne, jinak si to nedovedu predstavit, jak z tak skvelyho dramatickyho materialu, ktery psal sam zivot, dokazi tvurci vytvorit medley zivotnich mini epizod. Prvni polovina filmu opravdu nijak nefunguje, skace se z mista na misto, z jednoho obdobi do druheho… Chapu, ze to melo mozna povzbudit spad deje a trochu to dusno a drama rozproudit, ale vubec to na me nefungovalo. Druha polovina filmu je o poznani lepsi. Dej konecne vice navazuje a snaze se sleduje vyvoj postav. V postprodukci se take konecne uklidnili a prestali delat reklamy na alkohol, kreace s kamerou i vizualnimi efekty… Za co si film zaslouzene odnasi 3 hvezdy jsou herecke vykony, ktere byly od vsech naprosto uzasne a strhujici a dale pak pribeh sam, ktery je opravdu silny a zaslouzi si rozhodne pozornost. ()

Lucik80

Asi měl být ten film delší, protože celé vyprávění bylo jen takové povrchové. Chtěla jsem si užít urputnější boje v každé časti příběhu. Ty skoky v čase měly pravděpodobně film vylepšit. Já bych naopak ocenila víc, kdyby to ten film utáhl sám postupným vývojem příběhu. Pak by mě ještě zajímalo, z jakých finančních prostředků hrdinka žila, platila nájem, atd. zvlášť v době, kdy hodně pila a manžel se odstěhoval. ()

Stuffa

Herecká výkon Terezy Ramby je skvělý, snímek povyšuje o level víc. Jinak umělecká rovina, kterou se snaží režisér do příběhu vnést mi spíš vadí a snímek je pro mě chvílemi takový až směšný. Všude čtu silný příběh, což mi až tak silný nepřijde, naopak takový ze života.., bohužel. Alkohol je tlumičem problémů a nepochopení v dnešní době snad všude, což je samozřejmě zajímavé vidět, kam až to může vést. Za mě dobrý, ne za mě lepší než dobrý, za čtyři hvězdy. ()

silak_xup

Upřímně, pokud to opravdu kopíruje skutečnost, tak se nedivím paní Duffkové, že se neuchlastala už během toho prvního roku. Žít v baráku s tchýní co se do všeho sere, bez soukromí, manžel není vůbec doma a s ničím nepomůže protože přece "chodí do práce vydělávat" musí být naprosto příšerný a já bych teda lil hořký od rána do noci!!!!! Jinak film průměr, nebejt výkonu Terezy Ramby (klobouk dolů), tak bych dal sotva 2 stars. Hned jak skončila projekce, běželi jsme s ženou pro chlast. ()

Hanca1996

Tereza Ramba je paní herečka, ocenuji herecký výkon. ale z toho filmu celkově mrazí mám z něho smíšené pocity.  Jinak výborně zpracováno ()

chrustie

Jako zasloužilý alkoholik musím říct, že jsem se v kině docela nudil a jediný efekt, který jsem na sobě pozoroval bylo, že jsem i přes celkem krátkou stopáž stačil vystřízlivět (což jsem ale částečně ještě dohnal doma). Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem "těžké" téma, jsem to docela čekal, ale byl jsme přemluven svou drahou polovičkou (nejspíš abych viděl, co mě jednou čeká). Z filmu jsem si nakonec vzal ponaučení, že Poláci jsou v tomhle mnohem dál. Tohle byl strašně slabý odvar a  50% s přivřeným okem. ()

pralines

Vlastně jsem čekala, že mě to ještě víc zasáhne. Čítala jsem totiž kdysi tyhle "zápisky" od Míšy a hrozně mě inspirovala. Jak silná žena to byla. Z filmu to až zas tak nevyznělo. Tam hrála prim hlavně rodina, ale o to víc si to člověk uvědomuje. ()

Rudy77

Tentokrát netradične frajerkina kino-voľba. Nuž, musel som ísť. U nej spokojnosť, u mňa presne to čo som očakával. Sonda do ženskej závislosti natočená tak, aby oslovila čo najširšie publikum. Oceňujem herecké výkony a pár režisérskych napádov( farby, celkové vizuálne zobrazenie krajiny). Ale aby som bol vyslovene nadšený, musel by mať Zápisník väčšiu hĺbku a viac sa zameriavať na dôvody konania hlavnej postavy. Solidné *** a nabudúce vyberám film ja. :) ()

swinevenca

Alkoholická matka Tereza Ramba (její TOP výkon nerovná se ženský TOP výkon) měla mnohem větší potenciál, než se sledem ožralých klipů bez jakékoliv psychologického vhledu propít k lůžku, na kterém to za jednu propocenou noc jednoduše skončí.  Neboli se po filmu ani náhodou nedostavila taková kocovina, že se zapřísáhnu k doživotní abstinenci, ale mám pocit, že jsem byl na flámu, který se mi sice zvrtnul, ale jedno blbé nedělní ráno to spraví, aniž by mojí duši stálo za to se v další opici nějak pitvat. Plus trapné přírodní arty a hudba. Vladimír Menšík rules. ()

Nonna

Na film jsme šli dva - oba, bohužel,  s bohatou a pestrou zkušeností s alkoholismem nejbližšího rodinného příslušníka. To nám asi trochu "narušilo" šok z příběhu. Věřím, že divák, který tu zkušenost nemá, musí být z příběhu a jeho ztvárnění otřesen. Nicméně to gro, které provází většinu alkoholiků, tam zachyceno rozhodně bylo: příčina alkoholismu (zdánlivě svému okolí nepochopitelná a zlehčovaná), dlouhá doba, kdy alkoholik pití tají a okolí to nevidí a když už vidí, odmítá si hloubku problému připustit (petflašky od matonky důvěrně znám), trápení, kterým prochází široké okolí, bezohlednost alkoholika ve chvíli, kdy potřebuje flašku, odmítání alkoholika přiznat si problém a donutit se ho řešit.....prostě modus operandi všech těchto příběhů. Asi nejvíc mě ťala věta Míši na záchytce po ránu. Tak tu jsem slyšela mnohokrát. Tereza Ramba se role zhostila skvěle, celkově byly dobré i výkony ostatních herců (potěšily ne tak chronicky známé tváře), dobrá byla hudba, nevadil mi ani kusý střih. Čemu jsem moc nevěřila, byl samotný vzhled alkoholičky a jejího materiálního okolí - prostě vím, jak vypadá alkoholik, když v tom jede, kdežto ona byla stále krásná, ač se maskéři snažili. No a to okolí - já znám poblitou postel, počůrané, pobryndané, páchnoucí oblečení, odpadky, binec.....ve filmu to vše působilo tak nějak pěkně, uhlazeně. Každopádně tento film je přínosný nejen umělecky, ale zejména obsahem. Třeba to pomůže mnoha lidem nahlédnout svůj problém a řešit ho. ()

Aquarii

Čekala jsem trochu větší přesah...a po pročtení komentářů lidí, kteří si prošli podobnou zkušenost, jsem pochopila, že to tak jednoduché nebylo... ()

nikinikiniki

Výborná Tereza Ramba a pár momentů z filmu, ale toť asi vše. Myslím, že za rok už si nevzpomenu. Jak tu již bylo zmíněno - občas ve filmu zmatek ve scénách, což nejspíš bylo záměrem, nicméně nehodilo se. A scéna s léčením mi přišla teda hodně ale hodně zkrácená. Až tedy dramaticky. Jak kdyby režisér už neměl čas na točení dalších scén, tak to prostě ustřihl a nazdar. :D Konec taky zvláštní. ()

SZYslak

Hanuš: "Do piče!!!" Jakožto člověk relativně důkladně seznámený s problematikou - oba rodiče chlastali, mohu říct, že na filmu není vůbec nic zajímavého či překvapivého. Terezka chlastá s maminkou u pečení cukroví a najednou sebou ožralá flákne. Jako dobrý, až na to, že na ní celou dobu nebylo nic poznat. Alespoň by to chtělo vidět a natrénovat, jak opravdu MLUVÍ!!! na mol opilá žena. Toto byl pro mě nejvíce wtf moment. První půlka vyloženě nudná, druhá zajímavější, ale celkově velká slabota. Dvě. No, média mají téma a české "celebrity" se můžou blejsknout svými rádoby moudry. ()

