Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Specs

Hlášky: Syme: - "Je to krásné, ničit slova." & O'Brien: - "Dvě a dvě jsou čtyři. Někdy, Winstone. Někdy je to pět, někdy tři. Někdy je to všechno najednou. Ani minulost, ani současnost, ani budoucnost neexistuje sama o sobě. Realita je v lidské mysli, ne v individuální mysli, která dělá chyby a brzy zakrní, ale v mysli Strany, která je kolektivní a nesmrtelná." & Winston Smith: - "Existuje Velký bratr?" O'Brien: - "Samozřejmě." Winston Smith: - "Stejně jako existuji já?" O'Brien: - "Ty neexistuješ." & O'Brien: - "Chceš-li vizi budoucnosti, představ si botu navždy dupající po lidské tváři." & O'Brien: - "Co skutečně cítíš k Velkému bratru?" Winston Smith: - "Nenávidím ho." O'Brien: - "Musíš ho milovat. Nestačí se mu podrobit. Musíš ho milovat." ()

BlackTom

Na geniálnu knihu sa to nechytá, je to len akýsi datadisk k prečítanému, ale povedzme si rovno - sfilmuje to niekto lepšie? Nemyslím si. John Hurt štandardný, Richard Burton mrazivo skvelý a Suzanna Hamilton dokonale splňuje moju predstavu Julie. Plus drobné detaily, ktoré potešia každého čitateľa (O'Brien a okuliare, Zlatá krajina) a výborná atmosféra totalitného režimu. Jedno zhliadnutie nezabije nikoho. ()

Aqualung

Převést geniální Orwellův román do filmové podoby vyžadovalo notnou dávku odvahy a vhledu.Nevím, jestli měl pan Radford možnost ochutnat atmosféru toho, co se dělo v SSSR, u nás, či v zemích s podobnými režimy.Ať už ano, či ne, podařilo se mu vytvořit dusný, těžký, špinavý a uniformní obraz homogenní, beze zbytku kontrolované společnosti, kde vše lidské je nepatřičné a lidé jsou osekáváni do podoby, kterou chce kdosi......Tvář Johna Hurta byla zvolena geniálně s jeho strhanými rysy a láska je prostě nepatřičná, Bože co je tedy zde patřičné.Jsme vůbec lidi?Film a jeho myšlenky prostě natahuje ruce k Pasoliniho Salo aneb 120 dnů Sodomy.Silný film a hodnotím vysoko,hodně vysoko! ()

Melios

Výstižná, drsná adaptácia najslávnejšieho Orwellovho príbehu. Tvrdá, necenzurovaná, nesympatická a deprimujúca. Presne ako každé socialistické zmýšľanie...Určite sa tu dajú nájsť nejaké chyby, ale v podstate je to jedno. Nič na svete nie je perfektné...NIČ. ()

m.a.t.o.

Jeden z tých filmov pre mysliteľov, ktoré idú úplne mimo mňa. Prvých 70 minút bolo ukrutne pomalých a nudných, potom to začalo byť aspoň trochu zaujímavé, ale stále rovnako pomalé a nudné. Zobrazenie absurdnej totality bolo podľa mňa skôr na škodu, pôsobilo to až príliš nerealisticky. A neodpustím si poznámku na záver, väčšina recenzentov a v podstate aj tvorcovia filmu si pomýlili lásku so sexom. ()

fiLLthe3DD

Se starými filmy a jejich pomalejším tempem vyprávění problém obvykle nemívám, ale 1984 mne zkrátka nenadchlo. Tento snímek jsem se pokoušel zhlédnout několikrát - asi jsem neměl mít tak vysoká očekávání, každopádně jsem věřil, že se mi osmdesátkové sci-fi z dystopické budoucnosti zaryje pod kůži krapánek víc. Místo toho, abych však začal sundavat ze zdi obrazy a kontrolovat, zda-li se za nimi neskrývá nějaká ta kamera, jsem samou nudou začal usínat. Do hlavních rolí bych si také představoval někoho sympatičtějšího a charismatičtějšího. Odpadem hodnotit nechci, ale bohužel ani nenacházím jediný důvod, proč filmu udělit víc než jednu hvězdičku. ()

