Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mrazivé drama nám poodhaluje temnou stránku amerického snu. Snímek Zabiji Nixona je neobyčejně poutavým a tragickým příběhem Sama Bickea, muže, který byl v roce 1974 dohnán k naplánování atentátu na 37. prezidenta Spojených států amerických. Film je natočen podle skutečných událostí. Samovo manželství se rozpadá. Práce v obchodě ho ponižuje. Přesto se Sam snaží za každou cenu uspět. Jediné, co chce, je získat svoji rodinu zpět a rozjet svůj vlastní podnik. Avšak ve společnosti poznamenaní politickým rozkladem a válkou ve Vietnamu není mnoho místa pro snílky. Samův svět se rozpadá a v Americe vrcholí aféra Watergate, která odhaluje vinu na nejvyšších postech společnosti. Ve všech mís promlouvá k lidu prezident Nixon - Sam věří, že našel osobu zodpovědnou za jeho i další americké problémy. Určí si tedy schůzku s osudem... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (183)

RAiken 

všechny recenze uživatele

Kvůli celkovému dojmu nemohu dát více než 3 hvězdičky, ale pokud chtěl Niels Mueller natočit snímek o životním ztroskotanci, který selhává jak v osobní, tak profesionální rovině, a nakonec obviňuje ze svého neúspěchu americký systém, tak si nedovedu představit lepší formu a lepšího herce než je Sean Penn, který by se s takovou grácií zhostil nevděčného tématu a veškerou pozornost strhl na svou stranu. Sean Penn nechal svým obličejem proplout vlnu veškerých negativních emocí, které snad jenom člověk dokáže obličejovými svaly vytvořit a vykouzlil tak jednu z nejtragičtějších postav v dějinách (jak filmových, tak těch skutečných), které prostě nemůžete fandit, protože je natolik tragická, až je opovrženíhodná - a to je famózní výkon... ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Sean Penn tradičně hodně dobrý, ale jinak mě tahle sonda do života jednoho chlapíka, co se rozhodl spáchat atentát na prezidenta USA, celkem nudila. Jako nadšenec do americký politiky ale oceňuju, že na nás Nixon zírá ze všech stěn a z každé televizní obrazovky. V řadě jiných politicky zaměřených filmů politici téměř vůbec nejsou, ale tady jsem skutečně měla pocit, že Tricky Dick (jak Nixonovi historici přezdívají) provázel každý okamžik života Sama Bickea. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Sean Penn je velmi charismatický herec. Mám pocit, že si podobné role vybírá zcela záměrně. Co snímek, to herecký výkon hodný Oscara. Tady hraje Sama Bicka, který postupně ztratil všechny ideály, tvrdě se srazil s realitou a přestal chápat pravidla společnosti, ve které žil. Myslel si, že právě prezident Nixon může za jeho problémy, proto se rozhodl k zoufalému kroku. Chtěl unést letadlo a narazit s ním do Bílého domu. Atentát nebyl uskutečněn. Sean Penn byl velmi přesvědčivý a prakticky neslezl z obrazovky. Celý film si ukradl pro sebe. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,ŘEKNĚTE JIM MOJE DŮVODY. ŘEKNĚTE JIM PROČ. SAM BICKE CHTĚL JENOM NĚCO ZMĚNIT. A ČLOVĚKA SI LIDI PAMATUJOU PRO JEHO DÍLO“.... /// Ten chlap není zlej. Jen nemocnej a nehodí se do našeho světa, podřízenýho ,,nespravedlivýmu“ systému, ve kterým jsou zaměstnanci jen otroci a úspěšnej je ten, kterej nejvíc vokrade zákazníka. Sam touží po nezávislosti, po svobodě, po světě, kde by mohl uskutečnit svůj ,,Americkej sen“. Sean Penn má dostatek prostoru k vystižení divnýho chlápka, kterej má dojem, že si ho ostatní neváží. Sam se postupně stává protivnější a protivnější nejen svýmu okolí – ale i mě a jako bonus (asi vod toho nahoře, páč ho taky sral…) dostává ONEN ŠŤASTNEJ NÁPAD. Nečekejte politickej film. V pozadí sice hraje televize a v ní můžem vidět politický události tý doby, ale tenhle film je vo chlápkovi, kterýho systém nerozbil. Jen se do něj prostě nehodil. Parádní prostor pro ,,ONE MAN SHOW!“ Supr obrázek lidský osobnosti. Ale co dál?... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy inspirovaný skutečnejma událostma. 2.) Chystal jsem se zabít Nixona. 3.) Chlápek vedle mě furt mele něco vo nespravedlivým systému, že se lidi k sobě chovaj málo uctivě a že by člověk neměl lhát, aby se uživil (Neměl bych zavolat Vencovi?...). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