Franki69

Nečekejte pecku jako třeba dánský Chlast, ale lidsky mrazivej a místy děsivej tenhle film rozhodně je. Tereza Ramba vdechla svojí alkoholičce duši, ostatní ji stíhali a třeba tchýně v podání Barbary Lukešové byla luxusní. Chybělo jen trochu „špíny a blití“, aby publikem tenhle film trochu otřásl. Výpověď o rozpadu osobnosti, lapené do závislosti na chlastu chybělo trochu naturálního zobrazení ubohosti a ztráty lidskosti, ke kterému se alkoholik propije. Film jde diváckému vkusu až příliš naproti a po srsti a před konečnou konfrontací uhýbá pohledem. Zato rozjuchaných pitek, u kterých si člověk říkal „jé, tam bych chtěl bejt“ je oproti tomu ve filmu docela dost…No, škoda, promarněná příležitost a celkovému vyznění příběhu tak chybí katarze. Proto se v poslední třetině trochu dějově rozpadá a s hlavní hrdinkou si najednou nevíme rady. Proto nedám plný počet, nemůžu. Ale po dlouhý době jsem nelitoval, že jsem šel na českej film za prachy. Dávám 70 %, Tereza je hvězda. ()

Kaleidoskop

Na film Zápisník alkoholičky jsem se velmi těšil. Úspěšná kniha, víceméně úspěšný režisér, šikovná herečka v hlavní roli, to by nemuselo dopadnou špatně! A ono to špatně nedopadlo, jenomže dobře taky ne. První, co musím pochválit, je střihová skladba. Autor se zde pouští do poměrně odvážných vod, pracuje s nekonvenčním vyprávěním, do lineárního příběhu vkládá nediegetické vsuvky a propojuje tak jednotlivé významové roviny celého příběhu. Kamera, ačkoliv je z celkového hlediska nepříliš nápaditá (klasická televizní), tak v určitých momentech mě celkem bavila, protože pěkně imitovala ten pocit opilosti, rozostřeného vidění, kymácení, naklánění apod. Kde to ale celé u mě haslo je příběh. Nejde ani tak o to, že se do devadésátiminutové stopáže snaží autoři nacpat co nejvíce z původní knihy, protože potřebují hlavní hrdince postavit věrohodnou historii. Nevadil by mi ani přehnaně velký počet vedlejších postav, přičemž mnohé nemají v příběhu nijak zásadní úlohu (otec, kamarádky hl. postavy), ale velmi mě vadí způsob celkové prezentace. Z tohoto námětu se dalo vytěžit krásné, napínavé a hluboké drama o alkoholismu, ovšem tohle je z mého pohledu takové nemastné neslané nic. Autoři problém alkoholismu zkoumají velmi povrchně a více než na problém pití se zaměřují na životní osudy postav. Což samozřejmě nemusí být nutně špatně a pokud se z hlavní postavou mají ztotožňovat ženy ve věku 35 - 45 let, tak to asi bude fungovat (ten scénář tomu totiž velmi napomáhá - naznačuje, že hl. postava pije, kvůli nedobrému rodinému zázemí ze strany rodičů manžela...). Navíc celkovému vyznění příběhu moc nepomáhá ani závěrečný happyend, kdy se všechny postavy udobří, autoři nám odprezentují myšlenku, že alkoholismus je špatná věc a je důležité si přiznat problém. Super. Ačkoliv si myslím, že se z knihy dalo vytěžit fakt dobré drama, nestalo se tak.  Namísto toho tu sledujeme takové depresivní Ženy v běhu v kombinaci s Výměnou manželek. A jen těžko by to mohl zachránit výborný herecký výkon Terezy Ramby, ze kterého samozřejmě kouká minimálně nominace, ne - li rovnou druhý Český lev za hlavní ženskou roli. A pokud jste viděli třeba Deníček moderního fotra, musí vám být už z traileru jasné, jak to bude vypadat. Více na kritiky.cz. ()

