Zápisník alkoholičky

• Slovensko Zápisník alkoholičky (více)

Celovečerní film Zápisník alkoholičky vypráví dramatický příběh mladé ženy bojující se závislostí na alkoholu. Hlavní hrdinkou (byť se jako hrdinka mnohdy nepůsobí) je mladá maminka, která se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá autentická a upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky. (Bontonfilm)

Dawe2

Tohle je především film Terezy Ramby, která ho vytahuje o velký kus výš. Vynikající výkon. Příběh samotný až takový zázrak není, tchýně je na zabití až trapná. A spoustu záběrů je trochu trapných. Příběh v mých očích také sráží snaha o umělecký vizuál, popis představ hlavní představitelky i dva naprosto zbytečné spoilerové flashforwards. Podle mě ale film rozhodně stojí za shlédnutí. Příběh je silný a stojí na pevných základech, které umocňuje Ramba svým monstrózním výkonem. Sál byl vzhledem k několikátému týdnu po premiéře překvapivě dost zaplněný. Děkuji tvůrcům i návštěvníkům. ()

Mancunian

Hodně silný příběh s výborným hereckým výkonem Terezy Ramba. Ta ten film opravdu vyšvihla. Film hraje na antialkoholovou notu, a to kromě příběhu i "satirou" na reklamy na víno. Některé části jsou příliš zrychlené a útržkovité, takže si je divák musí domyslet. Zejména začátek filmu, který dával smysl až po přečtení skutečného příběhu autorky. ()

cinemafil

Na film s tímto názvem nelze čekat moc překvapení. Popis jak jedná mladá dáma padá do propasti plné lihu. Ale že je fakt dobrá. Tchýně ji ještě mydlí schody, manžel je radši v práci a problémy by rád vyseděl. Přibývá lahví, přibývá problémů. Konečná je léčení. Pak se děj vrací, ale už to není a nebude nikdy jako dřív. Varovný film. Umělecká hodnota - musím ocenit T. Rambu - hraje přesvědčivě a  dává do toho emoce, nešetří sebe ani postavu. Předloha je dobrá a je vidět , že autorka to má odžité.  Film pro ženy  +35 povinně. 3* ()

gogo77

8/10 .... filmy s happyendom sa uz nenatacaju.... bullshit.... tu je jeden taky s ktorym sa kopec ludi stotozni ... opiti ludia nie su zabavni a pre mna skor odpudzujuci a nevyspytatelni ... a ked je pijanka zena tak je to este nasobne horsie ... este horsie vsak je ked neviete najst dovody toho preco vlastne bez alkoholu svoj zivot nezvladate ... je to tak frustrujuce ze zacnete pit este viac a z tohto kolobehu vas nedokaze vymanit nic ... vobec nic ... hlavnej hrdinke sa to nakoniec podari a dokaze svoj pribeh dokonca spravit uspesnym ... drama pre kazdeho kto uz stratil vieru alebo hlada inspiraciu ()

dejvy

Film o slabošském mamánkovi, který nedokáže vymezit mantinely své matce a o svou ženu se začne zajímat až v okamžiku, kdy má problém, který by patrně nevznikl, pokud by se jí aspoň trochu věnoval. Terezku mám rád, ale od tohoto filmu jsem čekal víc. Styl vyprávění poněkud rozmělňoval konečné působení na diváka. V porovnání s Úsměvy smutných mužů tady zdaleka nebylo dosaženo toho účinku, který byl patrně zamýšlen. ()

Zvollda

Velmi silný příběh o matce bojující se zákeřným soupeřem alkoholem. Příběh se mi již od začátku vril pod kůži a hltal jsen každou vteřinu. Zde je opravdu skvěle ztvárněn náhled do života mladé rodiny s klasickými vstahovými problémy (+ problem s alkoholem), který na diváka skvělé funguje a kde si každý najde to své s čím se stotožní. Atmosféra ve filmu je napínavá  místy až děsivě nepříjemná, což skvělé vtahuje do děje. Výborně je i znázorněn  psychický stav matky na mateřské a společné soužití s tchýní a s tím spojené běžné problemy. je nutno uznat skvělý výkon Terezy Ramby, který se určitě řadí mezi její nejlepší, možná vůbec nejlepší výkon doposud. Věřil jsem jí každou scénu. ()

Jevablo

Tereza Ramba roli skvěle zahrála, a kromě závěrečné podivné scény s blogerem či jiným kýho čerta influencerem, která by ve filmu vůbec být nemusela, vlastně nemám co vytknout, až na dvě věci. Především - i zde si pořád ještě s tím alkoholismem moc hrajeme. Ve většině případů to totiž neprobíhá zdaleka tak sluníčkově, jak to vypadá ve filmu, tj. stanete se alkoholikem - po určitých peripetiích to vyřešíte - zase jste úplně v pořádku. Šlo by rozhodně ztvárnit drsněji, valná většina lidí se z toho už nikdy nevzpamatuje a vlastně jsou alkoholiky navždy, byť třeba "spícími". Prostě je to ještě černější a drsnější problém, než jak je ve filmu prezentován. No a to druhé - prefabrikovaný "Marianne styl" svatby a vlastně i řady jiných scén. ()