solskjaer

Nemám slov, jsem naprosto nadšený. Možná jedno z nejlepších zfilmování knižní předlohy, které jsem kdy viděl. Uf.. to byla síla, něco podobného jsem zažíval při Kubrickově Mechanickém pomeranči stejnou beznaděj jako na mě vrhl film 1984. Depresivní, zfanatizované, masové, ale hlavně naprosto úžasně zpracované. John Hurt exceluje a jen dokazuje co jsem si o něm již dlouho myslel, že je to vynikající herec s ohromným hereckým potenciálem. ()

vincent

Myslím, že s filmom by bol spokojný aj samotný Orwell, ak by sa toho dožil. Film i bez nejakých veľkých zvláštnych efektov dokáže vytvoriť dusnú atmosféru dystópie, kde nikto neverí nikomu ani sebe samému, kde je všadeprítomná propaganda prenášaná cez televízory, ktoré sa nedajú vypnúť, ani úplne stíšiť. Popravy sú verejnou zábavou na špinavých uliciach, kde jedinou živou farbou sú zas len propagandistické plagáty. Film naozaj dokonale prenáša všetko dobré z vynikajúceho knižného originálu na plátno spôsobom, ktorý vo vás nechá neprijímený pocit aj po jeho skončení. Tak ako kniha, v ktorej mám popočiarkované mnohé pasáže, aj film a mi zapísal do pamäte nie len obsahom, ale aj tým, že je možné natočiť aj dôstojné, inteligetné, originál neurážajúce filmové spracovanie knihy, ktorá je, žiaľ, vždy aktulána. ()

ethos

Bolo to skvele horsie ako kniha, ale aj tak to bolo super. Ked mozem odporucat precitajte si najprv knihu. Budete jednoduchsie chapat niektore detaily, ale tiez si myslim ze po vzhliadnuti filmu uz knihu velmi nema vyznam citat ono to vsak naopak neplati. Co sa tyka prevedenia velmi ma potesilo, ze sa v podstate striktne drzali knihy, ktora je podla mna to najlepsie co kedy vyslo. No mozno trochu prehanam, ale bola proste super. ()

Opsha

Atmosféru i vizuální stránku předlohy film docela trefil, jenom si ale nejsem jistý, jestli bych film úplně pochopil i kdybych knihu nečetl. Záležitosti okolo O'Briena a Bratrstva jsou podané vysloveně letem světěm. ()

Ploutev

Zklamání....kniha byla vynikající...ale tohle je naprostý doslovný převod knihy na plátno...tudíž mě tam skoro nemělo co překvapit...a přeci jenom mě něco překvapilo..tragická nuda. ()

Lukoboss

Knižní předloha se postupem času stala bestsellerem a není se čemu divit. Futuristický příběh, který krásně ukazuje zrádnost a podlost totalitního režimu, rozhodně nepatří mezi nezdařilé kousky. Pokud se někomu nechce číst originál, ať klidně sáhne po tomto filmovém kousku. Ale pozor, oko velkého bratra vás neustále sleduje... ()

Mr.Jackass

Překvapivě velice reálné zpracování knihy. Děsivá atmosféra totalitní společnosti na vás dýchne v každé vteřině filmu. Tato kniha či tento film by měly sloužit jako odtrašující příklad toho, kam až může lidstvo zajít a jakým způsobem lze zničit nitro člověka a jeho zdravý rozum. ()

DeLaMorte

Výborná adaptace knihy G.Orwella.Prostředí a atmosféra filmu na mě působili téměř identicky jako v knize.Politické drama bylo napsáno v padesátých letech a myslím že je stále aktuální pro dnešní dobu a to je to co je až mrazivě k zamyšlení.Výborný film! ()

Marty89

Chápu, že je dost těžké tuhle knihu zfilmovat, ale přece jen jsem od tohoto filmu čekal o trochu víc. Naštěstí jsem si už přečetl knihu, takže jsem snadno pochopil veškeré reálie. Bez jejího přečtení je ale tento film dost zmatený a nebál bych se říct, že téměř nepochopitelný. Nemůžu dát víc, než 3*. ()

Cejny

Jedna z mála knih, které jsem přečetl je i 1984 a její filmové zpracování je hodně zdařilé. Takhle nějak jsem si celý svět při čtení představoval. Velké plus si za svůj výkon zaslouží John Hurt se svou vždykamennou tváří. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)