Žraloci v Paříži

V Paříži se v řece objeví obří žralok a může z toho být nevídaný masakr. Zasáhnout proto musí jedna vědkyně, která se přitom snaží vyrovnat s nedávnou tragédií. (Netflix)

castor

Tak nějak víme, že existuje i žraločí mořský druh, kterému není cizí sladká voda a který se za potravou vydává i proti proudu řek. Tým okolo Xaviera Gense se ovšem nebojí ani špindíry Seiny a vysílá hladovou parybu přímo do Paříže. Nejprve si smlsne na mladých naivních ekoaktivistech (tahle podvodní pasáž z pařížských katakomb se překvapivě povedla), aby pak ve velkém (doslova) zaútočila na zoufalé triatlonisty, kteří na plaveckou část s velkou pompou vyrážejí právě do Seiny. Postavy navíc nebojují jen s mrštnými lidožrouty, ale i s politikou v podání ujeté starostky, která se ráda cpe před kamery a varování ignoruje. Čekání je nicméně dlouhé, první desítky minut se zoufale táhnou. A ještě se to celé bere zatraceně vážně. Přitom dané skutečnosti tu prostě jsou a tvůrci se neobtěžují je nějak vysvětlovat. Protože plasty v mořích, protože pohlavní dospělost dřív, protože kdo ví, co ještě. Bérénice Bejo už to zdaleka tak nesekne jako v černobílém Artistovi, táhne si za sebou samozřejmě nějaké to trauma z minulosti, náčelník říční policie, kterého Gens přizval ze společné práce zvané Farang, to má podobně. Zatímco zmiňované katakomby se (i trikově) vydařily, na závěrečnou řežbu jako by nastoupil jiný tým, a i když žraloci ani tehdy nevypadají jako pixely z dílny Asylum, byl jsem rád, že tenhle svinčík skončil. Dvě hvězdy ale v klidu dám. ()

D.Moore

Jsem víc než mile překvapený. Líbilo se mi, že film až do konce balancoval na hraně vážně míněné a zcela záměrně bláznivé podívané, že jeho režisér umí vytvořit slušně hutnou atmosféru a že se nebál ekologického podtextu, který dostal v nečekaném - ale skvělém - finále úžasnou pointu. Druhý díl asi nutný není, ale na druhou stranu, proč to nezkusit. ()

bobstock

Francouzsko-netflixovské poselství, že to s námi nedopadne ekologicky dobře a pokud už nemáme mikroskopické částečky plastu ve všem, co pozřem, tak nás nakonec pozřou zmutovaná žraločí monstra. Triky chvílemi slušné, chvílemi odbyté na úrovni Asylum production. Z filmu vychází krásné promo záběry na pařížskou Seinu včetně všech mostů a pár částí starodávných podvodních katakomb, jináč je převážná část protagonistů přiblble určena ke švédskému stolu pro žraloky. 40% ()

Rathalos

Reziser Xavier Gens je urcite znama firma,zopar jeho kuskov z minulosti stoji zato vidiet,aj preto ma potesilo,ze prave on natocil tento animal horor a prekvapuje ma to slabsie hodnotenie,lebo uprimne ruku na srdce,pri pohlade na to,ake hrozne sra*ky sa tocia v dnesnej dobe na zralociu temu je toto este nadpriemerna zalezitost,scena v katakombach a zaverecnych zhruba 20 minut je fakt super,ma to aj slabsie chvile,to zase nemozem klamat,ale mne sa to pacilo a hroznu radost mi urobilo,ked ta ku*va starostka Pariza skoncila tak,ako skoncila...:⁠-⁠) ()

Faustka

Seržant říční policie mi byl sympatický a žraločí samici taky, proto ho nesežrala. Znečištění moře mě zneklidnilo, filmaři tam očividně navezli obsah všech skládek z Paříže i širokého okolí. A udivilo mě, že v zaplavených pařížských katakombách má voda větší hloubku než zdolával Jean Reno v Magické hlubině. Pak je jasné, že stačilo pár beden dynamitu a z Paříže byla Atlantida. Katastrofa! Ještě že už jsem Paříž před lety zavčasu navštívila. Ale tenhle výlet s Xavierem Gensem byl až příliš chaotický. A finální červeně znázorněné rozlézání žraločího potěru po celém světě a všemožných řekách mě nechalo v klidu, protože jsem si všimla, že Čechy to úplně vynechalo. ()

• Když se skupina pokusí pomocí výbušniny uzavřít žraločí hnízdo, jsou přeživší stále pod vodou a v blízkosti, když dojde k detonaci. Přesto jsou pouze zmítáni. Tlaková vlna při výbuchu pod vodou je ve srovnání s výbuchem na souši mnohem silnější (a má delší dosah). Ruční granát by byl na takovou vzdálenost pravděpodobně smrtící a tento výbuch byl více než dostatečný k tomu, aby okamžitě zabil všechno a všechny v jeho blízkosti. (Johnny.ARN)
  • Film zasiahla kontroverzia, keď Vincent Dietschy obvinil Netflix z plagiátorstva. Príbeh je totiž veľmi podobný jeho príbehu z roku 2014, ktorý vtedy poslal Národnému centru pre kinematografiu a animované obrázky. Jediným rozdielom je totiž, že namiesto žraloka vystupuje v jeho príbehu sumec. Dietschy sa obrátil na súd, ktorý bude rozhodovať v priebehu roka 2024. (Arsenal83)