maxi6 

všechny recenze uživatele

.Americké psychologické drama, které vzniklo na základě skutečné události z 22.2. 1974 při pokusu o atentát....... Sofia Coppola, James Wan..a nyní Niels Mueller. Mají jedno společné.. Tato mladá a nová režisérská krev vstoupila do našich kin s jejich úspěšnými debuty. AORN neohromil jenom mne, ale všechny milovníky tohoto žánru. Sean Penn to rozbalil v plné parádě. Jeho Sam Bicke zde odhalil morální a charakterové vlastnosti do morku kosti. Právě toto zobrazení dává celému snímku rámec a směr. Do zorného dějového pole též vstupuje tehdejší americká politická situace, život v této společnosti a rozdíl mezi úspěšnými a těmi zbývajícími „odpadlíky“. Lubezkiho kamera je živá a rozhodně nenudí. Zaměřuje se na používání různých polodetailů a detailů, které vkusným a dobře načasovaným střihem působí líbivě a jednolitě. Hudební složka je s dějem mistrně zkloubena, lehké a nenásilné melodie vytvářejí působivý podtón, hluchá místa zde neexistují. Neznámé songy v lehkém pojetí až po klavírní beethovenovy etudy a v celku i Pražský symfonický orchestr. V každém případě má Mueller režijní budoucnost ještě před sebou a lze od něj očekávat další bonbónek. VÍCE O FILMU: V hlavní roli snímku Zabiji Nixona se představí jedinečný Sean Penn, na postu režiséra debutuje Niels Mueller, ve vedlejších rolích excelují Naomi Watts, Don Cheadle, Jack Thompson a v odstavci produkce najdeme jména světově známých filmařů Alfonse Cuaróna a Jorge Vergara. Světová premiéra filmu se odehrála na MFF v Cannes 2004. Zabiji Nixona je po Tajemné řece (2003) další výraznou rolí Seana Penna. Opět zde předvádí výkon hodný Oscara. Tentokráte představuje „průměrného“ muže, jehož největším problém je, že nedokáže dosáhnout vyššího postavení a respektu v oblastech, ve kterých se od mužů očekává bezchybný výkon. Doma i v práci je považován za neschopného Je ironií, že o příběhu Samuela Bickea, který v roce 1974 naplánoval únos letadla, aby s ním vletěl do Bílého domu a zabil Richarda Milhouse Nixona, víme tak málo. Pokud bylo Bickeovým cílem zanechat po sobě památku, opět zklamal. Není to však jen tím, že se mu nikdy nepodařilo přiblížit k prezidentovi. V záznamech o uskutečněných a plánovaných atentátech zůstává až téměř pod čarou a jeho příběh je převážně zastíněn aférou Watergate. Tato kapitola americké historie, která kulminovala jednáními Watergate, je první věcí, která přiměla Muellera napsat scénář. „Zaujalo mne, co někteří historikové zmiňují o tzv. „éře otřesu americkým systémem“,“ říká. „Autoři, které jsem četl, hovoří o období, které začíná roku 1963 prvním atentátem na prezidenta Kennedyho a končí roku 1974 Nixonovou rezignací, a označují ho za období, kdy Amerika ztratila svoji nevinnost. Jestli je to pravda, nebo ne, nevím, ale ta otázka mne zajímá.“ Protože se tato etapa amerických dějin vyznačovala obavami z atentátů na velké vůdce, vybral si Mueller za svého protagonistu pseudo-atentátníka. Dle svých slov chtěl Mueller zjistit, jak se člověk dostane od bodu ()

Galerie (13)

Zajímavosti (6)

  • Sean Penn byl zapojený do přípravy projektu 6 let, než se podařilo získat finance potřebné na natáčení. (imro)
  • Film Zabiji Nixona získal nominaci americké Společnosti politických filmů ve velmi výmluvné kategorii – Demokracie. Další nominace se objevila na Golder Trailer Awards, kde soutěžila v kategorii Nejlepší komentář v traileru. (imro)

Reklama

Reklama