0GOD

Co tím chtěl básník říct? Expozice je nejzmatenějším kouskem snímku, střih je zbytečně rychlí, nacházíme se uprostřed vyprávění několika dějových i časových rovin a ptám se proč? Je to opravdu nutné pro samotné dílo, a proto, abychom diváka uvedli do filmu? Abychom mu naznačili o co zhruba půjde? Expozice by měla fungovat jako pomalý, lahodný předkrm, nikoliv jako fastfoodová přestřelka hoven. Režie slabota. Nicméně scénář je zcela jistě nejslabším článkem, proč musí mít vždycky někdo potřebu dávat závislost či nějaký problém (v tomto případě alkohol) něčemu či někomu za vinu? Zde se dává za vinu stavu hlavní hrdinky prostředí, ve kterém vychovává své dítě, poukážeme taky chytře na "geny" a na "výchovu jejich rodičů" aby to všechno dávalo co největší smysl! Aby si divák mohl říct - "no jó, ale ona se nestala alkoholikem jen tak, tam je strašně moc prvků co to ovlivnilo, ono to všechno ve finále spěje k rodičům a genům, takže tomu je člověk už dávno předurčený" a pak si seznámený a nejchytřejší divák na světě srkne prosecca a je všechno v pohodě:D To prostě nemůžeme vyprávět trochu poeticky, trochu umělecky? Trochu pomaleji? Trochu tajemněji a neříct všechno ve dvou větách a v 1/3 filmu? To nás všechny přestane bavit, když záběr bude mít místo dvou sekund šest a půl, protože žijeme v době "instagramových reels" a všechno se tomu musí přízpůsobit? To jsme češi režiséři a scénáristi zapomněli jak dělat dobré filmy? To se opravdu spokojíme s tím, že naše filmy v životě neopustí ČR? Jednu věc pochválím a to je scéna s Martinem Fingerem, který už má dost ze života a sedá si - za ním se objevuje hřbitov - konečně jsme řekli i něco bez dialogu, GRATULACE!!! ()

Hird

Bez lahve vina propasovane do kinosalu (stalo to uz jen za ty pohledy ostatnich pri odspuntovani :⁠-⁠) ) by to bylo za 4 hvezdicky, takhle to bylo subjektivně jasnych pet. Pravda, nejmin pul hvězdičky jsem pridal za tchyni, jelikoz podobnou normalni tchyni z normalni rodiny, ktere staci jen kdyz se všichni chovaji normalne, mam taky. Nastesti je krasnych 160km daleko, jinak jsem mohl taky vyhrat Magnesii Literu za chlastani... Par postrehu: V cesku skoro porad prsi. Protialkoholni ambulance a lecebny jsou u nas zda se zalozene na tom, ze prostredi je tam maximalne depresivni, aby lidi radeji prestali chlastat, nez aby se tam museli vracet. ()

charles3

Popravdě nechápu, proč má zrovna tento film tak vysokou návštěvnost, že aspiruje na český trhák roku. Je sice výborně zahraný (nejen Rambou), jistě i autentický, ale v domácích podmínkách už tu byly sugestivnější počiny na téma alkoholismu a závislosti na něm. Neviděl jsem sice Fričovo Dnes naposled, ale zato Ikarův pád a Tažné ptáky, Dobří holubi se vracejí a nakonec i Svátkovy Úsměvy smutných mužů, nemluvě třeba o takovém Leaving las Vegas. Nereálné vize jsou zajímavě barevně ztvárněné, ale ve filmu působí poněkud rušivě. Nesourodě také vyznívá kombinace lineárního děje, zmíněných vizí, snů a představ s flashbacky do minulosti i budoucnosti, to vše proloženo dokonce i regulérními reklamami na alkohol. Jinak ale dost silné *** a Königa už si po tomto filmu definitivně zapamatuju. ()

luciasce

Dobrý film, ze života. Šla jsem na něj s kamarádkou alkoholičkou, která si donesla do kina dva litry vína v petce a během filmu ho vysála. Sebereflexe nula. ()