Bonasera

Když jsem slyšela podcast Michaly Duffkové, tak se mne opravdu dotkl, žel bohu ne tak filmové zpracování. Je to ploché, emocemi neprotknuté klišé. Vidím to ve dvou obrazech. První obraz ožralá troska- střih- druhý obraz silná žena, co dokázala porazit největšího démona lidstva. Jaksi mi tam chybí klíčová cesta. Celé dílo připomíná studentský debut. Hvězda je za Terezino oddání roli. ()

PoprockCZ

Možná je to únavou, ránem a nastydnutím, ale rozbrečelo mě to. Fakt jsem byla smutná. Brečeli o další lidé v sálu. Nejvíc mi bylo líto Ramby (alkoholicčy), protože jí nikdo nepomohl. Všichni ji odsoudili a nikdo neřešil to, kvůli čemu vůbec začala pít. Za mě je to hlavně film o tom, že je potřeba si všímat a pomáhat. Největším viníkem je často nečinnost okolí... A taky mám po zhlédnutí chuť už nikdy nepít alkohol. P.S. Potěšil mě Říp :)) ()

VelkyMrB

Hned na začátek podotknu, že jedna paní nejspíš po 20 minutách opustila prostory kinosálu a kina samotného :D. Asi jí to nedělalo dobře na žlučník. I já jsem pomalu dostával signály od střev. Tenhle počin je jen přetvořená Jedna noc, která měla taky premiéru tenhle rok. S tím rozdíle, že se prohodily pohlaví hlavních herců. Celý film působí jak nějaká reklama na alkohol a na jeho následky. Je to takové to ''kupte si toto vynikající víno, za 119,90,-.'' A pak následuje ''alkohol vám ničí organismus a vztahy s okolím. Přestaňte pít.'' Film je až moc sfetovaný, předvídatelný a místy absurdní. Jak nám předvedl Viggo Mortensen ve snímku Až na konec světa, tak skákání v časových linií je mnohdy špatný nápad. Udělat to tak, aby se na to dalo koukat, zatím moc lidí nedokázalo a tady to není výjimka. Pro mně ještě jedna věc. Tereza Ramba (nechápu proč není Rambová) je absolutně neznámá tvář. Jediný film co jsem s ní viděl byl Peklo s princeznou, ale to je už tak 15 let zpátky. Takže zdali je to jeden z jejích lepších hereckých výkonů těžko říct. ()

Slepejsek

Nakonec se z toho vyklubalo jedno velké klišé - od příběhu, přes příčiny a projevy, až po rozhřešení (včetně zápisníku). Herci neexcelují, ale ani nepropadají. Všechno je, jak má být, očekávané a nezvratné... Trochu překvapivě ve mně z českých alko-story posledních let (Úsměvy smutných mužů-2018 a Abstinet-2019) zanechává nejlepší dojem... Snad je to těmi bublinkami stoupajícími ke sladké červené jahůdce, snad absencí opravdu vyhrocených scén (všechny ty potenciálně "ošklivé" jako by byly obroušeny pro hladký průchod divákovým traktem spolu s popcornem).Co mne tak nejvíc dostalo je fakt, že do 14-i dní po premiéře v kinech přišly snad všechny řetězce se slevovými akcemi na prosecco a jahody... ()

ZiGi_

Musím říci, že takovéto filmy úplně nesleduji. Nijak zvlášť je rád nemám, a to z toho důvodu, že z nich mám těžkou hlavu. Avšak tady se mi to líbilo. Je to krásně natočené, kde určité scény byly zpracované krásně. A dosti mě bavil i herecký výkon. Takže vlastně shrnuto podtrženo: docela příjemná podívaná. ()

Kopřivák

Především je třeba říct, že celý film stojí a padá na hlavní představitelce Tereze Ramba. A ten byl - oh pánové - strhující. Doslova vás strhne do děje i do věcí tak intimních. Rázem jsou odpuštěny všechny ty líbivky jako Bobule či Rafťáci. ()

thekalli

Když jsem na ten film šel, nevěděl jsem, že je podle skutečného příběhu, to jsem zjistil až po skončení snímku. A proto mě trochu překvapilo, že tolik věcí poznávám, hlavně co se týče toho domácího dramatu, ne protože bych to zažil z první osoby, ale protože jsem kolem toho vyrůstal. Stoprocentně nejsem jediný. Každopádně vyprávění filmu je občas matoucí, ale vlastně to ani tolik nevadí, respektive to snímku neublíží natolik, aby si z toho divák neodnesl to co film chce aby si odnesl. Výkon Ramby je vynikající a v některých scénách na vás tu beznaděj a nevolnost snadno přenese. Běžně je mi Český Lev ukradený, ale tentokrát udělám výjimku a budu to té Tereze přát. 7/10. ()

MartinJ

"Jsem prostě dobrá," říká Tereza Ramba o "svých" třech promilech, ale tahle věta spíš sedí na celý její herecký výkon, jí vážné role prostě sluší a sednou. Btw. v nějakém rozhovoru autorka předlohy Michaela Duffková řekla, že "Terka podala tak uvěřitelný výkon, že i moje rodina mě v ní viděla."  To je asi nejlepší ocenění, co herečka může slyšet. ()

Verbudrak odpad!

Myslel jsem, že éru programově výchovných filmů už máme čtyřicet let za sebou. No tak ne, no. Každopádně alkohol je svinstvo, to zas jo. Ale kvůli poučení se přece filmy netočí. Já su pro zábavu a pro umění, kdo ještě se mnou? ()