Reklama

Reklama

Nomád

  • Francie Nomad (více)
Trailer

Obsahy(1)

18-té století Kazachstán. Obrovský región strohé a kruté krásy, ohraničené Čínou, Tibetem a Ruskem. Hrdý a bojovný kazašský kmen přežil staletí, vzdoroval kočovným nájezdníkům, odolával hrozivým Jungarům a též odvrátil zkázy přicházející z vlastních řad. Oraz, mystické a bojové místo (velké síly), předpovídá zrození nového hrdiny. Tento chlapec Mansur je určený k sjednocení kazašského rodu a k tomu, aby ho vedl k slavnému vítězství proti nepřátelům. Hrozná předpověď Orazu, Jungar panovník Galdanu povolal generála Sharisha, aby našel chlapce a zabil ho. Avšak Oraz se za každou cenu snaží Mansura ukrýt a odevzdat ho jeho otci Sultanovi Walimovi. Léta plynou. Mansur potomek legendárního bojovníka Ghenghis Khana, a Erali opuštěný sirotek neznámého pastýře, jsou cvičeni v bojových umění. Chlapci spolu vyrůstají, spolu trénují a jsou si blízcí jako bratři. Jeden je tu, aby vedl Kazachstán k úspěšnému vítězství a druhý, aby mu ukázal jakou cenu má v životě přátelství

Když se Mansur i Erali bezhlavě zamilují do statečné a krásné Gaukhar, jejich vzájemná oddanost se ztrácí pod náporem mocné čarodějky lásky. Město Turkestan spadne pod nadvládu Galdanu. Mansurův otec je zavražděný a Gaukhar unesená Jungary. Nastává čas boje muže proti muži. Mansur zabije mocného Sharishe, ale sám je chycen Galdanem. A je to právě Gaukhar, která ho zachrání před jistou smrtí a umožní mu čelit svému osudu. Nomád je epický příběh jednoho hrdinského osudu a o záchraně království před invazí. Dobro v konfrontaci se zlem, přátelství je pokoušeno žárlivostí, láska je obětována na oltář smrti. Legenda se zrodila. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Radko 

všechny recenze uživatele

"Keď sa všetci zjednotíme a spojíme tak zvíťazíme!" - v tomto duchu je posolstvo prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva v úvodných a záverečných titulkoch. Film o tom prvoplánovo presviedča, doplnený mdlou love story, plytko filozofujúcim mudrcom a nedostatočne krutými dobyvateľmi. Desiatky krásnych pohľadov na šírošíre pustiny kazašských hôrnych stepí boli sú jediným výraznejším prínosom prepatetizovaného supermanského mýtu. Na príklade tohto veľkofilmu vidieť, že pri štátom štedro dotovaných akciách končí väčšina nádielky v bezodných vreckách lúpežníkov bez rozdielu národností. A môže ho režírovať ktokoľvek, aj keď na spolutvorcu českej novej vlny Ivana Passera je to čajová slabota. P. S. Myslím, že takto nejako by dopadol pripravovaný slovenský štátny veľkofilm Pribina, ktorý dostal niekoľkomiliónovú ministerskú injekciu. Nevzniklo síce nič, len peniaze sa kamsi stratili. A teraz neviem, čo je za takéto peniaze lepšie: vzniknutý podpriemer, ktorým sa fanúšik filmu chtiac-nechtiac nejakým spôsobom aj tak tak zaoberá alebo len čisté zlodejstvo a prázdny stôl. ()

Mi Nü-Chai odpad!

všechny recenze uživatele

Kazachstán nějakým zázrakem sehnal prostředky na národní epos s nadnárodním obsazením (předpokládám, že zastavením přísunu potravin do pár okresů...však lid je zvyklý) a byť by mě nenapadlo, že tohle někdy řeknu, kéž by je chudina raději projedla v pirožcích či propila ve vodce! Na obalu DVD mi velmi chyběl nápis Tento film škodí kazašské pověsti více než Borat. Btw. i když jsou autoři očividně ultraneschopní, vychcanost jim nechybí, jediná aspoň trochu použitelná scéna (roztrhání koňmi) je prozíravě umístěna až v poslední třetině filmu, aby ubohý divák pod heslem "nic lepšího tu už stejně nebude" nevypnul tuhle stvůrnost příliš brzy. ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Historický film o minulosti Kazachů. Produkoval MIloš FORMAN a též režiroval jako jeden ze tří režisérů český režisér Ivan PASSER. Já se pouze ptám : proč tento film nerežiroval sám Miloš Forman ? Vždyť námět byl výborný a pokud by byl obsazen známějšími a výkonnějšími herci, jistě by to byl úspěšný film. Byla jsem překvapena, že Kazachové jsou potomci Hunského válečníka ATTILY a ČINGHISCHÁNA. Proto tedy dabing tohoto filmu jenom do češtiny a maďarštiny. Logicky tedy vyplývá, že Maďaři jsou potomci Kazachů. Film přesně vystihuje, že JUNGÁROVÉ byli vyhnáni za hory Kazachstánů až k řece Volze. Kdo tedy byli Jungárové a kdo jsou jejich potomci ? Když víme, že od poloviny 18.stol.(za panování Kateřiny Veliké) kolem Volhy sídlili NĚMCI. Historická otázka ? Kdo miluje historii, film nezavrhne. ()

Silas 

všechny recenze uživatele

Ač byste podle synopse čekali velký výpravný velkofilm zaměřený na politiku, osídlování a podobné problémy, nic takového se nekoná. Passer naprosto nepochopitelně klade důraz ne na historii a dobové reálie, ale vizuální stránku a bojové scény. Ty zprvu působí v celkovém vyprávění svěže, ale dále zjišťujeme, že to je hlavní pilíř celého snímku a téma sjednocení kmenů jaksi ustupuje do pozadí a je pouhým pojítkem mezi dalšími a dalšími akčními orgiemi, které jako by byly převzaty z Království nebeského nebo Pána prstenů. Je nám jen připomínáno, že stará dobrá ruská (resp. kazachstánská; ale to je jedno) kinematografie je zřejmě pryč a ta nová se chce ubírat směrem Noční hlídky. A je to škoda, protože před 20 lety mohl být z tohoto námětu skutečný trhák, a ne jen „hollywoodský produkt“ blízkého východu. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Film o osvobodě a sjednocení kazašského národa, o lásce, přátelství, zradě a samozřejmě nezbytném boji. Do velkoleposti amerických filmů jako Alexander Veliký, Trója nebo Gladiátor, se kterými je tento film srovnáván, má však daleko. Na druhou stranu je natočen ve starém stylu a připomene to lepší ze žánru historických velkofilmů minulého století. Triky zde nahrazuje klasická výpravnost. Film ale jinak spíš průměr, málo známí a spíš neviditelní herci, žádný na sebe nestrhl po vzoru těch amerických veškerou pozornost (Crowe, Pitt aj), k tomu nějaké historické nesrovnalosti, ochuzené bitvy působící unaveným dojmem. Hodně mluvení, pomálu akce a soubojů, ale když už nějaká je, tak pěkně natvrdo jako např. rozčtvrcení kazašského posla pomocí čtyř koňů - ne v náznaku jako v jiných filmech, ale přímo v detailu:-( Na Kazachy však, jak říkám, dobré. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (7)

  • Režisér Ivan Passer komentoval, že pro film s na kazašské poměry astronomickým rozpočtem "jsem dal dohromady snad nejlepší štáb, jaký bylo možné sestavit - pracovali tam lidé osmnácti národností a všichni se zkušenostmi z hollywoodské produkce. Podmínky natáčení ale byly velmi tvrdé a technicky nevyhovující. Třeba v ateliéru nebylo vůbec nic a všechno jsme si museli přivézt. Dokonce i dělníky - stavěli jsme totiž celé historické město a Kazachové pracovali jen asi tak dvě hodiny po ránu. Navzdory všem obtížím mi Kazachové a jejich nádherná země přirostli k srdci." (NIRO)
  • Původně měl film vzniknout čistě v režii Ivana Passera, který později vzpomínal: "Při natáčení Stalina jsem se v Moskvě přes Nikitu Michalkova seznámil se scenáristou Rustamem Ibragimbekovem, který napsal historickou ságu o tom, jak se z kazašských kočovných kmenů stal národ. Byl to nápad prezidenta Nazarbajeva - chtěl mít hollywoodský velkofilm, který by ukázal světu bohatou kazašskou historii. Kazachové byli kočovníci a jejich historie se zachovala jen v ústní tradici. Tak vznikl příběh o Mansurovi, což byla historická postava sjednotitele, opředená legendou. Stalin udělal z Kazachstánu odkladiště vyhnanců, na severu zěmě začínal gulag. Rusové si z něj udělali také střelnici, kde zkoušeli atomové zbraně. Kazachové jsou přitom velmi hrdý národ. Kazach znamená v jejich jazyce svobodný člověk. A ten film vypráví právě o jejich hrdosti a touze po svobodě." (NIRO)
  • Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)

Související novinky

Česká nová vlna opět boduje!

Česká nová vlna opět boduje!

01.03.2007

Česká nová vlna trvala v rozmezí od začátku 60. let až po jejich konec, respektive nástup normalizace. To, že se jednalo o opravdu zlatý věk československého filmu, snad dostatečně dokazuje čtyřleté… (více)

Reklama

Reklama