Reklama

Reklama

Jeden bojoval za Sever, druhý za Jih. Až revoluce v Mexiku z nich učinila bratry… Nastává konec Americké občanské války. Někteří Jižané nesou porážku těžce, a někteří se s ní ani nechtějí smířit. Jedním z nich je plukovník James Langdon (R. Hudson), který raději prchá do Mexika s celým svým regimentem i s jejich rodinami v přestrojení za uprchlíky, než aby se podrobil nové vládě. Očekává, že právě tam by mohli s pomocí císaře Maxmiliána nalézt nový domov. Mezitím se plukovník Severu John Henry Thomas (J. Wayne) rozhodne i se svými muži odejít ze služby a chytat divoké koně pro armádu. Celé stádo v počtu tří tisíc kusů však armáda Spojených států nepotřebuje, žádají jen šest set, a navíc za neférovou cenu. Lepší nabídku za kus jim učiní zástupci mexické vlády, kteří dokonce chtějí skoupit stádo celé. Henry Thomas i ostatní proto neváhají a cestují na jih, aby koně prodali armádě Maxmiliána. Osudy Langdona a Henryho Thomase se střetnou právě zde, na území Mexika. Oba důstojníky, kteří ještě nedávno stáli na opačných stranách konfliktu, stále doprovází vzájemná nevraživost. To ovšem musí jít stranou, neboť se ocitají tváří v tvář nebezpečným banditům a také uprostřed nevyzpytatelných událostí mexické revoluce… (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

Šakalík 

všechny recenze uživatele

Jedno z nejmilejších westernových překvapení, jaké jsem kdy zažil. Má počáteční odtažitost vycházela z toho, že jsem si neuměl představit Johna Wayna na jih od mexické hranice, kterak se zaplete do tamní občanské války. Jenomže ona ta jeho angažovanost je více méně okrajová. Že i v tomto westernu bude všechno tak, jak má, lze vypozorovat už při prvním setkání plukovníků Thomase a Langdona, kteří v době občanské války sice stáli každý na jiné straně, ale vzájemný respekt tyto staré rány brzo zahojí. Ona vůbec společná party ex-unionistů s ex-konfederisty vyvrcholí úžasně odlehčenou hromadnou bitkou, které opravdu vůbec nic nechybí. :-) Z hlediska příběhu si tenhle film s věrohodností věru nepotykal, ale vem to čert. To hravě rozdupe třítisícové stádo divokých koní, které Wayne žene do Mexika, aby je prodal tomu, kdo má více peněz, či pádnější argumenty (v majestátnosti se tohle stádo vyrovná i početnějšímu stádu dobytka z Červené řeky). Film jako takový zřetelně odkazuje na slavné westerny Johna Forda, potažmo Howarda Hawkse, kterým tak Andrew V. McLaglen tímto způsobem vzdal holt. A že se mu to sakra povedlo. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Zase jeden klasický Wayne. Ty filmy už mi jednoduše začínají splývat. Je tu celkem dobrý příběh s koňmi, ale stejně to vedou postavy, kdy asi nejzajímavější je epizoda s indiánem a bílou dívkou. Tam bylo vidět, že někdo trochu přemýšlel i o něčem víc než jen o vtipu, kterým je tenhle odlehčený film prolezlý. Není to špatně, ale není to ani nijak výjimečně dobře. ()

Reklama

pm 

všechny recenze uživatele

Vždycky mi byl bližší pragmatický přístup Rhetta Butlera před snobským vlastenectvím, nevadil by mi lenivý jižanský luxus, kdyby jeho představitelé nabubřele nelpěli na otrokářském systému a netěžěli z něho, a respektovali technický pokrok. Proto mne silně znechutila plukovníkova hra na konfederaci za mexickými hranicemi, i když jsem jí rozuměla. Ale ve chvíli, kdy s tichou důstojností věnoval Rock Hudson hodinky černošskému předákovi a zápalil svůj dům, aby neskončil v rukou seveřanských kořistníků, měl můj hluboký respekt. Nebylo to špatné, jen politicky naivní, a část s Johnem Waynem byla vyvařená z podstatně lepších filmů.70% ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale A.V.McLaglena jsem vždy považoval za sice docela zručného, ale přesto tuctového řemeslníka, který těžil zejména z atraktivního hereckého obsazení. Zde navíc pár vtipných záblesků v dialozích. Co se týká McLaglenových westernů, daleko více než Neporažení mě divácky uspokojují třeba Bandolero! nebo Poslední ostří hoši. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Andrew V. McLaglen jakožto syn Fordova oblíbence Victora McLaglena svými Undefeated natočil asi nejvydařenější poctu slavným westernům Johna Forda. Sešla se tu velká část známé Fordovy "rodiny" - Johnem Waynem počínaje a Paulem Fixem, Benem Johnsonem nebo Harry Careym juniorem konče. Příběh je to dost chytlavý, sympatický a dynamický. Wayne a Hudson jako plukovníci nepřátelských stran z americké občanské války, kteří k sobě nacházejí cestu v Mexiku, zmítaném válkou mezi Juarezem a Maximilianem. Snímku nechybí výborné tempo, spousta humoru a povedených scén - třítisícové stádo koní upomíná i na Červenou řeku. Zajímavé je taky, jak se od dob Stopařů změnilo indiánské paradigma - Wayne tu má indiánského adoptivního syna, který si dokonce namluví jižanskou dívku. Politicky korektnější, ovšem o to méně realistické. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (5)

  • John Wayne musel kvůli roli zhubnout spostu kilogramů, které musel předtím přibrat kvůli roli Roostrera Cogburna ve snímku Maršál z téhož roku. (facojurka)
  • John Wayne si během natáčení zlomil tři žebra při pádu z koně, načež si natrhl vaz v rameni a nemohl vůbec hýbat s jednou rukou. Jediné, co zajímalo, bylo nezklamat svoje fanoušky a natáčel dál i se šílenými bolestmi. (facojurka)
  • Merlin Olsen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama